Nowe środki na szkolenia jeszcze w tym roku

Materiał od firmy Staufen
Reklama
Reklama

Rezerwa Krajowego Funduszu Szkoleniowego określona w planie finansowym na rok 2015 wynosi 35 282 000 zł dla całego kraju. W dalszym ciągu w rezerwie KFS jest duża pula środków do wykorzystania, dostępna dla każdego powiatowego urzędu pracy.

W odpowiedzi na apel Konfederacji Lewiatan - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zobowiązało urzędy pracy do sięgania po środki z rezerwy. Od tej pory wnioski pracodawców nie będą już odrzucane z powodu wyczerpania środków w ramach początkowo przyznanych limitów. 

Reklama

Dolnośląscy Pracodawcy wraz z Konfederacją Lewiatan nie pozostali obojętni na dochodzące od przedsiębiorców sygnały, że system przyznawania środków KFS nie zapewnia równego dostępu do wsparcia przedsiębiorcom z różnych regionów Polski, a środki nie są w pełni wykorzystywane. Analiza praktycznych aspektów korzystania przez pracodawców ze środków KFS ukazała bowiem, że niektóre powiatowe urzędy pracy po wyczerpaniu zasobów z podstawowego limitu KFS nie zgłaszają zapotrzebowania na pieniądze z rezerwy, pomimo zainteresowania szansą kształcenia pracowników wśród przedsiębiorców.

- Krajowy Fundusz Szkoleniowy powstał w celu zapobiegania utracie zatrudnienia z powodu posiadania nieaktualnych kompetencji na rynku pracy. W warunkach dynamicznie zmieniającej się gospodarki, nowszych technologii, narzędzi informatycznych ciężko jest pracodawcy sprostać wyzwaniu zapewnienia sobie oraz zatrudnianym pracownikom potrzebnych firmie i dostosowanych do konkurencyjnego rynku umiejętności. Inwestycja w potencjał kadrowy jest ważna z perspektywy rozwoju firmy, a dla samego pracownika stanowi szansę poszerzenia lub zaktualizowania kompetencji zawodowych i wzmocnienia wartości na rynku pracy. Nieskorzystanie z możliwości wystąpienia o środki z rezerwy MPiPS to strata dla lokalnego rynku pracy oraz dla całej gospodarki - komentuje Artur Mazurkiewicz, prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców.

Reklama

Sytuacja, w której powiatowe urzędy pracy nie wnioskują o dostępne w rezerwie środki po wykorzystaniu ich pierwszej puli, pogarsza warunki prowadzenia działalności gospodarczej dla firm zlokalizowanych w tych powiatach, w stosunku do firm, które działają w innych regionach, gdzie urzędy pracy są bardziej aktywne w pozyskiwaniu i rozdzielaniu środków.

Współpraca Dolnośląskich Pracodawców z Konfederacją Lewiatan zaowocowała wystosowaniem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej apelu o podjęcie działań, które zagwarantują przedsiębiorcom z różnych obszarów Polski równy dostęp do środków na kształcenie ustawiczne z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dzięki apelowi do resortu pracy, ministerstwo zwróciło się do administracji w województwie oraz dyrektorów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy o składanie wniosków o środki rezerwy KFS celem umożliwienia zainteresowanym pracodawcom skorzystania ze wsparcia w podnoszeniu kwalifikacji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama