Seco/Warwick z apetytem na przyszłość

Seco/Warwick z apetytem na przyszłość Seco/Warwick

Seco/Warwick, pierwszy wybór wśród producentów rozwiązań do obróbki cieplnej metali i metalurgii próżniowej, nie zwalnia tempa i może pochwalić się rekordowym portfelem zamówień na koniec ubiegłego roku – 566 mln zł (wzrost o 66% r/r/). Na sukces ma wpływ zbilansowany rozwój, przemyślane inwestycje oraz długofalowa strategia wspierania zielonych technologii.

Na wyniki Grupy w ubiegłym roku miało wpływ m.in. rozszerzenie działalności produkcyjnej w Chinach, dynamiczny rozwój rynku amerykańskiego oraz ogromna liczba zamówień związana z ekspansją branży elektromobilności. W 2022 r. Spółka miała ponad 80% zysku netto więcej niż w roku ubiegłym, zaś przychody ze sprzedaży wyniosły w tym okresie 622 mln zł (463 mln zł w 2021 r.). Takie wyniki to wysoko postawiona poprzeczka, ale tegoroczne podsumowanie pierwszego kwartału pokazuje, że Seco/Warwick nie zamierza spoczywać na laurach i konsekwentnie realizuje strategie długofalowego wzrostu. 

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

– W tym roku mamy nadzieję pozostać na tej dobrej fali. Portfel zamówień na 2023 r. zapowiada się rekordowo, a sam rok przełomowo. Dwie spółki: amerykańska i hinduska, zmieniły swe siedziby i zyskały więcej przestrzeni otwierając drzwi do dalszego rozwoju, spółka Retech zwiększyła swe produkcyjne powierzchnie, a poprawiające się czynniki makroekonomiczne sprawiają, że pozyskujemy coraz więcej zamówień z Azji i Ameryki Północnej oraz rośnie zainteresowanie naszymi zielonymi technologiami – powiedział Sławomir Woźniak, prezes Grupy Seco/Warwick. – To jest rok Ameryki, chcemy mocno zaznaczyć naszą obecność na tym rynku. Trzy amerykańskie spółki Grupy Seco/Warwikc : Seco/Vacuum, Seco/Warwick USA i Retech – reprezentujące odrębne jednostki biznesowe w różnych lokalizacjach – zyskały 37% udziału w sprzedaży Grupy w 2022 r. i nadal rosną w każdym segmencie. Każda z nich osiągnęła znaczny postęp pod względem wydajności w 2022 r. i chociaż produkują odrębne technologicznie rozwiązania, wszystkie dzielą jeden wspólny system rodzinnych i amerykańskich wartości. Korzenie drzewa genealogicznego Grupy pochodzą właśnie ze Stanów Zjednoczonych, więc dobrze, że jego nowe gałęzie współdzielą to dziedzictwo. 

Przeprowadzki i ekspansja

Rok 2023 jest dla Seco/Warwick rokiem amerykańskich spółek. Grupa Seco/Warwick szczyci się klientami w 70 krajach, podczas gdy amerykański oddział – Seco/Vacuum – obsługuje 125 klientów, po zaledwie pięciu latach działalności! Rozwój to także potrzeba zatrudnienia dodatkowego personelu inżynieryjnego i produkcyjnego oraz konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych, stąd przeprowadzka spółki do nowej siedziby z większą o 50% powierzchnią biurową i o 300% zasobniejszą powierzchnią hal. W tym roku również Seco/Warwick USA zmieniło swą siedzibę na większą. Teraz obie spółki są zlokalizowane w tym samym parku biznesowym przy Technology Drive w Meadville. Nowa siedziba jest 5 razy większa, a przeprowadzka jest częścią większego planu strategicznego, jaki ma dyrektor zarządzający – Marcus Lord. 

Trzecia amerykańska spółka Grupy – Retech – w tym roku świętuje swoje 60. urodziny. Uroczyste obchody zaplanowane są na 2 czerwca i będą okazją do pokazania klientom i partnerom najnowszej siedziby Retech, strefy montażu, działu R&D oraz nowych powierzchni produkcyjno-magazynowych. Trzy amerykańskie spółki należące do Grupy Seco/Warwick stanowią klejnoty w koronie i wykazują silny potencjał wzrostowy.

– Rynek amerykański w naszym portfelu urósł rok do roku o blisko 100%. To spektakularny sukces. Rośnie zarówno rynek azjatycki jak i europejski (przychody odpowiednio 34% i 46% r/r), to sprawia, że z optymizmem patrzymy w przyszłość. Warto wspomnieć, że rośniemy we wszystkich segmentach produktowych; najwięcej wzrósł segment Aluminum (58%), co związane jest m.in. ze zwiększoną produkcją pojazdów elektrycznych. Rośnie także segment rozwiązań próżniowych (39%) czy segment pieców topialnych (19%) – wyjaśnia Piotr Walasek, dyrektor finansowy Grupy Seco/Warwick.

Seco/Warwick Indie z nową siedzibą

W 2023 r. Seco/Warwick będzie rozwijać produkcję w Indiach w oparciu o kooperację z lokalnymi partnerami. W styczniu 2023 r. na czele hinduskiej spółki stanął nowy dyrektor zarządzający – Binoy Koshy, który będzie czuwać nad całym procesem przemiany hinduskiej spółki. 

Seco/Warwick Indie w tym roku nie tylko podwoiła powierzchnię biurową, ale także ponad dwukrotnie zwiększyła zatrudnienie, mając obecnie 35 pracowników w czterech regionach. W tym roku planowane jest także otwarcie hali montażowej i rozpoczęcie realizacji pierwszych projektów urządzeń wytwarzanych w Indiach. Seco/Warwick Indie chcą być liderem rynku w tym regionie i posiadać wydajny ekosystem partnerów i zespołów gotowych do wspierania Grupy w strategicznych obszarach w Azji.   

– Indie są idealnym hubem eksportowym i w tym zakresie z pewnością pomogą całej Grupie optymalizować koszty. Większe powierzchnie biurowe oraz powiększenie zespołu o doświadczonych ekspertów to pierwszy krok w budowaniu kapitału tej spółki – podsumowuje prezes Grupy Seco/Warwick.

Thermprocess 2023

Grupa Seco/Warwick koncentruje się obecnie na promowaniu rozwiązań ekologicznych w przemyśle ciężkim, które nie tylko są szansą, ale także obowiązkiem społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorstw. Seco/Eco nie jest tylko hasłem, lecz faktem, co Grupa zaprezentuje w czerwcu na targach Thermprocess 2023 w Dusseldorfie przedstawiając zieloną stronę technologii obróbki cieplnej i metalurgii. 

Od lat Seco/Warwick stara się aktywnie chronić środowisko, nie tylko segregując śmieci, inwestując w zielone źródła energii, oszczędzając wodę, wprowadzając elektroniczny obieg dokumentów czy angażując w ideę Seco/Eco swoich partnerów. Seco/Warwick przede wszystkim wdraża innowacyjne, ekologiczne technologie, które pozwalają dokonać wielu pro środowiskowych zmian w branży energetycznej, lotniczej, motoryzacyjnej czy recyklingowej. Seco/Warwick zmienia świat na lepszy, bo ekologiczny. Te rozwiązania Seco/Warwick pokaże na niemieckich targach, gdzie zaprezentuje, jak zmieniać kolor obróbki cieplnej na zielony.  

Piece, które zmieniają oblicze przemysłu

Wdrażane w Seco/Warwick innowacje związane bezpośrednio z produkowanymi urządzeniami dotyczą m.in. ekologii. Przykładem może być technologia ZeroFlow, która pozwala na redukcję kosztów technologicznych i emisji gazów procesowych o nawet kilkadziesiąt procent. Inne rozwiązanie – Vortex redukuje czas obróbki elementów nawet o 30% w porównaniu do innych dostępnych technologii. To wpływa na zwiększenie produktywności, a co za tym idzie ograniczenie zużycia energii i kosztów. Z kolei technologia LPC pozwala na wielokrotne skrócenie czasu procesu oraz zmniejszenie konsumpcji energii i gazów procesowych, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów produkcji oraz zmniejszenie do pomijalnych wartości emisji CO2 przy jednoczesnym polepszeniu jakości rezultatów w porównaniu do technologii tradycyjnej.   

Innym przykładem ekologicznego rozwiązania jest piec JetCaster. Służy on do wielowariantowego i wielkoseryjnego odlewania łopatek turbin gazowych o mikrostrukturze monokrystalicznej dla przemysłu lotniczego. Piec JetCaster pozwala m.in. na skrócenie czasu krystalizacji odlewów, zwiększenie wydajności produkcji czy zmniejszenie energochłonności produkcji. Jednocześnie pozwala na wytworzenie dwukrotnie większej liczby odlewów przy porównywalnym poziomie zapotrzebowania na energię.  

Nie sposób przecenić zalet technologii próżniowych w zakresie ochrony środowiska. Wśród ekologicznych cech próżniowej obróbki cieplnej można wymienić brak utleniania międzykrystalicznego (brak dodatkowej obróbki mechanicznej), brak konieczności stosowania gazów ochronnych (mniejsze koszty i emisje), czy zerową emisję CO2. Natomiast zielone technologie CAB od Seco/Warwick wyróżniają m.in. nieemisyjne systemy chłodzenia oparte na płaszczu powietrznym czy unikatowe sterowanie obniżające temperaturę roboczą. Warto podkreślić, że urządzenia nie pozostają w trybie czuwania podczas przerw w produkcji, co prowadzi do obniżenia konsumpcji energii (w przypadku gazowych systemów grzejnych – redukcja emisji CO2). 

Ale dbałość o środowisko w przypadku Seco/Warwick nie dotyczy wyłącznie jej produktów. Zrównoważona produkcja oraz ekologiczne innowacje to element długofalowej strategii. 

– Dbałość o środowisko to ważna wartość dla Grupy Seco/Warwick. Jest ona rozumiana nie tylko jako zrównoważona produkcja ekologicznych i innowacyjnych urządzeń, ale także jako troska o energetyczną oszczędność, angażowanie się w ekologiczne akcje społeczne czy wspieranie Partnerów, którzy przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego. Jest to element naszej długofalowej strategii. Dostarczamy piece, które pozwalają oszczędzać energię i ograniczać emisję w wielu branżach. Przemysł ciężki może być ekologiczny i tą tezę konsekwentnie chcemy udowadniać – puentuje Katarzyna Sawka, wiceprezes marketingu Grupy Seco/Warwick. 

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę