Pierwsza hybrydowa przemysłowa drukarka atramentowa

Pierwsza hybrydowa przemysłowa drukarka atramentowa Coleman International

Markem-Imaje (MI) wprowadził na rynek drukarkę 9750+ do ciągłego druku atramentowego (ang. CIJ), aby pomóc klientom obniżyć koszty i zredukować zapasy atramentów pigmentowych oraz na bazie barwnika.

Przemysłowe drukarki atramentowe służą do znakowania, opisywania produktów zmienną informacją, jak seria, data, data przydatności, kody QR i in. bezpośrednio na produktach i ich opakowaniach. Dzięki prawidłowym, czytelnym nadrukom wyrób jest jednoznacznie identyfikowany w całym łańcuchu dostaw. Przemysłowe drukarki atramentowe stosuje się w zakładach produkcyjnych w każdej branży. Ciemne podłoża wymagają zastosowania pigmentowych, kontrastowych atramentów, a na jasnych opakowaniach czy np. przewodach drukuje się zwykle czarnym atramentem barwnikowym. Takie aplikacje wymagały do tej pory stosowania odrębnych drukarek.

Rys. 1 Hybrydowa drukarka atramentowa 9750+ Markem-Imaje drukuje pigmentowe, kolorowe kody jak i czarne, eliminując potrzebę utrzymywania dwóch różnych modeli drukarek w zakładzie

Przemysłowa drukarka hybrydowa Markem-Imaje 9750+ zmienia ten stan rzeczy - zapewnia elastyczność drukowania standardowych ciemnych kodów oraz kolorowych kodów kontrastowych, wykorzystując atramenty na bazie barwnika lub pigmentu, zapewniając jednocześnie doskonałą czytelność i trwałość.

Wszechstronny obwód atramentowy umożliwia producentom korzystanie z jednego typu drukarki w różnych fabrykach i wydziałach produkcyjnych, niezależnie od stosowanego atramentu i rodzaju znakowanego opakowania. Dzięki takiemu podejściu producenci będą mogli usprawnić zarządzanie zapasami atramentów i zainstalowaną bazą drukarek.

Wzbogacenie linii drukarek z ciągłą strugą atramentu Markem-Imaje o model klasy premium 9750+ jest następstwem zeszłorocznej globalnej premiery drukarki 9750 i daje początek serii nadchodzących innowacji. Dzięki nim Markem-Imaje wspomoże klientów w stawieniu czoła niektórym wyzwaniom dzisiejszego środowiska produkcyjnego. Obejmuje to poprawę zrównoważonego rozwoju, maksymalizację czasu sprawności urządzenia i wspieranie integracji Przemysłu 4.0.

Jesteśmy niezwykle dumni z modelu 9750+, który został zaprojektowany w bezpośredniej  odpowiedzi na potrzeby naszych klientów. Po raz pierwszy producenci mogą używać jednego modelu do znakowania zarówno atramentem barwnikowym czarnym jak i pigmentowym kolorowym. Jest to najnowsza innowacja naszego zespołu CIJ, która uzupełnia portfolio urządzeń do znakowania obniżających emisję lotnych związków organicznych (ang. VOC) nawet przy użyciu atramentów MEK-owych. Dzięki trybowi oszczędzania materiałów eksploatacyjnych modele 9750+ i 9750 generują do 35% mniej lotnych związków organicznych – powiedział Guillaume Montagnat, manager marketingu produktów MI. 

Ciągły druk atramentowy to najpopularniejsza na rynku metoda znakowania. Atramenty pigmentowe stosowane są tam, gdzie wymagany jest bardzo trwały i wyraźny nadruk. Również wtedy, gdy uzyskanie pożądanego kontrastu i czytelności za pomocą atramentów barwnikowych jest trudne ze względu na kolor opakowania, np. brązowe butelki. Duzi producenci dóbr konsumpcyjnych często muszą stosować obie metody kodowania. Na przykład szampon może być sprzedawany detalicznie w ciemnej butelce PET wymagającej kontrastowego nadruku pigmentowego, podczas gdy czarny atrament barwnikowy może być lepszy do znakowania kartonów, w które pakowane są coraz popularniejsze szampony w kostkach.

Rys. 2 Niektóre opakowania wymagają zastosowania kolorowego, kontrastowego nadruku, np. na brązowych butelkach szamponu. Pozostałe mogą być znakowane czarnym atramentem. 9750+ umożliwia wykonywanie obydwu typów nadruków

Tradycyjnie produkcja obu rodzajów kodów wymagała dwóch typów maszyn i wielu różnych części zamiennych. Wprowadzenie 9750+ MI umożliwia producentom osiągnięcie obu tych celów za pomocą jednego modelu drukarki. Usprawnia to konserwację i optymalizuje zapotrzebowanie na części zamienne, zapewniając jednocześnie elastyczność i niższe koszty.

Dodatkowo, 9750+ wspiera cele zrównoważonego rozwoju. Dzięki zastosowaniu atramentów niezawierających MEK’u, zużycie rozcieńczalnika oraz emisja lotnych związków organicznych obniży się jeszcze bardziej – do 50% w standardzie i do 60% w trybie oszczędzania materiałów eksploatacyjnych. To wiodąca na rynku statystyka. Zrównoważony rozwój jest dodatkowo zwiększany przez umożliwienie wymiany poszczególnych części, a nie całych bloków obwodów atramentowych, co skutkuje mniejszą ilością sprzętu trafiającego na wysypisko.
 
Poza innowacją hybrydową, 9750+ dostarcza wiodące możliwości w zakresie tworzenia komunikatów tekstowych do pięciu wierszy, znaków logo i kodów 1D i 2D o wysokiej rozdzielczości na szerokiej gamie opakowań. Korzysta z koncepcji Intelli Design firmy Markem-Imaje, która zapewnia jeden z najdłuższych w branży czasów dostępności urządzenia, a wszystkie kluczowe części można wymieniać w tym samym czasie, co znacznie skraca przestoje związane z serwisowaniem. Ponadto unikalny system Intelli’Inks zapewnia optymalną wydajność podczas znakowania różnych materiałów, a Jet Speed Control automatycznie konfiguruje parametry atramentu i drukarki, aby zapewnić idealne rozmieszczenie kropli, jakość i spójność oznakowania, minimalizując braki i zwroty wynikające z niewłaściwego kodu.

Rys. 3 Duży, 10-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy znacznie ułatwia obsługę. Ikony skrótów mają czytelną legendę

Drukowanie trwałych i czytelnych danych, takich jak data przydatności, kody QR, numer partii i kody kreskowe, to istotne elementy nowoczesnego łańcucha dostaw. Prawidłowo wykonane oznakowanie  pomaga przyspieszyć i usprawnić drogę produktu od producenta do użytkownika końcowego, jednocześnie ułatwiając – jeśli zachodzi konieczność – wycofanie wyrobu z rynku.

W pełni funkcjonalny pakiet Packaging Intelligence Suite oparty na oprogramowaniu CoLOS umożliwia precyzyjne, inteligentne i zoptymalizowane projektowanie komunikatów oraz zarządzanie danymi w całej fabryce ze zdalnej lokalizacji w celu uzyskania większej dokładności i wydajności. Co więcej, Markem-Imaje jest obecnie jedynym producentem drukarek z 24-stykowym interfejsem, który można dostosować do dowolnego sygnału wybieranego przez firmy (z ponad 70), aby zapewnić najbardziej wydajną obsługę linii.

Model 9750+ zapewnia najbardziej elastyczne połączenie z linią produkcyjną środowiska Przemysłu 4.0. Niepełna integracja drukarki może prowadzić do produkcji wyrobów bez kodów, co może wynikać na przykład z braku atramentu i w rezultacie generować odpad bądź konieczność ponownego znakowania. Dzięki złączu wejścia/wyjścia (I/O) M12 i zgodności z różnymi protokołami komunikacji przemysłowej, model 9750+ można łatwo zintegrować z linią. Bezproblemowo komunikuje się z innymi urządzeniami, zatrzymując linię w razie potrzeby. A producenci nie marnują już czasu i pieniędzy na skomplikowane instalacje okablowania, aby to osiągnąć. 

Źródło: Coleman International

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę