Polska firma BKF wykorzystuje IoT

kodołamacz.pl
Reklama
Reklama

Szczecińska firma BKF stworzyła inteligentny system monitorujący pracę urządzeń przemysłowych i ich operatorów EBKF Fleet Manager. Korzystają z niego m.in. duże przedsiębiorstwa produkcyjne.

System EBKF Fleet Manager to nic innego jak praktyczne zastosowanie koncepcji, która staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Chodzi o tzw. internet rzeczy (IoT), zakładający możliwość komunikowania się między sobą różnych urządzeń. Oczywiście za pośrednictwem sieci.

Reklama

– Jeśli chcemy, żeby nasza gospodarka była konkurencyjna, musi szerzej otworzyć się na nowe technologie. Nie powinniśmy mieć kompleksów, mamy niezwykle zdolnych i pracowitych ludzi, którzy się tym zajmują – uważa Piotr Andrzejewski, prezes zarządu BKF.

Internet rzeczy jest także wykorzystywany w przemyśle. Jednak na razie niewiele firm, szczególnie polskich, wie, jak tę koncepcję wykorzystywać w prowadzonym przez siebie biznesie. A szkoda, gdyż eksperci są przekonani, że w przemysłowym internecie rzeczy drzemie ogromny potencjał. EBKF Fleet Manager został stworzony porzez kilkuosobowy zespół programistów (nazwany EBKF).

Jak działa system? W każdym urządzeniu (np. spawarki, wtryskarki, zmywarki, wózka widłowego) instaluje się specjalną płytkę. Na niej gromadzone są wszystkie informacje o maszynie, które nas interesują. Mogą to być np. dane o czasie pracy urządzenia czy natężeniu prądu. Potem za pomocą internetu informacje zgromadzone na płytkach transmitowane są do programu stworzonego w chmurze obliczeniowej. Tam są przetwarzane i analizowane.

Reklama

– Wszystkie dane są widoczne w specjalnej aplikacji – wyjaśnia Andrzejewski. – Można z niej korzystać za pomocą komputera, tabletu czy smartfona i w czasie rzeczywistym śledzić informacje, które są pokazywane w atrakcyjnej formie wykresów.

Dzięki implementacji inteligentnego systemu można m.in. na bieżąco sprawdzić jakość pracy urządzeń oraz czas pracy i lokalizację osób, które z nich korzystają. Przynosi to firmie wiele korzyści: rozliczanie pracowników za dokładny czas pracy, obniżenie kosztów produkcji czy optymalizację procesów służących wydajności pracy.

Z systemu z powodzeniem korzysta od tego roku notowane na GPW Przedsiębiorstwo Modernizacji Urządzeń Energetycznych Remak, wyspecjalizowane przede wszystkim w pracach montażowych dla energetyki. EBKF Fleet Manager służy mu do sprawdzania urządzeń i czasu pracy spawaczy. Pozwala na monitorowanie takich parametrów spawania jak czas jarzenia łuku, czas pracy urządzenia, natężenie prądu, napięcie, prędkość podawania drutu oraz przepływ gazu.

 

Źródło: BKF

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama