Przemysł 4.0 w halach wystawowych ITM Industry Europe

Przemysł 4.0 w halach wystawowych ITM Industry Europe Hexagon

Czwarta rewolucja przemysłowa i związane z nią technologie już od dekady są punktem docelowym zmian, jakie obserwujemy obecnie w światowym przemyśle. Idea Przemysłu 4.0 coraz bardziej widoczna jest również w halach wystawowych targów ITM Industry Europe na stoiskach wystawców, a także podczas debat i szkoleń.

Inteligentne technologie dla przemysłu, które są jedną z podstaw Przemysłu 4.0, zdobywają coraz większą popularność w różnych dziedzinach. Praktycznie to od pomysłowości i kreatywności twórców nowych rozwiązań zależy, w jaki sposób nowe technologie będą wspierać przedsiębiorców i jakie nowe możliwości będą oferować.

W obszarze tym jesteśmy też świadkami nieustannych zmian. Coś, co jeszcze kilka lat temu stanowiło absolutną nowość, dziś często jest standardowym wyposażeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie jakieś czynności czy nawet większe procesy. Przykłady takich rozwiązań można znaleźć w każdym praktycznie obszarze związanym z procesami produkcyjnymi – od zadań stricte związanych z produkcją, przez całą sferę kontrolno-monitorującą, aż po czynności logistyczno-magazynowe.

Od lat firma Hexagon przemodelowuje ofertę z zakresu metrologii przemysłowej na manufacturing intelligence, bowiem nazwa ta lepiej odzwierciedla dążenie do stworzenia autonomicznego systemu produkcji.

Żeby zapewnić odpowiednią jakość produkcji, Hexagon łączy kontrolę geometryczną wyrobu z kontrolą całego procesu produkcji, zaczynając od etapu projektowania części. I tak, Hexagon proponuje różne moduły oprogramowania konstrukcyjnego, w tym oparte na sztucznej inteligencji moduły tworzenia cyfrowych bliźniaków (Design & Engineering Software) oraz oprogramowania produkcyjnego (Production Software). Dzięki takiej technologii autonomiczne przekazywanie danych między poszczególnymi działami inżynierii staje się rzeczywistością, a niezbędne kiedyś prototypowanie i (często) badania niszczące stają się zbędne – wyjaśnia Witold Siemieniako, Key Account Manager w firmie Hexagon.

I dodaje, że początkiem procesu produkcyjnego jest zarówno modelowanie poszczególnych elementów, jak i symulacja ich złożeń, która jest weryfikowana podczas końcowej geometrycznej kontroli wyrobu. Pośrednikiem wymiany danych jest często oprogramowanie statystycznej kontroli procesu. Przekazywanie danych pomiarowych może się odbywać zarówno do działu konstrukcyjnego, jak i produkcyjnego bez interwencji operatora.

Inteligentne rozwiązania (wykorzystujące algorytmy oparte na sztucznej inteligencji) coraz częściej są uzupełnieniem zaawansowanych technologii produkcyjnych, optymalizując różne procesy. Olbrzymi udział w tym przeobrażeniu krajobrazu produkcyjnego mają dane, a właściwie olbrzymie ilości danych, jakie można pobierać np. z poszczególnych maszyn i urządzeń. Dane te, poddane następnie analizie w czasie rzeczywistym, są podstawą do wprowadzania ulepszeń, zmiany parametrów obróbki, a także konserwacji predykcyjnej.

W obliczu dynamicznie zmieniającego się krajobrazu przemysłowego integracja nowoczesnych technologii staje się niezbędna do pełnej automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych. Kluczowym elementem tej transformacji jest platforma Amada Order Management (AOM), która tworzy połączenie między systemami ERP a VPSS4ei i V Factory i służy do wizualizacji produkcji – mówi Dominik Kita, leader consultant engineer w firmie Amada.

AOM pełni rolę mostu łączącego ERP i VPSS4ei CAM, umożliwiając płynną wymianę danych i koordynację operacji. Dzięki AOM dane dotyczące produkcji, zasobów i zamówień mogą być synchronizowane w czasie rzeczywistym, co przynosi korzyści, takie jak zwiększona efektywność, lepsze planowanie i szybsza reakcja na zmiany. V Factory umożliwia wizualizację statystyk i etapów produkcji w formie diagramów.

Podsumowując, AOM, VPSS4ei CAM i V Factory są kluczowymi elementami realizacji wizji Przemysłu 4.0. Dzięki tym technologiom przedsiębiorstwa mogą skuteczniej zarządzać operacjami, szybciej reagować na zmiany i optymalizować procesy produkcyjne, co zwiększa ich konkurencyjność na rynku – dodaje Dominik Kita.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę