Polski rynek faktoringu wzrósł o 19% w 2011 roku

Polski Związek Faktorów
Reklama
Reklama

Polski Związek Faktorów po 10 latach istnienia odnotowuje rekordowe obroty 67,1 mld zł i prognozuje dalsze wzrosty branży w 2012 roku.

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wzrosły w 2011 roku o ponad 19%, do wysokości 67,1 mld zł. Oznacza to, że w 10-letniej historii PZF ich wielkość wzrosła 9-krotnie, z poziomu ok. 7,2 mld zł w 2001 r. Równolegle do wzrostu obrotów rozwijał się sam Związek, który obecnie zrzesza 18 członków, aż o 4 więcej niż rok temu.

Reklama

Istotny wpływ na rozwój branży faktoringowej miały pogłębiające się na rynku trudności w regulowaniu zobowiązań przez przedsiębiorców, jak również coraz powszechniejsze odczucie niepewności, zarówno na krajowym jak i europejskim rynku. To spowodowało wzrost zainteresowania produktami pozwalającym utrzymać bezpieczną wymianę handlową z odbiorcami. Czynniki te, jak również rosnące zapotrzebowanie na usługi wspierające zarządzanie należnościami, będą determinowały wyniki branży w bieżącym 2012 roku. Według prognoz PZF, mimo niepewnej sytuacji w Strefie euro czy słabnącego tempa rozwoju gospodarczego, faktorzy odnotują w tym roku kolejny, kilkunastoprocentowy wzrost obrotów.

- Patrząc z perspektywy 10 lat istnienia PZF, widzimy, że faktoring stał się chętnie wykorzystywanym sposobem finansowania działalności przedsiębiorstw, zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Jego popularność stale rośnie, zarówno wśród małych firm, jak i dużych korporacji. Dzieje się tak, ponieważ faktoring jest instrumentem elastycznym, a zarazem kompleksowym, obejmującym szereg usług. Korzyści te mogą potwierdzić nawet najbardziej wymagające przedsiębiorstwa - mówi Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.

Reklama

W 2011 roku udział faktoringu pełnego, kiedy faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko braku zapłaty od jego kontrahenta, wyniósł w portfelu firm PZF 44,83% obrotów. Udział faktoringu zagranicznego, gdy faktor finansuje transakcję międzynarodową, wyniósł 19,76% obrotów firm PZF. Przedsiębiorcy w ubiegłym roku wyższą kwotę obrotów finansowali za pośrednictwem transakcji faktoringu niepełnego w obrocie krajowym.

Pozycję lidera rynkowego wśród firm faktoringowych należących do PZF utrzymał w minionym roku Raiffeisen Bank Polska, którego udział w obrotach firm PZF wyniósł 23,5%. Natomiast Coface Poland Factoring (15,6% w obrotach PZF) i ING Commercial Finance (14,7%) zamieniły się pozycjami w porównaniu z rokiem poprzednim i zajęły wśród największych firm PZF odpowiednio 2. i 3. pozycję.

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama