Przyszłość obróbki metali: podsumowanie targów AMB 2024
Międzynarodowe Targi Obróbki Metali AMB gościły w tym roku 65 584 uczestników, a w tym najważniejszych przedstawicieli branży obróbki metali, która przechodzi aktualnie transformację cyfrową. Organizatorzy są bardzo zadowoleni z zakończonego już wydarzenia, podkreślając, że są to najważniejsze międzynarodowe targi obróbki metali i ważna siła napędowa transformacji branży, która zmierza w kierunku cyfrowej przyszłości.
Targi AMB zostały otwarte 10 września przez Rolanda Bleinrotha, prezesa i dyrektora generalnego Messe Stuttgart, oraz dr Floriana Stegmanna, ministra stanu i szefa Kancelarii Stanowej Badenii-Wirtembergii. Po pięciu udanych dniach targi zakończyły się 14 września.
„Przez 42 lata targi AMB wielokrotnie udowodniały swoje znaczenie jako platforma międzynarodowego dialogu w branży obróbki metali, szczególnie w tak trudnych ekonomicznie czasach jak obecne” — podsumował Roland Bleinroth.
1244 wystawców z 28 krajów zaprezentowało swoje innowacyjne rozwiązania, produkty, usługi i koncepcje rozwojowe na terenie dziesięciu hal wystawowych. Na wystawie reprezentowani byli najwięksi producenci maszyn do obróbki metalu i narzędzi precyzyjnych, a także wiodące średnie firmy i innowacyjne start-upy. AMB jest platformą do wymiany kontaktów i pomysłów w branży obróbki metali. Dlatego Messe Stuttgart przywiązuje dużą wagę do ciągłego rozwoju atrakcyjnych możliwości nawiązywania kontaktów na targach.
Targi AMB centrum międzynarodowej dyskusji
Około 20% uczestników targów pochodziło spoza Niemiec, przy czym najsilniej reprezentowanymi krajami były Szwajcaria, Austria, Włochy, Holandia, Szwecja, Czechy, Francja i Turcja. Nie brakowało również gości spoza Europy, a najliczniej reprezentowanym krajem były Indie. Większość odwiedzających targi AMB działa w obszarze inżynierii mechanicznej (36%), a także w przemyśle obróbki i przetwórstwa metali, w przemyśle motoryzacyjnym i budowy pojazdów, w przedsiębiorstwach zajmujących się budownictwem metalowym oraz w budowie narzędzi i form. Wiele wystawiających się firm chwaliło jakość dyskusji na stoiskach i w strefach networkingowych, a ankieta przeprowadzona wśród odwiedzających potwierdziła to wrażenie.
Przemysł 4.0 i sztuczna inteligencja
AMB 2024 było silnie nacechowane tematem Przemysłu 4.0. Zainteresowane strony mogły dowiedzieć się więcej o inteligentnych sieciach, interfejsach, robotyce współpracującej i sztucznej inteligencji (SI) na wielu stoiskach targowych oraz na specjalnym pokazie zorganizowanym przez inicjatywę umati (universal machine technology interface). W strefie Entrance East odwiedzający SmartFactory mogli doświadczyć na własne oczy, w jaki sposób maszyny mogą się ze sobą komunikować. Potencjał, w jakim SI wpływa na branżę, został również zaprezentowany na scenie AMB w ramach „Rozmów ekspertów na temat SI w produkcji”, po których nastąpiła sesja spotkań z ekspertami.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Premiera nagrody AMB
Jednym z najważniejszych wydarzeń wystawy była nagroda AMB, która została ustanowiona, aby uhonorować wybitne osiągnięcia w dziedzinie obróbki metali. W tym roku nagrodę otrzymały firmy goCAD (w kategorii oprogramowania i digitalizacji), Liquidtool Systems (w kategorii komponentów, zespołów i materiałów eksploatacyjnych) oraz Mahr (w kategorii systemów pomiarowych i zapewnienia jakości). Firma HAINBUCH zdobyła nagrodę w kategorii narzędzi precyzyjnych, podczas gdy Sodick Deutschland zachwycił jurorów w kategorii obrabiarek i systemów produkcyjnych, a exoIQ otrzymała nagrodę AMB w kategorii technologii automatyzacji i obsługi. Specjalna nagroda za zrównoważony rozwój trafiła do firm VITO i CERATIZIT.
Start-upy nagrodzone podczas Pretzels 'n' Pitches
Młode firmy miały również okazję wykazać się na targach podczas wydarzenia Pretzels 'n' Pitches zorganizowanego przez Allianz Industrie 4.0 Baden-Württemberg, Stuttgart Region Economic Development Corporation i Messe Stuttgart. Przez dwa dni targów nowe firmy prezentowały pionierskie innowacje w obróbce metali na wspólnym stoisku Start-Up Area i Young Innovators.
Zwycięzca pierwszego dnia, Tetralytix, zaimponował jury swoim innowacyjnym oprogramowaniem symulacyjnym, które umożliwia użytkownikom wirtualną optymalizację narzędzi i procesów skrawania. Zwycięzcą drugiego dnia została firma Plasmotion. Firma ta opracowała proces polerowania strumieniowego, który łączy fizykę plazmy i elektrochemię w jednej technologii, oferując po raz pierwszy jakość i elastyczność ręcznego wykańczania w całkowicie zautomatyzowanym procesie.
Źródło: Landesmesse Stuttgart