Niezawodne łożyska do wysokich temperatur

Niezawodne łożyska do wysokich temperatur igus

W punktach łożyskowania, w przemyśle spożywczym i opakowaniowym, temperatury oraz prędkości często są wysokie. Zapewnienie niezawodnego działania mechanizmów wymaga wytrzymałych łożysk ślizgowych, które muszą radzić sobie z tarciem i ciepłem. Kolejnym wyzwaniem są ładunki elektrostatyczne. Firma igus, specjalista w dziedzinie motion plastics, oferuje teraz iglidur AX500 – nowy, odporny na zużycie materiał do zastosowań w wysokich temperaturach, który ma również właściwości ESD, czyli przewodzi prąd elektryczny, a zatem ma zdolność do odprowadzania nagromadzonego ładunku elektrostatycznego.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

W jaki sposób dziesięć gramów żelek trafia do małej torebki? Dzięki systemom dozowania wyposażonym w bardzo czułe mechanizmy. Takie mechanizmy błyskawicznie wypełniają tysiące paczek. Elementy transportujące następnie przenoszą słodycze do pudełka. Przy tak wysokich prędkościach wszystkie mechanizmy pakujące, a zwłaszcza ich łożyska, ulegają zużyciu. Łożyska ślizgowe wykonane z nowego i bardzo wydajnego polimeru iglidur AX500 sprawiają, że punkty łożyskowe są bezobsługowe i trwałe. Nowy materiał rozprasza ładunki elektrostatyczne, dzięki czemu foliowe opakowania nie sklejają się ze sobą. W bardzo zapylonych środowiskach, na przykład przy przetwarzaniu mąki, iskry mogą również prowadzić do wybuchów. Iskry te mogą nawet przybierać postać łuków elektrycznych, które pojawiają się, gdy ruchome części maszyny nie posiadają właściwości odprowadzających nagromadzony ładunek do uziemienia.

Bezpieczne, odporne na zużycie łożysko iglidur AX500 jest również specjalnie przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, co pozwala na zastosowanie go w aplikacjach takich jak czyszczenie butelek i piekarników. Dobra odporność chemiczna oznacza, że agresywne środki czyszczące nie uszkodzą łożyska. Nie ma też żadnego problemu, jeśli iglidur AX500 ma kontakt z żywnością, ponieważ zoptymalizowany trybologicznie polimer ze zintegrowanymi smarami stałymi nie wymaga dodatkowego, zewnętrznego smarowania. Materiał jest również zgodny z Rozporządzeniem (UE) nr 10/2011. Łożyska ślizgowe iglidur AX500 są nie tylko bezobsługowe, w przeciwieństwie do łożysk ze stali nierdzewnej, ale także posiadają mniejszą masę i generują niższe koszty.

Na stanowisku testowym iglidur AX500 osiąga znacznie lepsze wyniki w zakresie zużycia niż dostępny już od długiego czasu materiał iglidur A500 do zastosowań spożywczych. Zużycie iglidur A500 i iglidur AX500 zostało przetestowane podczas testu obrotowego na wałach ze stali nierdzewnej, w wewnętrznym laboratorium igus o powierzchni 3800 m2 w Kolonii. Nowy materiał osiągnął współczynnik zużycia do trzech razy lepszy od poprzednika.

Firma igus oferuje na tę chwilę nowy materiał w standardowych wymiarach (średnice 6–20 mm), z kołnierzem lub bez. W przypadku specjalnych wymiarów, które wymagają szybkiej realizacji, dla użytkowników dostępna jest również usługa FastLine. Rozszerzenie własnej produkcji narzędzi pozwala firmie igus na wytwarzanie i dostarczanie polimerowych łożysk ślizgowych iglidur o specjalnych wymiarach, po niskich cenach i w ciągu kilku dni.

Źródło: igus

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę