Stalowa wyspa na mapie Europy

Reklama
Reklama

Polski rynek stali cały czas rośnie.

2014 rok okazał się bardzo korzystny dla polskiego rynku stali. Z ponad 10-proc. wzrostem produkcji rok do roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, deklasując m.in. Wielką Brytanię, Francję i Niemcy, które w zeszłym roku odnotowały spadek rzędu 5,4%. Nasz kraj jest również jedynym członkiem Unii Europejskiej, w którym zużycie stali było wyższe niż w 2008 r., osiągając najlepszy wynik od 25 lat (12,2 mln ton).

Motorem wzrostu popytu na wyroby stalowe była przede wszystkim poprawa koniunktury w budownictwie (44% krajowego zużycia stali), a także w przemyśle konstrukcji stalowych, maszynowym, wyrobów ze stali i produkcji rur. Drugim, nie mniej ważnym czynnikiem wzrostu, były nowe inwestycje infrastrukturalne (drogowe, kolejowe, gazowe, energetyczne) uruchomione zpieniędzy przyznanych Polsce w ramach unijnej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. W efekcie w 2014 r. wskaźnik SWIP (ang. Steel Weighted Industrial Production Index) obrazujący ilość produkcji sprzedanej w sektorach zużywających wyroby stalowe wzrósł o 5,6% r/r wobec spadku o 3,3% w roku ubiegłym.

Beneficjentami wysokiego popytu wewnętrznego byli jednak głównie zagraniczni producenci – według danych Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej (HIPH) w 2014 r. jedynie 1/3 zużytej w Polsce stali pochodziła od rodzimych dostawców. Pozostała część była sprowadzana z zagranicy – głównie z Unii Europejskiej (74%), a także z Ukrainy, Brazylii, Mołdawii i Białorusi. Z importem rzędu 9 mln ton rocznie (wzrost o 13% w stosunku do 2013 r.) zajmujemy wysoką 16. pozycję na liście światowych importerów stali, wyprzedzani jedynie przez cztery kraje europejskie: Niemcy, Włochy, Francję i Turcję.

Reklama

Więcej na temat produkcji produkcji stali, znajduje się w najnowszym numerze MM Magazynu Targowego TOOLEX. W raporcie są także zamieszczone szczegółowe ceny blach w różnych latach, a także podział na eksport i import w Polsce.

Reklama

MM Magazyn Targowy TOOLEX będzie można otrzymać między innymi na targach TOOLEX.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama