Polski PKB wzrósł o 1,6%. To najsłabszy wynik od 2009 roku

GUS
Reklama
Reklama

Polska gospodarka w 2013 roku rozwijała się w tempie 1,6% - wynika z wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. To wolniej niż w 2012 roku, kiedy urosła o 1,9%, ale lepiej niż spodziewali się analitycy, którzy wskazywali na wzrost 1,3 1,5%.

Według raportu GUS popyt krajowy w 2013 r. spadł o 0,2% (rok wcześniej spadek wynosił 0,1%), słabsze niż rok wcześniej były też wyniki konsumpcji prywatnej (wzrosła o 0,8% w porównaniu do 1,2% w 2012 r.). To oznacza, że w 2013 r. głównym motorem gospodarki był eksport – a właściwie fakt, że sprzedaż za granicę rosła szybciej niż wartość towarów sprowadzanych do Polski.

Ale wiele wskazuje na to, że gospodarka wyszła na prostą. GUS nie podał jeszcze danych za sam IV kwartał ubiegłego roku – eksperci szacują, że dynamika PKB w ostatnich trzech miesiącach wyniosła już co najmniej 2,8% (w III wynosiła ona 1,9%). Czyli jest tak, jak miało być: po głębokim spowolnieniu z przełomu lat 2012 i 2013 w I kwartale ubiegłego roku polska gospodarka osiągnęła dno, od którego zaczęła się wyraźnie odbijać w drugim półroczu. Analitycy liczą na to, że rolę eksportu powoli będą przejmować inwestycje i konsumpcja. Te pierwsze przez I połowę 2013 r. były na wyraźnym minusie – ale już w III kwartale zaczęły rosnąć. Konsumpcja tez stopniowo przyspieszała: od stagnacji w I kwartale do wzrostu o ponad 1 proc. w trzecim.

- Już wynik IV kwartału był zaskakująco dobry, co możemy szacować na podstawie danych rocznych. Możliwe, że PKB wzrósł nawet o 3%. I na tym poziomie powinna się utrzymać dynamika wzrostu w kolejnych kwartałach. W całym roku PKB wzrośnie o około 3,2%. Zwiększy się rola popytu krajowego, głównie dzięki przyspieszającej konsumpcji, która w tym roku wzrośnie o 2,3 proc.  - wylicza Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium.

Dane o PKB w IV kwartale GUS poda w lutym.

źródło: forsal.pl

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama