Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania

Elesa+Ganter

Wprowadzone do oferty nowe pokrętło MZD jest unikalne ze względu na możliwość regulacji momentu siły dokręcania. Kolejnym ważnym aspektem, który wyróżnia pokrętło MZD jest szeroki zakres regulacji momentu od 0,2 Nm do 1 Nm. Są to jednocześnie małe wartości momentu, a co za tym idzie produkt ten może znaleźć zastosowanie w przypadku, gdy pokrętło wkręcane jest w gwint tworzywowy lub aluminiowy, aby nie został uszkodzony przy dokręcaniu.

Dodatkowo należy zauważyć, że pokrętło MZD jest około dwukrotnie tańsze w porównaniu do pokręteł tego typu dostępnych obecnie na rynku.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Pokrętło MZD jest wyposażone w mechanizm sprężynowy, który w momencie przekręcania pokrętła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do osiągnięcia wcześniej ustawionego momentu obrotowego, wkręca się w gwint. Natomiast powyżej zadanej wcześniej wartości momentu, następuje wysprzęglenie mechanizmu - słychać wtedy charakterystyczny dźwięk „kliknięcia”.

Zasada działania mechanizmu pokrętła MZD jest podobna do działania klucza dynamometrycznego, w którym to regulacja momentu siły dokręcania jest realizowana przez odpowiednie dokręcenie mechanizmu sprężynowego. Regulacje momentu siły dokręcania w pokrętle MZD wykonujemy za pomocą, znajdującej się pod pokrywką śruby z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym. Wkręcenie/wykręcenie śruby powoduje zmianę osiowego położenia tarczy z podziałką. Aktualnie nastawiony moment siły dokręcania wskazuje wartość, której oznaczenie znajduje się na tej samej wysokości, co tarcza. Moment siły dokręcania jest regulowany w przedziale od 0,2 Nm do 1 Nm. Pokrętło jest fabrycznie ustawione na wartość 0,5 Nm.

Trwałość mechanizmu potwierdzają przeprowadzone badania. Po wykonaniu 60 000 cykli, pokrętła nie wykazały widocznych oznak zużycia, a określony moment nie zmienił się.

Do typowych zastosowań pokrętła MZD można zaliczyć:
   • mocowanie elementów w różnego rodzaju oprzyrządowaniu
   • dokręcenie elementów przy obróbce szkła, gdzie zbyt duży moment siły dokręcenia spowodowałby jego uszkodzenie
   • mocowanie elementów np. do korpusów maszyn z gwintem tworzywowym. Pokrętło zabezpiecza przed użyciem zbyt dużego momentu, który mógłby uszkodzić gwint
   • zabezpieczenie przed uszkodzeniem elementów przykręcanych, ściskanych, czy naciąganych

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę