PKB rośnie szybciej niż przewidywano

Reklama
Reklama

Polska pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w UE, w tym roku PKB powinno wzrosnąć o 3,3%, zgodnie z prognozą zawartą w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok - ocenił główny ekonomista resortu finansów Ludwik Kotecki.

W III kwartale 2014 r. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,3 % w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - podał GUS. W I kw. wzrost wyniósł 3,4%, a w II kw. - 3,5% PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4%.

Reklama

Dane GUS są sporym zaskoczeniem, bo ekonomiści spodziewali się, że gospodarka spowalnia bardziej wyraźnie i wzrost PKB w III kw. wyniesie 2,8% Trzeba jednak podkreślić, że są one wyliczane według nowej metodologii ESA2010, co mogło mieć wpływ na wysokość nominalnego PKB.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów poinformował w komentarzu do danych GUS, że z obecnego kwartalnego profilu zmian PKB wynika, iż od II kwartału 2013 r. gospodarka polska utrzymuje się na ścieżce wyraźnie wyższego wzrostu (licząc kwartał do kwartału, po wyrównaniu sezonowym danych), rosnąc w tym okresie w średnim tempie 0,8 proc. (kw/kw, po wyrównaniu sezonowym), a w samym III kw. 2014 o 0,9%.

Według Koteckiego wyniki gospodarki polskiej za trzy kwartały br. wskazują, że w całym 2014 r. realny wzrost PKB będzie zgodny z prognozą zawartą w projekcie ustawy budżetowej na 2015 r. Rząd opracowując projekt założył, że gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,3%.

Reklama

Lepszy II kwartał

GUS skorygował także wcześniejsze wyniki za drugi kwartał br. - podał, że PKB w tym czasie zwiększył się o 3,5% rdr, a nie jak wcześniej szacowano o 3,3% Ekonomiści szukają przyczyn lepszych - niż sądzili - danych. Zaznaczają, że zarówno spowolnienie w strefie euro, jak i rosyjskie embargo nie wpłynęły znacząco na wynik polskiej gospodarki.

źródło: Rzeczpospolita/ tvn24biz

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama