Rękojeść obrotowa IGF z dwoma kołnierzami od Elesa+Ganter

Rękojeść obrotowa IGF z dwoma kołnierzami od Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowe rękojeści obrotowe o oznaczeniu IGF. Nowy produkt został wyposażony w szerokie kołnierze ochronne, które powiększono w porównaniu do poprzednich modeli i zabudowano symetrycznie na końcach rękojeści. Dzięki temu osiągnięto jeszcze lepszą dwukierunkową ochronę dłoni, nawet w ciężkiej rękawicy.

Środowisko pracy w zakładach produkcyjnych podlega ciągłej modernizacji, wynikającej z podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracowników. Aby sprostać oczekiwaniom BHP, producenci maszyn stosują systemy, gwarantujące bezpieczne działanie maszyn oraz wdrażają podzespoły, eliminujące wystąpienie zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników. Odpowiadamy na te wymagania wprowadzając nowe produkty i udoskonalając je w taki sposób, aby osiągnąć najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wdrożona w 2015 r. linia rękojeści IF jest tego idealnym przykładem. Na jej bazie powstała nowa, udoskonalona rękojeść obrotowa IGF – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Linia rękojeści bezpiecznych IF/IFF została stworzona w odpowiedzi na konieczność ochrony dłoni operatorów przed urazami mechanicznymi. Rękojeść IGF jest wykonana ze wzmacnianego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA).

Rys. 1. Parametry wymiarowe rękojeści IGF

Montaż został oparty na otworze przelotowym pasowanym luźno. Dało to możliwości montażu bezpośrednio na pręcie lub rurze, dzięki czemu rękojeść zyskała nową funkcjonalność w postaci możliwości obrotu.

Dzięki parametrom materiałowym oraz specyficznej budowie uzyskano również dodatkowy walor, jakim jest izolacja termiczna. W kołnierzach rękojeści wprasowano tuleje, które mają bezpośredni kontakt z gorącym prętem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pomiędzy korpusem rękojeści, a gorącym materiałem powstaje szczelina stanowiąca izolację termiczną. Poliamid zastosowany do produkcji został dodatkowo uszlachetniony o składniki, podnoszące wytrzymałość przy wysokich temperaturach. Konstrukcja oraz materiał sprawiły, że rękojeść IGF uzyskała wyjątkową izolacyjność termiczną.

Nowe rękojeści potrafią izolować temperaturę, dochodzącą nawet do 200 ºC przy pracy ciągłej. Z tego powodu rekomenduje się je do środowisk, gdzie wysoka temperatura zagraża pracownikom i osobom obsługującym maszyny i urządzenia. Ergonomiczny kształt i szerokie kołnierze rękojeści zapewniają operatorowi wygodny i bezpieczny chwyt, chroniąc dłoń (od boku) przed bezpośrednim kontaktem z gorącymi elementami maszyny, np. takimi jak: uchwyty pieca itp.

Rękojeści IGF są rekomendowane do:

  • urządzeń gastronomicznych, 
  • piekarniczych, 
  • transportu w wysokich temperaturach, 
  • przemysłu ciężkiego,
  • przetwórstwa gumy, 
  • termoformowania, 
  • innych procesów produkcyjnych, w których występują podwyższone temperatury,
  • wózków transportowych ręcznych, gdzie dłoń jest narażona na urazy mechaniczne, 
  • maszyn prostych w budownictwie, 
  • prostych rozwijaków do taśm.

Rękojeść można łatwo zamontować, dzięki otworowi przelotowemu i zaadaptować do już istniejących rozwiązań, bez zbędnych przeróbek. 

Rys. 2. Przykładowy sposób montażu

Podsumowując, nowe rękojeści cechują się:

  • ochroną dłoni, dzięki kołnierzom zewnętrznym
  • możliwością swobodnego obrotu i przesuwania po rurze lub pręcie
  • wysoką izolacją termiczną do 200º przy pracy ciągłej.

Źródła: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę