Nowe inwestycje firmy Air Products w Europie

Reklama
Reklama

Air Products konsekwentnie rozszerza działalność w regionie Europy Centralnej i Wschodniej oraz umacnia pozycję lidera na rynku polskim

Firma Air Products, jeden z największych dostawców gazów technicznych w Polsce, ogłosiła kolejne inwestycje w regionie Europy Wschodniej i Centralnej w ślad za ostatnimi sukcesami w tym regionie.
Firma podpisała umowę na zaopatrzenie w azot zakładu firmy Alcoa w regionie Samara, który jest jednym z najważniejszych regionów przemysłowych w Rosji. W ramach umowy Air Products zainstaluje dwa generatory azotu wysokiej czystości i przejmie obsługę generatora obecnie istniejącego w zakładzie. Nowe generatory zaczną funkcjonować w 2009 r. Rosja stanowi dla Air Products bardzo ważny rynek o dużym potencjale wzrostu. Obecnie firma jest już zaangażowana w projekty w regionie Moskwy, a dzięki współpracy z Alcoa rozpocznie działalność także w regionie Samara.
Na Słowacji, w miejscowości Novaky został uruchomiony nowy zakład firmy Air Products wytwarzający wodór wysokiej czystości. Zakład pozwoli na zaopatrzenie
w wodór większej liczby klientów na Słowacji, w Czechach, Polsce oraz na Węgrzech. Zakład na Słowacji będzie wspierał klientów z kluczowych sektorów takich jak hutnictwo szkła, metalurgia, a także przemysł spożywczy, uzupełniając funkcjonujący obecnie zakład Air Products w Litvinov w Czechach.
Air Products jest obecnie jednym z największych dostawców gazów przemysłowych w Polsce i poprzez dalsze inwestycje wzmacnia pozycję lidera na polskim rynku. W dniu 15 października br. firma ogłosiła, że wybuduje w Warszawie nowoczesną napełnialnię butli. Budowa obiektu rozpocznie się w 2009 r., a jego uruchomienie planowane jest na rok 2010. Najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystane w zakładzie pozwolą na napełnianie ponad 3000 butli dziennie pod ciśnieniem 200 bar. Butle napełniane pod ciśnieniem 200 bar mogą pomieścić większą ilość gazu niż te napełniane pod ciśnieniem 150 bar, obecnie najczęściej dostępne w Polsce. Napełnianie pod wyższym ciśnieniem oznacza obniżenie kosztów dla użytkowników, ze względu na mniejszą częstotliwość napełniania, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów transportu i składowania.
W przyszłym roku zostanie też zakończona rozbudowa istniejącej wytwórni gazów ciekłych w Kędzierzynie Koźlu, która jest największą inwestycją Air Products w Polsce. Dzięki zainstalowaniu nowej skraplarki wytwórnia podwoi swoje możliwości produkcyjne tlenu i azotu do 800 ton dziennie, co pozwoli zaspokoić rosnący popyt ze strony polskiego przemysłu.
Komentując ostatnie inwestycje Erwin Zwicky, Prezes Air Products na Europę powiedział: - Region Europy Centralnej i Wschodniej to dla nas kluczowy obszar charakteryzujący się dynamicznym tempem wzrostu. Planowane inwestycje w Polsce to kolejny krok w kierunku umacniania naszej pozycji lidera na polskim rynku gazów przemysłowych, którą zdobyliśmy po przejęciu firmy BOC Gazy w 2007 roku. Stale rozszerzamy naszą działalność w Europie Centralnej, w tej chwili działają już w tym regionie dwa zakłady wytwarzające wodór - w Litvinov w Czechach oraz
w Novaky na Słowacji. Pozwala nam to na jeszcze lepszą obsługę klientów w całym tym regionie.
Zakład, który powstanie w Warszawie będzie przystosowany do napełniania butli wszystkimi rodzajami gazów medycznych, gazami technicznymi (takimi jak np. argon, azot, tlen, CO2 i ich mieszaniny), gazami spawalniczymi typu Linx, należącymi do najbardziej zaawansowanej technologicznie linii gazów spawalniczych dostępnych
w Polsce, a także gazami MAP (gazy używane do pakowania żywności w tzw. atmosferze modyfikowanej - ang. Modified Atmosphere Packaging) przeznaczonymi dla przemysłu spożywczego.
Nowa napełnialnia w Warszawie będzie już drugim zakładem Air Products w Polsce wybudowanym od podstaw - pierwszy został otwarty we wrześniu 2005 r.
w Kędzierzynie-Koźlu. Dodatkowo Air Products posiada w Polsce jeszcze pięć zakładów napełniania butli gazami technicznymi: w Siewierzu, Brzegu Dolnym, Oświęcimiu, Kędzierzynie oraz w Poznaniu.

Reklama


www.airproducts.com

Powiązane firmy

Reklama
Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama