Nowa seria poziomic

Elesa+Ganter


Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty poziomice ułatwiające wypoziomowanie maszyn, urządzeń i przyrządów. Nowa grupa składa się z 7 produktów i jest przeznaczona przede wszystkim do montażu na stałe, jednak dostępne są także urządzenia przenośne.

- Dla zapewnienia prawidłowej pracy maszyn, często wymagane jest ich odpowiednie ustawienie. W sytuacjach, gdy jest to czynność wykonywana tyko raz, na etapie montażu, stosowane są różnego typu przenośne przyrządy poziomujące. Kiedy jednak odpowiednie ustawienie urządzenia względem poziomu odbywa się częściej, bądź jego pozycja w trakcie pracy wymaga korekt, najwygodniejszym rozwiązaniem staje się zamocowanie poziomicy bezpośrednio do urządzenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów zaproponowaliśmy rozwiązanie, które ma ułatwić regulację ustawienia urządzeń – powiedział Filip Granowski, dyrektor ds. sprzedaży Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

 

Zasada działania poziomicy polega na przemieszczaniu się pęcherzyka gazu wewnątrz specjalnie ukształtowanej ampułki wypełnionej cieczą. Za sprawą wyporu hydrostatycznego oraz precyzyjnie wyprofilowanej powierzchni wewnętrznej ampułki, pęcherzyk gazu znajduje się zawsze w jej najwyższej pozycji. Na zewnętrznej powierzchni ampułki naniesiony jest znacznik, określający położenie powierzchni referencyjnej poziomicy (powierzchni odniesienia) względem poziomu. Moment, w którym pęcherzyk gazu znajdzie się w centrum powierzchni ograniczonej znacznikiem oznacza poziome ułożenie powierzchni referencyjnej. Wielkość i kierunek odchylenia pęcherzyka gazu od tej pozycji określa odchylenie powierzchni referencyjnej od poziomu.

 

Poziomice oczkowe, tak zwane libelle okrągłe – wskazują odchylenie od poziomu oraz mierzą jego wartość. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość wskazania i pomiaru odchyleń w dowolnym kierunku. Ten typ poziomic dostępny jest w pięciu standardowych wykonaniach, różniących się między innymi sposobem mocowania oraz możliwością precyzyjnego wyregulowania ułożenia względem samej powierzchni montażu. Wszystkie korpusy libelli okrągłych wykonane są z aluminium (anodowane na czarno lub w kolorze naturalnym).

Poziomice rurkowe, tzw. libelle wzdłużne – mają cylindryczny kształt, przez co wskazują kąt pochylenia jedynie w kierunku osi poziomicy. Dla całkowitego wypoziomowania powierzchni wymagane jest więc zastosowanie dwóch poziomic na jednej płaszczyźnie, usytuowanych względem siebie pod kątem 90°. Poziomice rurkowe dostępne są w trzech wykonaniach, różniących się miedzy sobą położeniem okna odczytu. Montaż poziomic rurkowych odbywa się poprzez przykręcenie. Ich obudowy są wykonane z mosiądzu i pokryte warstwą żywicy epoksydowej w kolorze czarnym lub srebrnym.

Poziomice znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach m.in w przyrządach geodezyjnych, statywach urządzeń pomiarowych, dźwigach, urządzeniach produkcyjnych.

www.elesa-ganter.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę