Szybkozłącza wtykowe GN 1050 w ofercie Elesa+Ganter
Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowy rodzaj szybkozłącza, które umożliwia znaczne skrócenie czasu potrzebnego do zbudowania konstrukcji, zamocowania sprzętu i akcesoriów niemal w dowolnym miejscu. GN 1050 umożliwia szybkie, a jednocześnie bezpieczne połączenie komponentów z maszyną lub urządzeniem.
Znormalizowany element do szybkiego łącznie konstrukcji
Podobne złącza są często używane do szybkiego montażu i demontażu konstrukcji kratownicowych oraz urządzeń scenicznych, stosowanych podczas imprez (rys. 1). Dział R&R w firmie Elesa+Ganter postanowił wykorzystać analogiczną funkcjonalność i znalazł możliwość zastosowania jej w warunkach przemysłowych. Dopasowano sprawdzoną zasadę działania do typowych zastosowań klientów. Stworzony został zatem znormalizowany element, który sprawdzi się w budowie maszyn, urządzeń i konstrukcji przemysłowych.
Konstrukcja szybkozłączy
Szybkozłącze GN 1050 pełni funkcję gniazda, w którym blokujemy sworzeń GN 1050.1. Elementy te tworzą połączenie rozłączne, do obsługi którego nie wymagane są dodatkowe narzędzia.
Połączenie złącza ze sworzniem odbywa się w czterech etapach, które kolejno przedstawia rysunek poniżej (Rys. 3). Cały proces polega kolejno na:
- wciśnięciu przycisku blokującego tuleję znajdującą się na korpusie szybkozłącza,
- przesunięciu tulei w lewo,
- wsunięciu sworznia gwintowanego w otwór,
- przesunięciu tulei w prawo, aż do samoczynnego zatrzaśnięcia się blokady.
Przycisk zabezpieczający chroni złącze przed przypadkowym otwarciem. Po naciśnięciu przycisku, tuleja może zostać przesunięta osiowo, aby odblokować sworzeń umieszczony w otworze. Na zewnętrznej części korpusu widoczny jest wtedy czerwony pierścień, który sygnalizuje stan odblokowania (rys. 4).
Dostępne warianty szybkozłączy
Szybkozłącze jest wykonane anodowanego na czarno aluminium, mechanizm blokujący jest natomiast ze stali ocynkowanej. Wysokiej jakości materiały i wykończenie powierzchni skutecznie chronią przed korozją i zużyciem oraz wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN (Rys. 5).
Zarówno szybkozłącza GN 1050, jak i sworznie GN 1050.1 są dostępne w dwóch opcjach montażu, z trzpieniem gwintowanym (-A) lub gwintem wewnętrznym (-I). Listę możliwych kombinacji sposobów montażu dodatkowo rozszerza kołnierz GN 1050.2, który jednocześnie pomaga w równomiernym rozłożeniu sił na większej powierzchni (rys. 6).
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Szybkozłącza oferowane są w dwóch różnych wykonaniach: wersja F – ustalająca, dzięki której możliwe jest precyzyjne spozycjonowanie mocowania oraz wersja L – pływająca, która poprzez odpowiednie luzy może kompensować przesunięcia pomiędzy punktami mocowania (Rys. 7). Obie wersje nie przenoszą momentu obrotowego, tzn. że swobodnie obracają się wokół osi wzdłużnej sworznia. W przypadku stosowania kilku złączy na tym samym elemencie, w celu skompensowania przesunięcia wzdłużnego, promieniowego i osiowego można zastosować model L.
Gdzie stosować szybkozłącza?
Szybkozłącza wtykowe mogą być stosowane na urządzeniach lub liniach produkcyjnych do efektywnego montażu prowadnic bocznych, osłon, dodatkowych podzespołów. Sprawdzą się w miejscach wymagających częstych przezbrojeń bez użycia dodatkowych narzędzi. Przykłądy zastosowań zostały przedstawione na rysunku 8.
Źródło: Elesa+Ganter