Pokrętła do wskaźników położenia MDX-50/51/52

Pokrętła do wskaźników położenia MDX-50/51/52 Elesa+Ganter

Pokrętła sterujące serii MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52 do wskaźników położenia to nowość wprowadzona na rynek przez firmę Elesa+Ganter. Podstawową właściwością pokręteł jest możliwość ich montażu bezpośrednio na tulei wskaźnika. Konstrukcja części chwytnej sprawia, iż manipulowanie pokrętłem jest wygodne i pewne. 

Różnorodność wykonań powoduje, że pokrętła MDX mogą współpracować ze wszystkimi wskaźnikami położenia serii DD.

Pokrętło
Pokrętło sterujące serii MDX-50, MDX-51 oraz MDX-52

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Pokrętła serii MDX wykonywane są ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) w kolorze czarnym. Dodatkowym elementem konstrukcji jest demontowalna zaślepka wykonywana z technopolimeru na bazie polipropylenu (PP) w kolorze pomarańczowym lub szarym. W zestawie znajdują się również dwa nierdzewne wkręty montażowe.

Wkręty montażowe
Budowa pokrętła sterującego serii MDX

Wyróżniamy trzy rozmiary pokręteł serii MDX, które dopasowane są do wielkości wskaźników położenia: DD50, DD51 oraz DD52R.  

Schemat
Budowa pokrętła sterującego serii MDX

W zależności od rodzaju aplikacji użytkownik do dyspozycji ma trzy następujące wykonania pokręteł:

* MDX-N: z zaślepką bez symbolu graficznego. Tego typu rozwiązanie może mieć zastosowanie np. w aplikacjach, w których pokrętło MDX współpracuje z elektronicznymi wskaźnikami położenia z napędem bezpośrednim. Wskaźniki serii DD52R-E oraz DD52R-E-RF na swoich wyświetlaczach w prawym górnym rogu mają symbole graficzne, które wskazują wymagany dla osiągnięcia pozycji docelowej kierunek obrotu wałka.

Produkt

* MDX-D: z zaślepką ze strzałką wskazującą przyrost wartości zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ten rodzaj pokrętła świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy w urządzeniu zastosowany został jeden z cyfrowych wskaźników położenia serii DD w wykonaniu „D”, czyli wskaźnik, w którym wartości na wyświetlaczu rosną przy obrocie w prawo.    

Produkt

* MDX-S: z zaślepką ze strzałką wskazującą przyrost wartości przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu przyspieszy proces ustawiania cyfrowych wskaźników położenia serii DD w wykonaniu „S”, czyli wskaźników, w których wartości na wyświetlaczu rosną przy obrocie w lewo.

Produkt

Pokrętła serii MDX montowane są bezpośrednio na tulei wskaźnika. W celu prawidłowego montażu należy wykręcić wkręt dociskowy z tulei wskaźnika i zastąpić go dłuższym wkrętem dołączonym do pokrętła (zielona strzałka). Kolejnym krokiem jest nałożenie pokrętła na tuleję wskaźnika, dopasowując specjalnie zaprojektowane wycięcie w korpusie do nowego wkręta dociskowego. Ostatnim etapem montażu jest przykręcenie pokrętła do tulei wskaźnika za pomocą drugiego z wkrętów dociskowych pokrętła (czerwona strzałka).

Schemat
Montaż pokrętła sterującego serii MDX

Innowacyjny design, możliwość dostosowania grafiki i koloru zaślepki oraz odpowiedniego rozmiaru do tulei wskaźników położenia serii DD to podstawowe cechy pokręteł serii MDX. Ponadto, dzięki zamocowaniu pokrętła bezpośrednio na tulei wskaźnika położenia, oszczędzamy długości wałka/śruby, na których montowany jest wskaźnik. Stosując wyżej opisane rozwiązanie, możemy zbudować układ dający pewność i niezawodność pracy oraz profesjonalny wygląd całego urządzenia.

Pokrętła MDX znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba ręcznej regulacji mechanizmu, m.in. w:

* urządzeniach pomiarowych,
* maszynach pakujących,
* obrabiarkach do drewna,
* urządzeniach laboratoryjnych.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę