Przerwa produkcyjna a przygotowanie układu z wodorozcieńczalnym środkiem do skrawania

W związku z obecną sytuacją, powiązaną z pandemią, niektóre firmy produkcyjne zmuszone są ograniczyć produkcję lub zrobić przerwę, co powoduje wyłączenie układów maszyn do obróbki skrawaniem, w których stosowane są ciecze obróbcze.

Poniżej instrukcja postępowania z wodorozcieńczalnymi środkami do obróbki skrawaniem, pracującymi w odpowiednich układach, które w czasie przestoju narażone są na czynniki powodujące procesy degradacji cieczy. Dotrzymanie poniższych zaleceń pozwoli utrzymać chłodziwo w dobrym stanie i bez zarzutu wznowić produkcję w odpowiednim czasie, zaoszczędzić koszty i czas na wznowienie procesów.

Powiązane firmy

Przygotowanie chłodziwa w układzie do przerwy produkcyjnej:

1. Przed przestojem sprawdzić podstawowe parametry chłodziwa – stężenie i pH. 
2. Na czas przestoju zaleca się zwiększyć stężenie o 1-2% od zalecanego, ale nie powyżej 10%. Dodanie świeżej dawki w celu zwiększenia stężenia odświeży chłodziwo. 
3. Wartość pH ma być wyższa od 9. Wartość pH dla niektórych emulsji syntetycznych może być niższa, odpowiednia informacja mieści się w karcie technicznej produktu.
4. Powierzchnia emulsji w zbiorniku powinna być oczyszczona od olejów obcych. 
5. Układ, szczególnie zbiornik, ma być wyczyszczony od wiórów/ścieru/brudu. 
6. Emulsja nie powinna być zakażona przez bakterie i grzyby.
7. Filtry mają być wymienione na nowe, włóknina filtracyjna nie powinna być w kontakcie z chłodziwem.

Pielęgnacja chłodziwa w czasie przestoju:

8. Sporadyczne uruchamianie maszyny (2-5 razy w tygodniu) na około 30-60 minut (czas zależy od wielkości układu), tak aby cała objętość układu była przepompowana przez kilkakrotnie. 
9. Regularna (2 razy w tygodniu) kontrola pH i stężenia. Rejestracja wyników do karty badań przy maszynie/układzie. W razie obniżenia pH o 0,5 od początkowej warto dodać stabilizujący pH lub świeże chłodziwo. 
10. W układach, gdzie są stałe wycieki oleju, olej ma być usuwany w okresie przestoju skimmerem lub w inny sposób (odkurzacz, włóknina absorbująca, etc.). 
11. Zalecana aeracja chłodziwa w zbiorniku, jeśli jest taka możliwość. W przypadku, gdy emulsja została przepompowana do mauzera, aeracja jest obowiązkowa. 
12. Do emulsji można dodać dodatek konserwujący w minimalnej zalecanej ilości. Pomoże to zabezpieczyć chłodziwo na dłuższy okres.

Zachęcamy do kontaktu z lokalnym specjalistą ds. wdrożeń przemysłowych środków smarnych FUCHS lub inżynierem serwisu technicznego, aby uzyskać zalecenia dotyczące postępowania ze środkami smarnymi w obrabiarkach i centrach obróbczych podczas przestojów.

Źródło: Artykuł firmowy (FUCHS)

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

Firma FUCHS jest największym na świecie niezależnym producentem środków smarnych. Posiada zakłady produkcyjne i oddziały na całym świecie. W Polsce siedziba firmy znajduje się w Gliwicach.

Oleje i smary FUCHS stosowane są przez kierowców samochodów, motocyklistów, użytkowników maszyn budowlanych i rolniczych, w firmach transportowych i komunikacyjnych oraz we wszelkich gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są przy produkcji pojazdów i maszyn. Firma FUCHS obsługuje wiodące marki automotive – oleje firmy stosowane są w montażu fabrycznym przez takie marki jak: Mercedes, VW, Audi, Skoda, Seat, BMW i inne.

Oferta firmy FUCHS

W ofercie firmy FUCHS znajdują się między innymi:

  • oleje silnikowe,
  • oleje wielofunkcyjne,
  • oleje hydrauliczne,
  • oleje przekładniowe,
  • emulsje obróbcze,
  • oleje kompresorowe,
  • specjalistyczne środki smarne dla przemysłu spożywczego,
  • smary łożyskowe i do centralnych układów smarowania,
  • kompleksowe usługi zarządzania gospodarką smarowniczą w zakładach przemysłowych. 

Fuchs skupia się nie tylko na własnych środkach smarnych, ale także podejmuje kompleksowe działania, zwracając szczególną uwagę na procesy występujące u klientów. Specjaliści firmy stale wspierają klientów, zapewniając rozwiązania również dla bardzo specyficznych i niszowych wymagań. 

Profil Firmy

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.