Przyłbice ochronne z pokrętłami VCT od Elesa+Ganter

Przyłbice ochronne z pokrętłami VCT od Elesa+Ganter Moonroo Cover

Ogłoszenie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w 2020 r. postawiło niemal cały świat w nowej rzeczywistości. Konieczność dezynfekcji rąk, stosowania higienicznych środków ochrony oraz obowiązek zasłaniania twarzy maseczką, stały się naszą codziennością. O ile wzmożona higiena, stosowanie rękawiczek lub wprowadzenie ograniczeń w ilości osób przemieszczających się środkami masowego transportu nie stanowiły dla większości z nas przekroczenia strefy komfortu, o tyle samo stosowanie maseczek i ich prawidłowe noszenie powodowało u sporej grupy ludzi problemy z oddychaniem i uczucie dyskomfortu. Ponadto, maseczka, która zasłaniała większość twarzy utrudniała identyfikację osób, odczytywanie ich emocji, nastrojów, a także zwiększała anonimowość i poczucie bezkarności w miejscach publicznych.

Powiązane firmy

Odpowiadając na potrzeby rynku, klient rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych pod marką Moonroo (rys. 1). Konstrukcja przyłbicy zabezpiecza twarz przed bezpośrednim kontaktem z powietrzem wydychanym przez inne osoby, ponadto chroni przed bezwiednym kontaktem dłoni z częściami twarzy. Podstawowym celem przyłbicy jest utrudnienie dostępu drobnoustrojów do śluzówek jamy ustnej, nosa i oczu oraz ograniczenie dostępu do twarzy.  W ciągu godziny dotykamy swojej twarzy średnio 23 razy, co może przyczyniać się do przenoszenia zarazków do naszego organizmu.

Rys. 1. Przyłbica ochronna Moonroo

Opaska mocująca jest dostępna w wielu wzorach i kolorach i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Od wewnątrz jest pokryta miękką pianką, która w kontakcie ze skórą dopasowuje się do kształtu głowy. Wymienne szyby ochronne znacznie wydłużają czas użytkowania produktu. Zapewniają długotrwałą przejrzystość i wysoki komfort pracy, nie ograniczają pola widzenia, a sama konstrukcja osłony nie utrudnia oddychania.

Przyłbice mają możliwość regulacji odchylenia przysłony, co pozwala na ich indywidualne dopasowanie wg własnych potrzeb. Kąt ustawienia osłony ustalany jest poprzez dokręcenie jej pokrętłami VCT (rys. 2) produkowanymi przez Elesa+Ganter.

Rys. 2. Pokrętło VCT-p

W projekcie Moonroo zastosowano pokrętło VCT-p, które jest zbudowane z gałki oraz trzpienia gwintowanego i ma małe gabaryty. Dzięki temu nie jest elementem dominującym przyłbicy, a jednocześnie spełnia zamierzoną funkcję. Gałka z tworzywa sztucznego jest wykonana ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (pozostałe rozmiary są wykonane ze wzmocnionego technopolimeru na bazie polipropylenu). Stalowy trzpień z gwintem metrycznym został ocynkowany. Trzpień został osadzony w tworzywie w sposób maszynowy, dzięki temu zachowana jest osiowość montażu.

Pięcioramienny, charakterystyczny kształt pokrętła sprawia, że operowanie nim jest ergonomiczne i wygodne. Zastosowanie wzmocnionego włóknem szklanym tworzywa zwiększa odporność na uderzenia. Tworzywo to może pracować w szerokich zakresach temperatur (w opisywanym przypadku od -30°C do 150°C) oraz jest odporne na oddziaływanie wielu czynników chemicznych (w tym na działanie stężonego alkoholu etylowego, izopropylowego, metylowego, stanowiących bazę dla środków dezynfekujących).

Sfazowana końcówka trzpienia gwintowanego ułatwia wkręcanie, a odsadzenie wtopki o 0,3 mm  stanowi powierzchnię dociskową. Taka konstrukcja zapobiega uzyskaniu tzw. „efektu korkociągu”, który zniszczyłby pokrętło. Pokrętła zostały przebadane mechanicznie i każde z nich może przenieść moment obrotowy wielokrotnie większy niż jest w stanie uzyskać ludzka ręka. Ocynkowanie trzpienia gwintowanego stanowi barierę przed korozją wynikającą zarówno z incydentalnego kontaktu z wodą ze środka dezynfekcyjnego, jak i przed korozją atmosferyczną.

Rys. 3. Budowa i cechy pokrętła VCT-p

Dzięki temu przyłbice mogą być stosowane w wielu branżach, a także z powodzeniem używane przy obróbce drewna lub cięcia metalu oraz w miejscach, gdzie należy chronić twarz i oczy przed odpryskami.

Zastosowanie pokrętła VCT-p w przyłbicy niesie ze sobą szereg korzyści. Oprócz ciekawego industrialnego designu, ułatwia obsługę ustawienia kąta osłony. Precyzyjna regulacja i zablokowanie pozycji wymagają przyłożenia relatywnie dużego momentu, co znacznie ułatwia pewny chwyt i ergonomia pokrętła. Trwałość tego elementu gwarantuje długą żywotność i pewność producenta, że funkcjonalność przyłbicy nie ulegnie zmianom wraz z czasem użytkowania.

Współpraca z firmą produkującą przyłbice Moonroo po raz kolejny udowadnia, że standardowe elementy Elesa+Ganter pomagają tworzyć doskonałe produkty, odpowiadając na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. Jednocześnie wpasowują się w nowoczesny design, zwiększając ergonomię i łatwość użytkowania.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę