Nowatorskie wieloostrzowe płytki do frezów składanych

Kennametal

Firma Kennametal przedstawia nową, rewolucyjną serię płytek Rodeka do frezów składanych (indexable milling). Bazując na sukcesie płytek serii Dodeka, dwustronne płytki Rodeka mają unikalną konstrukcję z dwunastoma krawędziami skrawającymi umożliwiającymi przeprowadzanie wydajniejszej i korzystniejszej ekonomicznie obróbki.

Zastosowana funkcja anty-rotacji zapewnia doskonałą stabilność płytki podczas obróbki przy większych szybkościach i większych siłach skrawania. Dostępne w trzech geometriach płytki Rodeka są wyposażone w wytrzymałe krawędzie skrawające, które umożliwiają obróbkę wszystkich materiałów w szerokim zakresie zastosowań. Konstrukcja płytek pozwala na uzyskiwanie małych sił skrawania przy mniejszym zużyciu energii. Większy kąt przyłożenia i dystans pomiędzy korpusem a płytką pozwala na wykonywanie operacji wgłębnego frezowania, kształtowania i 5-osiowej obróbki skrawaniem.

Trzy geometrie płytek Rodeka zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu różnych zadań, a ich różnorodność pozwala na zastosowanie w szerokiej gamie operacji frezarskich:
- Płytka typu -LD ma honowaną krawędź i służy do lekkiej i średniej obróbki, doskonale nadaje się do pracy ze stalą nierdzewną i tytanem. Płytki Rodeka o geometrii -LD pozwalają na uzyskiwanie wydajności skrawania (MRR) aż do 87% większej niż wydajność innych frezów o dużych posuwach, ale przy dwukrotnie wyższej efektywności krawędzi skrawających.
- 10° dodatni kąt natarcia występuje w płytkach typu GD przeznaczonych do obróbki średniej i zgrubnej. Płytka tego typu jest najczęściej wybierana do ogólnych zastosowań i, jak wykazano, oferuje większą wydajność skrawania w porównaniu z podobnymi frezami.
- Płytki Rodeka typu HD są zaprojektowane z 0° kątem natarcia i służą do obróbki zgrubnej oraz obrabiania żeliwa. Płytki te pozwalają na osiągnięcie większej wydajności skrawania i mogą mieć znacznie większą trwałość niż inne, dostepne na rynku płytki do frezowania.

Negatywny kształt płytki ogranicza możliwości stosowania płytek Rodeka do frezowania skośnego (ramping); za pomocą tych płytek można wykonywać frezowanie wgłębne, kształtowanie, frezowanie czołowe, a także obrabiać łopatki turbin przy dużych szybkościach skrawania z zachowaniem dużej trwałości narzędzia.

Rodeka 8 to wariant dwustronnych płytek serii Rodeka z ośmioma ostrzami i specjalnie zaprojektowanymi korpusami narzędzi, które są przeznaczone do obróbki łopatek turbin. W płytkach Rodeka 8 zastosowana jest taka samą funkcja anty-rotacji jak w płytkach Rodeka, ale z większą powierzchnią styku i doskonałą stabilnością przy większych szybkościach.

Wszystkie płytki Rodeka 8 wykonane są w gatunkach KCMP30TM. Takie narzędzie z węglika z wielowarstwową powłoką i zaawansowaną obróbką po nałożeniu powłoki ma szerokie zastosowanie do ogólnej obróbki skrawaniem oraz obróbki zgrubnej stali, którą najlepiej przeprowadzać na sucho. Klasa KCMP30 ma ulepszoną wytrzymałość krawędzi i mniejszą głębokość nacinania karbów. Wytrzymałość gatunku materiału w tej klasie pozwala również na uniknięcie przywierania obrabianego elementu i zwiększenie spójności przy zwiększonych szybkościach.

źródło: Kennametal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę