Podsumowanie konferencji Fiber Laser Days 2019

Fiber Laser Days

Dużym zainteresowaniem cieszą się w Polsce lasery włóknowe, a z roku na rok przybywa entuzjastów tej technologii, a dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przekonać się o jej zaletach, firma IPG Photonics zorganizowała kolejną, VI edycję konferencji Fiber Laser Days 2019. 

Do udziału w wydarzeniu i wygłoszeniu referatów zostali zaproszeni przedstawiciele jednostek badawczych, uczelni technicznych, jak i integratorzy oraz producenci maszyn wykorzystujący technologię laserów włóknowych w przemyśle. Tradycyjnie konferencję otworzył Dyrektor firmy IPG Photonics w Polsce Pan Grzegorz Chrobak wygłaszając pierwszy referat „25 lat innowacji IPG”. W prezentacji przedstawił historię powstania firmy, kolejno omawiając rozwój technologii laserów włóknowych na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Podsumowanie konferencji Fiber Laser Days 2019 zdjęcie w treści artykułu

Ciągły rozwój technologii laserowych

Kolejna dwa referaty wygłosili przedstawiciele firmy IPG. Pan Bartłomiej Ścibisz w referacie pt. „Systemy laserowe do spawania, cięcia i mikroobróbki” zaprezentował wieloosiowy system laserowy Multi-Axis służący do cięcia, otworowania i spawania szerokiego zakresu elementów metalowych, obudów i innych komponentów. Natomiast Pan Łukasz Bigus w referacie pt. „LDD-700 – Innowacyjny system pomiaru głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym. Przykłady zastosowań„ przedstawił możliwości nowego systemu pomiarowego, umożliwiającego kontrolowanie głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym podczas spawania laserowego. Przedstawił przykładowe aplikacje przemysłowe wykorzystujące ww. system.

W dalszej kolejności referaty wygłosili przedstawiciele uczelni technicznych i instytutów badawczych. Profesor Jan Jabczyński z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy w referacie „Zastosowanie laserów włóknowych dużych mocy w broni laserowej” przedstawił przykład zastosowania jednomodowego lasera włóknowego o mocy 10 kW przy produkcji broni wykorzystującej promieniowanie laserowe. Prezentował możliwości techniczne broni laserowej oraz przykłady istniejących aplikacji stosowanych na pojazdach poruszających się po lądzie czy wodzie.

Kolejny referat pt. „Sprawdzone rozwiązania zrobotyzowane do łączenia stali wysokowytrzymałych o granicy plastyczności 1300 MPa wiązką lasera” wygłosili Panowie dr inż. Lechosław Tuz z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Krzysztof Sulikowski z firmy Roboty Przemysłowe. W pierwszej części prezentacji zaprezentowano przykłady zastosowania laserów włóknowych w różnych aplikacjach przemysłowych. Natomiast w dalszej części prezentacji dr Tuz prezentował wyniki badań spawania stali ulepszanej cieplnie S1300 wiązką promieniowana laserowego. Uzyskane wyniki pokazały, że przy spełnieniu pewnych określonych warunków technologicznych spawanie stali o tak wysokiej wytrzymałości wiązką promieniowana laserowego jest możliwe.

Podsumowanie konferencji Fiber Laser Days 2019 zdjęcie w treści artykułu

Spora dawka teorii

Kolejne referaty prezentowali przedstawiciele firm wykorzystujących lasery włóknowe w swojej produkcji. Przedstawiciel firmy Solaris Laser Pan Aleksander Zaborowski w prezentacji „ SolarJet – nowa platforma urządzeń do ultraszybkiego znakowania i kodowania wyrobów ” pokazywał możliwości zastosowania lasera jako narzędzie do znakowania i kodowania w różnych aplikacjach przemysłowych m.in. znakowania kapsli. Reprezentanci firmy RMA Panowie Maciej Mizgier oraz Janusz Grześkiewicz w prezentacji „Zastosowanie technologii laserowych w wymagających aplikacjach” przedstawiali przykłady wdrożeń stanowisk zrobotyzowanych z wykorzystaniem lasera włóknowego firmy IPG w różnych aplikacji przemysłowych.

Pan Tomasz Bloch przedstawiciel firmy Intec w referacie „Druk 3D z metalu – najważniejsze wyzwania” przedstawił możliwości budowania elementów przestrzennych z wykorzystaniem wiązki laserowej i proszków metalicznych. W referacie „Kształtowanie właściwości powierzchni materiałów konstrukcyjnych wiązką laserową” Pan Wojciech Łańko z firmy Flaser przedstawił możliwości wykorzystania wiązki laserowej w aplikacjach czyszczących. Uczestnicy konferencji podczas przerw w czasie sesji referatowych mogli zobaczyć pokazy spawania z wykorzystaniem Wieloosiowego Systemu Laserowego Multi-Axis oraz zapoznać się z zasadą działania systemu LDD-700 umożliwiającego pomiar głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym firmy IPG.

Kolejna edycja w przyszły roku

Podsumowania konferencji dokonał dyrektor firmy IPG Pan Grzegorz Chrobak, dziękując wszystkim wykładowcom za przygotowanie i wygłoszenie referatów, a uczestnikom za obecność. Nieustanny rozwój technologii laserowych powoduje, że z roku na rok zwiększa się liczba uczestników tego wydarzenia. Tegoroczne spotkanie zgromadziło ponad 130 uczestników z całej Polski, reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Na zakończenie organizator konferencji zaprosił na kolejną VII edycję Fiber Laser Days 2020.

Źródło: Fiber Laser Days

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę