Rekord dokładności pobity

Reklama
Reklama

Fizycy z Lawrence Berkeley National Laboratory i University of California Berkeley zmierzyli najmniejszą znaną siłę - wynosi ona 42 joktoniutony. Joktoniuton to jedna kwadrylionowa (10-24) niutona. Tak dokładny rząd wielkości jest przydatny, szczególnie dla naukowców zajmujących się badaniem fal grawitacyjnych. Nie bez powodu uczeni z całego świata starają się udoskonalić metody pomiarowe.

- Przyłożyliśmy zewnętrzną siłę do centrum masy ultrazimnej chmury atomów i laserami zmierzyliśmy jej ruch. Czułość naszego pomiaru jest zgodna z teoretycznymi założeniami i wynosi tylko 4 razy mniej od limitu kwantowego, który wyznacza granicę najbardziej dokładnego pomiaru – powiedział Dan Stamper-Kurn, jeden z autorów odkrycia.

Superdokładne pomiary są możliwe dzięki wykorzystaniu mechanicznych oscylatorów, przekładających zewnętrzną siłę, której oddziaływaniu poddano obiekt, na jego ruch. Pomiary tak dokładne, że zbliżające się do limitu kwantowego, zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, będą zakłócane ruchem oscylatora. Fizycy od lat chcą zbliżyć się do limitu kwantowego. Do tej pory jednak najlepsze pomiary odstawały od niego o 6-8 rzędów wielkości.

źródło: nt.interia.pl

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama