Największe wyzwanie dzisiejszego przemysłu – ludzie

MM Magazyn Przemysłowy

Powtarzającym się motywem rozmów, debat i dyskusji przedstawicieli przemysłu podczas tegorocznych targów ITM był problem kadry pracowniczej. Brak ludzi do pracy zaczynają odczuwać niemal wszystkie firmy produkcyjne, co z pewnością ma wpływ na zwiększające się zainteresowanie robotyzacją i automatyzacją.

Ludzie rzeczywiście są dziś wąskim gardłem – stwierdził podczas Speakers Corner zorganizowanego przez „MM Magazyn Przemysłowy” prezes zarządu Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz. – Technologie mamy w porządku, natomiast nie mamy wystarczającej liczby osób do pracy. Jeszcze dwa lata temu na targach Subcontracting w Poznaniu firmy szukały zleceń. Dziś mimo znakomitego parku maszynowego moce produkcyjne są zajęte na dziewięć miesięcy do przodu.

Także ostatni dzień Warsztatu Menedżera odbywającego się podczas ITM Polska 2018 poświęcony został ludziom. Prelegenci podpowiadali, jak pracować z najmłodszymi w firmie (Andrzej Kochanek, dyrektor generalny 4Value Business Consulting), pokazywali korzyści budowania zespołów badawczo-rozwojowych (dr inż. Artur Oziębło), prezentowali prowadzone projekty stażowe (Urszula Wdziękońska z Klastra Obróbki Metali) i edukacyjne.

Agnieszka Beszczyńska i Beata Wachowiak z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. opowiedziały m.in. o programie dla szkół ponadgimnazjalnych Zawodowcy w Gorzowie 2.0 i transgranicznym modelu dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0” – to projekt dofinansowany ze środków unijnych, a realizowany przez Gorzów Wlkp. w partnerstwie z Lubuskim Klastrem Metalowym i Centrum Kształcenia Gospodarczego Eisenhüttenstadt w Niemczech.

Krzysztof Zaręba z Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii podjął temat kształcenia zawodowego w Polsce w kontekście potrzeb Przemysłu 4.0, a Beata Cichocka-Tylman, dyrektor PwC, opowiedziała o niezbyt jeszcze popularnych u nas programach innowacji pracowniczych. Bardzo ogólnie rzecz ujmując, polegają one na premiowaniu najbardziej aktywnych innowatorów wewnątrz firmy. Ciekawym przykładem takiego programu jest wdrożony w Wolters Kluwer system motywacji oparty na grach (tzw. gamifikacja) – pracownicy za określone działania otrzymują nagrody w postaci dukatów, które docelowo przekładają się na konkretne nagrody, np. dzień wolny od pracy lub atrakcyjne miejsce parkingowe.

Mówiąc o źródłach finansowania innowacji w 2018 r., Beata Cichocka-Tylman wspomniała o interesującym rozwiązaniu planowanym przez Ministerstwo Finansów – Innovation Box – które przewiduje, że produkty stanowiące efekt pracy działów badawczo-rozwojowych będą opodatkowane na poziomie 4%.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę