Trzpienie ustalające z zamkiem patentowym GN 814 od Elesa+Ganter
Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty trzpienie ustalające GN 814 z zamkiem patentowym. Nowy produkt jest wyposażony we wbudowany zamek patentowy, który zapobiega nieuprawnionemu lub przypadkowemu odblokowaniu blokady.
– Trzpienie ustalające to elementy używane do szybkiego i niezawodnego ustalania pozycji elementów łączonych. Czasami potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie, aby uniemożliwić nieuprawnionym osobom odblokowanie. Standardowe zamykane elementy są coraz powszechniejsze w budowie maszyn i urządzeń, szczególnie tam, gdzie dostęp mogą mieć nieuprawnione do tego osoby. Kilka lat temu firma Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty trzpienie montażowe GN 314 z zamkiem patentowym, które idealnie wpisują się w ten koncept. Teraz na podstawie obserwacji i potrzeb zgłaszanych przez klientów możemy zaoferować jeszcze lepsze rozwiązanie – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.
Trzpień GN 814 jest wykonany ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 303, szpilka trzpienia jest ponadto niklowana chemicznie po to, aby zapobiec zatarciu w trudnych warunkach pracy. Wewnątrz wykonanej z technopolimeru na bazie poliamidu gałki w kolorze czarnym, kryje się wkładka zamka patentowego, który wyposażony jest w osłonkę przeciwpyłową. Zastosowanie stali nierdzewnej w gatunku AISI 303 sprawia, że trzpienie GN 814 są odporne na korozję atmosferyczną, dzięki czemu mogą być stosowane na zewnątrz.
Nowe trzpienie GN 814 spełniają tę samą podstawową funkcję (funkcję blokady), co wszystkie inne trzpienie ustalające z oferty Elesa+Ganter. Nowością jest tu dodanie funkcji zamka, dla ograniczenia dostępu osób postronnych i zwiększenia bezpieczeństwa. W typach A i AK, trzpień może zostać zabezpieczony w pozycji wysuniętej, poprzez przekręcenie klucza o 180° i wyjęcie go. Szpilka nie może wówczas zostać wycofana. W typach E i EK szpilka może być dodatkowo zabezpieczona w pozycji odwiedzionej (rys. 1). We wszystkich wersjach klucz może zostać wyciągnięty także w pozycji odblokowanej, aby zapobiec nieautoryzowanemu zamknięciu.
Mechanizm blokady pozycji odwiedzionej został ukryty pod osłoną korpusu, co dodatkowo chroni go przed zanieczyszczeniem. Część sześciokątna używana do wkręcania lub wykręcania korpusu kluczem płaskim jest dostępna tylko wtedy, gdy gałka zostanie odciągnięta, aby zapobiec nieautoryzowanemu demontażowi lub regulacji trzpienia (rys. 2). W niektórych przypadkach może być przydatne dodatkowe zabezpieczenie przeciwnakrętki przed manipulacją za pomocą kleju lub poprzez spawanie.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Wyróżniamy dwie różne wersje zamków:
- SC umożliwia obsługę wszystkich używanych trzpieni tym samym kluczem,
- SU wymaga innego klucza dla każdego trzpienia (w ofercie 68 różnych kombinacji).
Za pomocą zamykanych na klucz trzpieni ustalających, można zabezpieczyć dostęp do różnego rodzaju konstrukcji przed osobami nieuprawnionymi. Dodatkowo, stosując trzpień GN 814 nie ma potrzeby używania narzędzi. Nowe trzpienie ustalające mogą być stosowane:
- w sprzęcie estradowym wykorzystywanym przy obsłudze imprez,
- stojakach reklamowych,
- stojakach oświetleniowych i parkingowych
- częściach zadaszeń tarasowych,
- składanych drabinach,
- podestach oraz fragmentach maszyn i urządzeń.
Źródło:Elesa+Ganter