Standardowe elementy Elesa+Ganter stosowane w przemyśle młynarskim

Standardowe elementy Elesa+Ganter w przemyśle młynarskim Elesa+Ganter

Rosnący wolumen produkcji mąki i jej przetworów w przemyśle spożywczym przyczynia się do stałego wzrostu zapotrzebowania na maszyny i urządzenia młynarskie na całym świecie. FP SPOMAX to znana w skali globalnej polska firma - producent i dostawca maszyn, urządzeń oraz systemów produkcyjnych dla przemysłu młynarskiego, paszowego, piwowarskiego, energetycznego i ochrony środowiska. Jej dział konstrukcyjny stale ulepsza już istniejące maszyny i urządzenia, wprowadzając również nowe rozwiązania, które spełniają potrzeby klientów. W trakcie realizacji swoich projektów firma wykorzystuje standardowe elementy maszyn, które są produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Nasza oferta standardowych elementów maszyn jest tak skonstruowana, by zaspokoić najbardziej wymagające potrzeby producentów z różnych branż. W naszym magazynie pod jednym dachem można znaleźć niemal każdą potrzebną część, a jest ich blisko 90 tysięcy podzielonych na 21 grup produktowych i każda z nich to wysokiej jakości produkt zaprojektowany z myślą o wygodzie użytkowania i wykonany z najlepszych materiałów. – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Główną maszyną w młynie zbożowym lub w paszarni jest mlewnik walcowy typ FMO-8A, 8-walcowy, piętrowy z walcami o średnicy 250 mm i 300 mm. Służy on do łamania i mielenia ziaren zbóż, a także do uzyskania mąki i semoliny w młynach mącznych i kaszkowych. Może być stosowany również do rozdrabniania wielu innych surowców pochodzenia rolniczego i mineralnego. W mlewniku (rys. 1) system regulacji szczeliny walców mielących, został oparty na analogowych wskaźnikach obrotu serii GA12 (rys. 2), produkowanych przez firmę Elesa+Ganter.

Rys. 1 Mlewnik walcowy typ FMO-8A z zamontowanymi wskaźnikami serii GA12

Wskaźniki obrotów Elesa+Ganter służą do zliczania obrotów śrub w ręcznych układach regulacji, wskazując aktualną wartość nastaw na odpowiednio wyskalowanej tarczy. Dwie wskazówki na tarczy działają na zasadzie zegara. Czerwona wykonuje pełny obrót przy każdym pełnym obrocie wałka. Czarna zlicza kolejne obroty. Wartość przełożenia wskaźnika odpowiada ilości obrotów śruby (czyli też czerwonej wskazówki), po której czarna wskazówka wykona jeden pełen obrót (dojdzie do pozycji wyjściowej).

W mlewnikach walcowych zostały zastosowane wskaźniki serii GA12 w wykonaniu specjalnym. Modyfikacja wskaźników w tym przypadku polega na wypełnieniu go parafiną. Wypełnienie wskaźników cieczą przeprowadza się w celu tłumienia drgań i wibracji, pochodzących od maszyny. Dzięki temu zapewniamy długą i bezawaryjną pracę wskaźnika (rys. 2).

Rys. 2 Analogowy wskaźnik obrotów serii GA12 firmy Elesa+Ganter

 FP SPOMAX produkuje również wychwytywacze magnetyczne WM4, które są przeznaczone do oczyszczania produktów z sypkich zanieczyszczeń ferromagnetycznych. Charakteryzują się one znakomitą skutecznością, dzięki zastosowaniu magnesów neodymowych. 

Rys. 3 Wychwytywacz magnetyczny WM4 FP SPOMAX

W wychwytywaczach magnetycznych do zamykania pokrywy rewizyjnej zastosowane zostały zapięcia spinające serii GN 851 z regulowanym skokiem pętli zaciskowej (rys. 4). Ze względu na zastosowane materiały oraz konstrukcję to idealne rozwiązanie dla aplikacji, w których jest wymagana duża siła przytrzymania. W przypadku serii GN 851 jest to nawet 7000 N.

Rys. 4 Zapięcia spinające serii GN 851

Dodatkowo w projekcie dla ułatwienia otwierania pokrywy, zastosowano uchwyty serii M.643 (rys. 5). Uchwyt ten wykonywany jest z technopolimeru na bazie poliamidu (PA) w kolorze czarnym, ponadto jego montaż odbywa się za pomocą mosiężnych wtopek z gwintowanymi otworami nieprzelotowymi. Zastosowany w powyższej aplikacji cechuje się wysoką sztywnością, ponadto umożliwia operatorowi pewny i wygodny chwyt.  

Rys. 5 Uchwyty serii M.643

Kolejnym urządzeniem, w którym wykorzystane zostały produkty firmy Elesa+Ganter są pompy ciśnieniowe (dmuchaw) typu Roots (rys. 6). Są to urządzenia do sprężania gazów oraz transportu materiałów sypkich. FP SPOMAX dostarcza stopnie sprężające oraz kompletne agregaty dmuchawowe. Dmuchawy przeznaczone są do wytwarzania ciągłego nadciśnienia lub podciśnienia powietrza lub gazów obojętnych. Stosowane do transportu pneumatycznego zapewniają, że nośnik transportowanego materiału jest wolny od zanieczyszczeń olejowych. Dmuchawy posiadają szeroki wachlarz zastosowań. Jednym z ważniejszych jest napowietrzanie osadników w oczyszczalniach ścieków.

Rys. 6 Dmuchawa Roots FP SPOMAX SA

Zasada działania dmuchawy Roots’a opiera się na współpracy dwóch wirników, obracających się względem siebie w przeciwnych kierunkach. Prawidłowe działanie wirników jest możliwe, dzięki zastosowaniu przekładni synchronizującej ich pracę. To właśnie w przekładni synchronizującej zastosowane zostały wskaźniki poziomu cieczy serii GN 743.1 (rys. 7). 

Rys. 7 Przekładnia dmuchawy Roots z zamontowanymi wskaźnikami serii GN 743.1

Wykonane z aluminium oczkowe wskaźniki poziomu serii GN 743.1 (rys. 8), posiadają szybkę ze szkła naturalnego o dużej odporności na środki chemiczne i zadrapania. Wyposażone są również w ekran kontrastowy, który umożliwia odczyt poziomu cieczy praktycznie z każdej pozycji. Uszczelnienie szybki typu o-ring znajduje się na jej obwodzie zamiast na powierzchni czołowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nadciśnienie/podciśnienie cieczy nie ma wpływu na szczelność wskaźnika. Dodatkowo we wskaźniku zastosowano płaski pierścień uszczelniający, umieszczony w specjalnym rowku. Takie rozwiązanie zapobiega jego przesunięciu oraz chroni przed nadmiernym zgnieceniem przy dokręcaniu wskaźnika. Konstrukcja wskaźników serii GN 743.1 sprawia, że idealnie sprawdzają się w powyżej przedstawionych przekładniach.

Rys. 8 Wskaźniki poziomu cieczy serii GN 743.1

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn firmy Elesa+Ganter zostały spełnione wszystkie założenia i wymogi projektów. Współpraca z firmą FP SPOMAX jest dowodem na to, że firma Elesa+Ganter oferuje bardzo szeroki zakres oferty, a jej doradcy techniczni są w stanie dobrać odpowiednie produkty dla wielu zastosowań. Dzięki temu produkowane maszyny i urządzania są nie tylko funkcjonalne i estetycznie wykonane, a również spełniają potrzeby użytkowników oraz rynku.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę