Pełnoletniość Automaticonu

Marcin Bieńkowski

W dniach od 20 do 23 marca 2012 roku w Warszawie już po raz osiemnasty odbyły się największe i najważniejsze w Polsce targi związane z branżą automatyki przemysłowej - Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon. W tegorocznej imprezie udział wzięło 315 wystawców, którzy łącznie reprezentowali ponad 780 firm.

Targi tradycyjnie odbywały się w centrum targowym EXPO XXI, jednak po raz pierwszy zwiedzający nie mieli problemów z dojazdem do terenów targowych. Okazuje się, że wpływ na to miały mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012, a konkretnie fakt, że w halach EXPO XXI mieścić się będzie centrum prasowe tej imprezy. Z tej okazji urzędnicy Stołecznego Ratusza postanowili wyremontować ulicę Prądzyńskiego, przy której mieszczą się wspomniane tereny targowe.

Powiązane firmy

SEW-Eurodrive Polska Sp. z o.o.

Mniej dużych więcej małych
Jak dowiedzieć się można było na konferencji prasowej, która otwierała tegoroczny Automaticon, na targach powoli ubywa dużych, międzynarodowych firm, a to przybywa mniejszych. W tym roku nowych wystawców było aż czterdziestu. Targi przestają być też miejscem pokazywania światowych nowości. Wystawiane są raczej sprawdzone produkty i rozwiązania techniczne, którymi najczęściej interesują się inżynierowie z polskich firmy.

W tym roku nowości rzeczywiście nie było wiele i głównie dotyczyły one oprogramowania, jednak nie można było powiedzieć, że nie było ich wcale. Wystarczy przyjrzeć się choćby przyznanym na Automaticonie nagrodom - Złotym Medalom Automaticon 2012. Wyróżnienie to otrzymały firma Aniro za programowalny przekaźnik czasowy MPC-TPA-U240-208, Eaton Electric za system komunikacyjny SmartWire-DT, Fanuc Robotics Polska za produkt o nazwie Selektor, czyli za widzącego robota, firma Festo za wysięgnikowy, wielozadaniowy, kompletny system manipulacyjny EGSL-Extreme Good Slide, Phoenix Contact za hybrydowy rozrusznik silnika ELR H5-IES-SC-24 DC/500AC-9l oraz Renishaw za absolutny enkoder do pomiarów przemieszczeń kątowych Resolute.

 Oczywiście to nie jedyne nowości. Na stoisku firmy Relpol zobaczyć można było miniaturowe przekaźniki, przekaźniki do systemów solarnych czy przekaźniki do dużych obciążeń. Firma Omron również przygotowała kilka ciekawych nowości. Były to m.in. czujniki wizyjne FQ-M, roboty SCARA XR i SCARA Delta oraz system sterowania maszynami oraz liniami technologicznymi, czyli platformę Sysmac.

 Z kolei Balluff zaprezentował nowe liniowe czujniki pozycji. Na stoisku Balluffa zobaczyć też można było czujniki kolorów True-Color Sensor BSF 33M, a także sprzedawane pod marką Leuze Electronik szybkie, przeznaczone dla systemów logistyki czujniki kodów kreskowych. Ciekawe nowości znaleźć też można było na stoiski filmy MetalWork - były to nowe jednostki FLR, płyty przyłączeniowe MultiPol oraz nowe wersje siłowników ISO 15552. Stoisko firmy Mitsubishi Electric zdominowały zrobotyzowane i zautomatyzowane linie produkcyjne dla sektora produkcji żywności, sektora motoryzacyjnego oraz systemy dla branży związanej z dostarczaniem i uzdatnianiem wody oraz utylizacją ścieków.

Ciekawostki
Na targach nie mogło zabraknąć ciekawostek. Firma Phoenix Contact zaprezentowała zielonego, całego w trawie „garbusa". Była to okazja do prezentacji rozwiązań systemów ładowania samochodów elektrycznych. Producent silników, motoreduktorów oraz przemienników częstotliwości firma SEW-Eurodrive wszystkim chętnym mocnych wrażeń udostępniła maszynę rodem z przygotowań kosmonautów do lotu w kosmos. Maszyna wykręcała chętnym osobnikiem na wszystkie strony.

Na stoisku Fanuc Robotics zagrać zaś można było z robotem w piłkarzyki. Szczerze mówiąc robot praktycznie nie dawał ludzkim zawodnikom żadnych szans. PIAP zaprezentował opracowanego na potrzeby wojska i policji robota sapera a na stoisku National Instruments zobaczyć można było miniaturowego robota omijającego przeszkody oraz model mostu służący do prezentacji naprężeń występujących w konstrukcjach mechanicznych. Oczywiście trudno w tak krótkiej relacji streścić czterodniowe targi, ale mam nadzieję, że zamieszczone obok zdjęcia choć w części oddadzą atmosferę tegorocznego Automaticonu.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę