Standardowe elementy maszyn w stanowisku do badania i kontroli wyrobów
W dzisiejszych czasach praktycznie każda fabryka, aby zwiększyć wydajność produkcji i jakość swoich produktów, przeprowadza kontrole surowców, półproduktów i wyrobów gotowych. Dzięki urządzeniom i stanowiskom kontrolnym możliwa jest identyfikacja źródeł niedokładności. W tym artykule przedstawiony został przykład współpracy między firmami LabteQ i MECANE Engineering, które w swoich projektach wykorzystują standardowe elementy maszyn Elesa+Ganter. Obie firmy postanowiły połączyć siły, by wspólnie zrealizować projekt stworzenia stanowiska do badania i kontroli gotowych wyrobów lub półfabrykatów dla klienta z branży motoryzacyjnej.
– Dostarczane przez nas najwyższej jakości rozwiązania techniczne, na które składają się wykonane z dużą precyzją i trwałe standardowe elementy oraz wsparte wiedzą i wieloletnim doświadczeniem doradztwo techniczne, przyczyniły się już nie raz do efektu synergii. Opisany przypadek świetnie obrazuje to, co można osiągnąć, dzięki dobrej współpracy – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.
Na co dzień LabteQ i MECANE Engineering zajmują się projektowaniem i produkcją maszyn, prototypów, linii i ciągów technologicznych. Dla swoich klientów dostarczają m.in. stanowiska testowe, stacje pomiarowe, przyrządy badawcze oraz systemy wizyjne.
Stanowisko kontrolne (Rys. 1) dla klienta z branży atomotive jest wyposażone we wciągnik elektryczny, który ułatwia załadunek badanego przedmiotu na blat stołu. Stół pokryto gumą, która zabezpiecza elementy przed uszkodzeniem. Ponadto na stanowisku zamontowano również lupę z elastycznym ramieniem, uchwyt na laptopa oraz imadło ślusarskie. Pod blatem znajdują się szuflady oraz pojemna szafka. Po lewej stronie blatu roboczego zamontowano stół obrotowy z dokującymi kośćmi montażowymi, na których ustalany jest badany przedmiot (rys. 2).
Na stole obrotowym zostały zamontowane dociskacze pionowe serii GN 810 produkowane przez firmę Elesa+Ganter (rys. 3). Zadaniem dociskaczy jest szybkie i pewne przytrzymanie badanego detalu w zadanej pozycji. Konstrukcyjnie dociskacz z serii GN 810 składa się z rękojeści, za którą chwyta operator, ramienia dociskowego oraz korpusu łączącego oba elementy. Zasada działania dociskacza opiera się na wykorzystaniu tzw. mechanizmu kolanowego, który pozwala uzyskać siłę docisku wielokrotnie większą od siły użytej przez operatora. Dodatkowo, w pozycji zamkniętej układ dźwigni samoczynnie się blokuje (rys. 4).
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W projekcie zastosowano również inne standardowe elementy Elesa+Ganter m.in.: trzpień ryglujący oraz pozycjonery trzpieni. Do blatu roboczego zamontowany został trzpień serii GN 416, natomiast na obwodzie stołu obrotowego znajdują się cztery pozycjonery serii GN 416.1. Takie połączenie umożliwia operatorowi uzyskanie odpowiedniej pozycji dla badanego detalu (rys. 5).
Konstrukcja trzpienia ryglującego GN 416 bazuje na korpusie wykonanym ze stopu cynku, wewnątrz którego na nierdzewnej sprężynie przemieszcza się ocynkowany stalowy trzpień. Zamknięcie obsługuje się tworzywową dźwignią. Cechą charakterystyczną zastosowanego rygla jest zabezpieczenie przed przypadkowym wysunięciem lub wciśnięciem trzpienia w skrajnych pozycjach (rys. 6).
Pozycjoner serii GN 416.1 pełni rolę gniazda dla zamknięcia GN 416. Konstrukcja pozycjonera GN 416.1 jest uproszczoną wersją korpusu trzpienia ryglującego GN 416, z tą różnicą, że otwór w korpusie pozycjonera jest ślepy. Łatwy montaż, jak i regulację położenia pozycjonera względem zamknięcia trzpieniowego zapewniają fasolowe otwory wykonane w kołnierzu.
Firmy LabteQ Sp. z o.o. i MECANE Engineering Sp. z o.o. wspierają firmy produkcyjne w osiągnięciu i utrzymaniu najwyższej jakości produktów. Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn firmy Elesa+Ganter zostały spełnione wysokie założenia i wymogi projektu.
Źródło: Elesa+Ganter