Najwyższa sprawność i lepsza jakość dzięki technologii ANCA

Najwyższa sprawność i lepsza jakość dzięki technologii ANCA ANCA

Szlifierki, narzędzia skrawające i oprogramowanie są stale rozwijane, zapewniając coraz większą wydajność, sprawność i automatyzację. Firma ANCA poznaje wymagania klientów, dzięki czemu może zidentyfikować nowe wyzwania oraz stale zmieniać i dopracowywać oferowane technologie.

Pamiętamy na przykład, kiedy przeostrzanie narzędzia skrawającego na maszynie CNC było praktycznie niemożliwe. Sytuacja taka miała miejsce do 1986 r. kiedy to zaprezentowana została TG4 – pierwsza na świecie maszyna z automatycznym pomiarem geometrii narzędzia oraz przeostrzaniem, wykorzystująca sondy pomiarowe – mówi Pat Boland, współzałożyciel i dyrektor generalny ANCA.

Zwiększenie wydajności i zysków

Na targach GrindingHub ANCA zaprezentuje technologie, która umożliwią klientom zwiększenie wydajności, zysków i sprawności produkcji.  Wybór inwestycji w technologię powinien wspierać cele biznesowe oraz współgrać z obecnymi celami, procesami, danymi i pomysłami.

System pomiaru średnicy zewnętrznej w trakcie procesu na maszynach CPX to system kontroli jakości, umożliwiający monitorowanie i kontrolę średnicy zewnętrznej szlifowanych półfabrykatów w produkcji seryjnej. Produkcja seryjna na maszynach CPX, charakteryzująca się dużą szybkością usuwania materiału oraz wąskimi tolerancjami, to podstawowa funkcja maszyny, natomiast system pomiaru średnicy zewnętrznej daje dodatkowe możliwości, dzięki wykorzystaniu funkcji statystycznej kontroli procesu (SPC), która stanowi część oprogramowania do pomiarów średnicy zewnętrznej. Parametry funkcji SPC są definiowane przez użytkownika, a tolerancje i wartości Cp i CpK są stale monitorowane, kontrolowane i dostępne do wglądu.

pomiar średnicy zewnętrznej w trakcie procesu

System pomiaru średnicy zewnętrznej jest montowany wewnątrz maszyny i wykorzystywany wyłącznie w wymaganych przypadkach. Na podstawie ustalonych tolerancji i częstotliwości pomiaru wykonywane są precyzyjne pomiary i kompensacja w trakcie procesu, pozwalające na utrzymanie średnicy zewnętrznej półfabrykatu w zakresie średnicy nominalnej. Jest to elastyczny system z możliwością obsługi wielu różnych średnic w pojedynczej konfiguracji, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla złożonych geometrii i kształtów półfabrykatów oraz dłuższych partii produkcyjnych.

Czym jest AIMS?

AIMS to nic innego jak zintegrowany system produkcyjny ANCA. To przyszłość zoptymalizowanej produkcji narzędzi skrawających poprzez usprawnione procesy produkcyjne i łączność. Dzięki ANCA oraz AIMS, nasi klienci mogą realizować produkcję bez nadzoru w trybie ciągłym, co w znacznym stopniu ogranicza czas przestojów maszyn, natomiast inteligentna automatyka umożliwia połączenie kolejnych procesów produkcji narzędzi oraz oferuje łączność w ramach całego zakładu.

ANCA system AINS

Pozwala to na integrację całego zakładu zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0. Technologia postrzega zakład produkcyjny jako pojedynczą maszynę, a nie wiele różnych elementów związanych z projektowaniem, przygotowaniem półfabrykatów, szlifowaniem, znakowaniem laserowym, myciem, pakowaniem i wysyłką. Ta zaawansowana koncepcja pozwala stworzyć jeden ekosystem i rozwijać go z jak największą wydajnością. AIMS jako rozwiązanie modułowe może być wdrażany etapowo, umożliwiając łatwe, stopniowe i płynne przejście od tradycyjnych do zautomatyzowanych i zintegrowanych procesów produkcyjnych.

Na Targach GrindingHub zostanie zaprezentowane gniazdo produkcyjne z systemem AIMS, dając możliwość zapoznania się z całkowicie automatycznym procesem wytwarzania narzędzi od palet z półfabrykatami do obróbki wykończeniowej szlifowanych narzędzi na paletach. Oto rozwiązania:

*  AutoSet – stanowisko wstępnego przygotowania i główny interfejs operatora. Zadania przewidziane harmonogramem produkcji są pobierane przez Serwer AIMS do stanowiska AutoSet i przygotowywane do produkcji, a palety są ładowane półfabrykatami do dalszego procesu automatycznego

* AutoFetch – autonomiczny robot mobilny (AMR) odpowiedzialny za przenoszenie materiałów pomiędzy procesami, zastępujący operatorów przenoszących palety lub indywidualne narzędzia pomiędzy maszynami i procesami. Robot AutoFetch umożliwia przeniesienie pełnych palet z półfabrykatami do odpowiedniej szlifierki, pobranie indywidualnego narzędzia ze szlifierki do pomiarów oraz kompensacji poza procesem, a następnie pobranie palety z gotowymi narzędziami i przeniesienie jej do obszaru wyrobów gotowych

* szlifierka MX7 Linear wyposażona w ładowarkę AutoLine Advanced (ładowarka Robomate 2 z zainstalowanym zestawem AIMS) umożliwiając wykorzystanie palet podawanych przez robota AutoFetch

* system Zoller Genius z Zoller AutoLine Advanced odpowiedzialny za pomiary indywidualnych narzędzi z wytwarzanej partii poza procesem. Wartości mierzone są udostępniane dla wybranej szlifierki, a na ich podstawie realizowana jest kompensacja parametrów szlifowania zgodnie z ustawienia tolerancji klienta.

Stanowisko automatycznego znakowania laserowego

AutoMarkX to automatyczne, indywidualne stanowisko do znakowania laserowego, które pozwala zastąpić pracochłonne procesy manualne. Rozwiązanie to jest kompatybilne z systemem AIMS i może być wykorzystane jako indywidualne stanowisko z możliwością prostej integracji z procesem produkcji bez nadzoru w gnieździe produkcyjnym z systemem AIMS z automatycznym przenoszeniem palet przez robota AutoFetch.

AutoMarkX eliminuje potrzebę manualnego znakowania laserowego, które stanowi powtarzalne i pracochłonne zadanie oraz może być zautomatyzowane w celu zapewnienia dodatkowych oszczędności. Poprzez wyeliminowanie manualnego przenoszenia, utrzymywana jest jakość narzędzi poprzez ograniczenie ryzyka wykruszenia narzędzia.

AutoMarkX mieści do dwóch pełnych palet z narzędziami, co oznacza możliwość znakowania dużych partii bez nadzoru. Elastyczne znakowanie oznacza możliwość wykonywania oznaczeń po obu stronach trzpienia, jak również na powierzchniach końcowych narzędzia.

stanowisko do znakowania laserowego

Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna w zastosowaniach, w których wymagane jest znakowanie unikatowego kodu identyfikacyjnego narzędzia (np. Datamatrix). Kody, takie jak Datamatrix są zwykle nanoszone na trzpień narzędzia, gdzie występuje ryzyko nadmiernego zużycia powierzchni, co może sprawić, że kod stanie się nieczytelny. Powierzchnia końcowa narzędzia to najlepsze miejsce na taki kod, które pozwala rozwiązać ten problem.

ANCA ma świadomość wymagań ciągłego ograniczania kosztów procesów produkcji, które stanowią szczególne wyzwanie w przypadku mniejszych partii produkcyjnych złożonych narzędzi oraz procesów przeostrzania. Jako rozwiązanie dla tego wyzwania ANCA opracowała elastyczne rozwiązanie wykorzystujące technologię RFID, system pomiarowy LaserUltra w pętli zamkniętej i czytnik kodów kreskowych połączony z systemami iGrind oraz ERP użytkownika końcowego. System zostanie zaprezentowany na platformie FX7 Linear.

system pomiarowy

Prezentacja obejmie sposób konfiguracji narzędzia do przeostrzania z wykorzystaniem czytnika kodów kreskowych i kodów QR, sposób wprowadzania poprawek w oprogramowaniu ANCA, omówienie zakresu danych wprowadzanych do systemu ERP, konfigurację RFID do automatyzacji zadań dla różnych średnic oraz sam proces szlifowania. Maszyna FX7 Linear będzie również wyposażona w zespół podtrzymki typu pop-up oraz funkcje automatycznego obciągania i kwalifikowania ściernic oraz iView.

obrabiarka

Na maszynie MX7 Linear z ładowarką RoboMate zostaną zaprezentowane rozwiązania ANCA w zakresie szlifowania oraz automatycznego załadunku płytek skrawających z możliwością indeksowania. Maszyna oraz ładowarka zostaną wyposażone w akcesoria do mocowania przedmiotów obrabianych, chwytaki, palety i stanowiska wymiany przeznaczone do produkcji specjalnych płytek skrawających. Akcesoria dołączone do maszyny obejmują funkcje automatycznego obciągania i kwalifikowania ściernic oraz pomiaru LaserUltra dla czterech stanowisk.

GCX Linear

Zapotrzebowanie na frezy do łuszczenia z roku na rok notuje 30% wzrost napędzany elektryfikacją branży motoryzacyjnej. Maszyna GCX Linear umożliwiająca wytwarzanie frezów do łuszczenia, frezów kształtowych i przeostrzanie frezów obwiedniowych stanowi kompletne rozwiązanie, umożliwiające klientom wejście na ten szybko rozwijający się rynek. Oferuje ona zaawansowane oprogramowanie do projektowania i optymalizacji narzędzi, doskonale zintegrowane z pakietem do wytwarzania narzędzi do obróbki kół zębatych dostępnym w zaawansowanym oprogramowaniu ANCA ToolRoom.

Maszyna została zaprojektowana z myślą o najwyższej precyzji uzyskiwanej dzięki funkcjom obejmującym osie liniowe i wrzeciennik o zwiększonej dokładności. Maszyna oferuje również szereg nowych technologii: funkcję obciągania AEMS, funkcję kontroli temperatury wrzeciona szlifierskiego i wrzeciona obciągacza, zintegrowany pomiar i bezpośrednią kompensację narzędzi do obróbki kół zębatych, ustalając nowy standard produkcji narzędzi do łuszczenia i zapewniając najwyższą klasę jakości DIN AA.

Ponieważ narzędzia do łuszczenia stanowią nowe rozwiązanie, wiele maszyn do pomiaru kół zębatych nie posiada prawidłowego modelu matematycznego do oceny jakości frezów. Jako światowy lider w rozwiązywaniu problemów z kontrolą jakości, ANCA opracowała pierwszy na świecie zintegrowany system do pomiarów narzędzi do obróbki kół zębatych, umożliwiając realizację procesów szlifowania, pomiaru i kompensacji na tej samej maszynie. To jedyne na rynku praktyczne rozwiązanie działające w pętli zamkniętej.

Na Targach GrindingHub proces produkcji frezów do łuszczenia zostanie zaprezentowany na maszynie GCX Linear, wykorzystującej pierwszy w branży zintegrowany system do pomiaru narzędzi do obróbki kół zębatych.

Źródło: ANCA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę