Niemiecki eksport bije rekordy

Reklama
Reklama

Niemiecki eksport nigdy jeszcze nie notował tak dobrych wyników. W październiku wyeksportowano z Niemiec towary za łączna wartość 99,1 mld euro. Ostatni rekord w tym obszarze zanotowano w marcu 2012 roku, gdy łączna wartość wyeksportowanych towarów wyniosła 98,7 mld euro.

Najbardziej wzrósł eksport do krajów Unii Europejskiej, ale pozostających poza strefą euro. Szczególny wzrost Niemcy zanotowali w wymianie handlowej z Polską – aż o 6,2%. W ramach strefy euro eksport spadł minimalnie o 0,1%, a eksport poza Europę zmalał o 1,3%.

Niemieccy ekonomiści już wcześniej prognozowali wzrost eksportu po dobrych danych z początku roku. – To dobra wiadomość dla strefy euro – podkreśla Christian Schulz, główny ekonomista Berenberg Bank, dodając, że wzrost niemieckiego eksportu może pomóc strefie euro wyjść z kryzysu.

Bilans handlu zagranicznego Niemiec wykazuje obecnie nadwyżkę w wysokości 17,9 mld euro. Jednak jeszcze we wrześniu wynosił rekordowe 20,3 mld euro. – Partnerzy handlowi Niemiec wyraźnie zyskują na wzroście Niemiec i eksportują do nas stal, części maszyn – podkreśla Stefan Schilbe, główny ekonomista HSB, prognozując, iż nadwyżka w kolejnych miesiącach będzie się zmniejszać.

Od stycznia do października niemiecki eksport osiągnął sumę 917 mld euro.
Tymczasem według najnowszych danych niemieckiego Ministerstwa Gospodarki w październiku spadła produkcja przemysłowa o 1,2% w porównaniu do września. Analitycy spodziewali się tymczasem, że wzrośnie o 0,7%.

źródło: ekonomia24.pl

Reklama
Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama