Polygen - nowy projekt Rafako

RAFAKO
Reklama
Reklama

Rafako przy współpracy z firmą KIC InnoEnergy stworzy wyspę poligeneracyjną, czyli wieloproduktową instalację energetyczną do zastosowań w małych i średnich miejscowościach. Przedsięwzięcie ruszyło w czerwcu br.

Głównym celem projektu jest stworzenie instalacji, która ma sprostać dwóm podstawowym wyzwaniom, przed którymi stoją obecnie małe i średnie jednostki wytwarzające ciepło - dzięki zastosowaniu procesu zgazowania pozyskiwana będzie niskoemisyjna energia elektryczna i ciepło z odpadów, lokalnie dostępnej biomasy i innych paliw stałych, ale przede wszystkim poprzez proces metanizacji możliwa będzie produkcja syntetycznego gazu ziemnego (ang. substitute natural gas - SNG), co pozwoli na efektywne użytkowanie instalacji również w okresie letnim.

Reklama

Koncepcja przedsięwzięcia powstała w wyniku współpracy Rafako z gliwicką spółką Exergon, specjalizującą się w innowacjach energetycznych. Do konsorcjum dołączyły następnie firmy i instytucje zainteresowane tworzeniem i testowaniem nowej technologii: Tauron Wytwarzanie, Eqtec (Hiszpania), CEA i Atmostat (Francja) oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. W ciągu najbliższego pół roku, konsorcjum przeprowadzi studium wykonalności, które potwierdzi techniczną możliwość oraz zasadność ekonomiczną dla przyszłej komercjalizacji projektu na skalę światową.

- Nasza zweryfikowana ostatnio strategia buduje nową wizję Rafako jako promotora wdrażania rozwiązań coraz bardziej odległych od klasycznego obrazu energetyki. Polska energetyka musi odmłodzić swój image, my już wspomagamy ten proces - mówi Agnieszka Wasilewska - Semail, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalna Rafako.

- Rafako od dawna poszukiwało efektywnego rozwiązania dla lokalnych sposobów utylizacji powstających tam odpadów zawierających węgiel organiczny. W tym projekcie uda się nam dopełnić ten zamiar generowaniem energii w postaci ciepła, elektryczności, czy tez energii chemicznej, a wszystko w zależności od tego co w danej chwili będzie się bardziej opłacało operatorowi instalacji - dodaje Witold Rożnowski, Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju w Rafako, które jest liderem tego konsorcjum.

Obecnie wiele lokalnych przedsiębiorstw energetyki cieplnej (tzw. PEC-e), głównie z Europy Środkowo-Wschodniej boryka się z jednej strony z problemem spadającej rentowności, a z drugiej zaostrzanych norm emisji, które na przestrzeni kilku kolejnych lat doprowadzą do wyłączeń najmniej efektywnych wodnych kotłów węglowych. Tymczasem zmniejszająca się liczba dni grzewczych w sezonie powoduje, że wiele inwestycji modernizacyjnych staje się nierentowna. Posiadanie dodatkowego produktu, jakim jest SNG pozwoli na znaczne wydłużenie pracy instalacji w skali całego roku. SNG może być dystrybuowany do odbiorców przez istniejącą sieć gazowniczą, lub też wykorzystany jako paliwo, np. w lokalnej komunikacji autobusowej.

Reklama

Intencją partnerów projektu Polygen jest komercjalizacja wysp poligeneracyjnych bezpośrednio po jego zakończeniu. Ważną rolę w tym procesie odegra prezentacja całego łańcucha technologicznego w postaci układu pilotażowego Polygen wybudowanego w ramach projektu w Tauron Wytwarzanie - Oddziale Elektrownia Łaziska.

- Warunkiem projektów realizowanych przy udziale KIC InnoEnergy jest zapewnienie, że technologie z zakresu zrównoważonej energetyki, które rozwijamy zawsze kończą się komercyjnym produktem lub usługą, które będą atrakcyjne dla potencjalnych klientów. Tylko wówczas, gdy oferowane w ramach współpracy z nami produkty będą konkurencyjne wobec istniejących rozwiązań, KIC InnoEnergy będzie w stanie realizować swoje cele związane z redukcją kosztów energii, zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego oraz redukcją emisji CO2. Polygen jest dokładnie takim projektem, który oprócz realizacji wszystkich tych celów posiada uzasadnienie rynkowe - komentuje Jakub Miler, Prezes Zarządu polskiego oddziału KIC InnoEnergy.

W ocenie Marcina Liszki, Prezesa Zarządu Exergon, na obszarach wiejskich i w małych miastach istnieje duży potencjał osiągnięcia samowystarczalności w gospodarowaniu energią i odpadami. Instalacja Polygen doskonale wpisuje się we współpracę z turbinami wiatrowymi i ogniwami fotowoltaicznymi stabilizując podaż energii elektrycznej na wydzielonym obszarze. Dużą zaletą wyspy poligeneracyjnej jest też jej modułowość i możliwość łatwego dopasowania do lokalnego otoczenia ekonomicznego, stąd plany ekspansji na rynki zagraniczne, zwłaszcza te o wciąż niskim stopniu uporządkowania gospodarki odpadami.

Realizacja pierwszego etapu projektu potrwa do końca 2016 roku.

Źródło: Informacja prasowa Rafako

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama