O bionicznej trzustce i nie tylko – Seminarium Druku 3D po raz jedenasty

Raven Media
Reklama
Reklama

Razem z pierwszym dniem targów wystartowała kolejna edycja Seminarium Druku 3D, towarzysząca Dniom Druku 3D i targom STOM w Kielcach. Zagadnienia druku 3D cieszyły się sporym zainteresowaniem gości "Przemysłowej Wiosny" 2019.

Przemysłowy druk w metalu i piasku, drukowanie elementów protetycznych i wszechstronne możliwości zastosowania druku 3D w medycynie to przykładowe tematy wykładów, które gromadziły zainteresowanych specjalistów. Głos zabierali nie tylko inżynierowie, ale także doświadczeni lekarze.

Reklama

O niezwykłym procesie tworzenia bionicznej trzustki mówiła dr n. med. Marta Klak z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Obecnie wspólnie z Konsorcjum Bionic zespół lekarzy pracuje nad projektem biodrukowania 3D bionicznej trzustki – narządu, który umożliwi osobom z cukrzycą normalne funkcjonowanie, a także zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii.

Druk 3D okazuje się przydatny także w poszukiwaniu oszczędności np. w utrzymaniu ruchu w energetyce. – Aż 7% światowej energii jest zużywane do serwisowania, remontów, napraw – mówił w Targach Kielce Andrzej Zakręcki z 3D Technology. – Tymczasem dzięki technologii przyrostowej można zaoszczędzić 30% tej energii.

Reklama

Na utrzymanie ruchu w energetyce i wynikające z tego oszczędności pozwalają m.in. części zamienne do urządzeń produkowane na zamówienie czy regeneracja używanych części – często na miejscu, u klienta, z wykorzystaniem mobilnego stanowiska do napawania laserowego.

Drugiego dnia seminarium były poruszane kolejne zagadnienia dotyczące różnych sfer życia – m.in. kształtowania obiektów ceramicznych oraz laserowego wytwarzania przyrostowego części metalowych. W czwartek natomiast, podczas ostatniej sesji edukacyjnej seminarium, mowa była m.in. o ograniczeniach rozwoju druku 3D w Polsce.

Źródło: Targi Kielce

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama