Szybkozłącza wtykowe GN 1050 w ofercie Elesa+Ganter

Szybkozłącza wtykowe GN 1050 w ofercie Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowy rodzaj szybkozłącza, które umożliwia znaczne skrócenie czasu potrzebnego do zbudowania konstrukcji, zamocowania sprzętu i akcesoriów niemal w dowolnym miejscu. GN 1050 umożliwia szybkie, a jednocześnie bezpieczne połączenie komponentów z maszyną lub urządzeniem. 

 

Znormalizowany element do szybkiego łącznie konstrukcji

Podobne złącza są często używane do szybkiego montażu i demontażu konstrukcji kratownicowych oraz urządzeń scenicznych, stosowanych podczas imprez (rys. 1). Dział R&R w firmie Elesa+Ganter postanowił wykorzystać analogiczną funkcjonalność i znalazł możliwość zastosowania jej w warunkach przemysłowych. Dopasowano sprawdzoną zasadę działania do typowych zastosowań klientów. Stworzony został zatem znormalizowany element, który sprawdzi się w budowie maszyn, urządzeń i konstrukcji przemysłowych.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Rys. 1. Szybkozłącza stosowane do mocowania konstrukcji kratownicowych i urządzeń scenicznych

Konstrukcja szybkozłączy

Szybkozłącze GN 1050 pełni funkcję gniazda, w którym blokujemy sworzeń GN 1050.1. Elementy te tworzą połączenie rozłączne, do obsługi którego nie wymagane są dodatkowe narzędzia.

Rys. 2. Szybkozłącze GN 1050 (po prawej) i sworzeń gwintowany GN 1050.1 (po lewej)

Połączenie złącza ze sworzniem odbywa się w czterech etapach, które kolejno przedstawia rysunek poniżej (Rys. 3). Cały proces polega kolejno na:

  1. wciśnięciu przycisku blokującego tuleję znajdującą się na korpusie szybkozłącza,
  2. przesunięciu tulei w lewo,
  3. wsunięciu sworznia gwintowanego w otwór,
  4. przesunięciu tulei w prawo, aż do samoczynnego zatrzaśnięcia się blokady.
Rys. 3. Połączenie szybkozłącza wtykowego GN 1050 ze sworzniem GN 1050.1

Przycisk zabezpieczający chroni złącze przed przypadkowym otwarciem. Po naciśnięciu przycisku, tuleja może zostać przesunięta osiowo, aby odblokować sworzeń umieszczony w otworze. Na zewnętrznej części korpusu widoczny jest wtedy czerwony pierścień, który sygnalizuje stan odblokowania (rys. 4).

Rys. 4. Czerwony pierścień wskazuje, że blokada jest zwolniona

Dostępne warianty szybkozłączy

Szybkozłącze jest wykonane anodowanego na czarno aluminium, mechanizm blokujący jest natomiast ze stali ocynkowanej. Wysokiej jakości materiały i wykończenie powierzchni skutecznie chronią przed korozją i zużyciem oraz wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN (Rys. 5).

Rys. 5. Szybkozłącza GN 1050 wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN

Zarówno szybkozłącza GN 1050, jak i sworznie GN 1050.1 są dostępne w dwóch opcjach montażu, z trzpieniem gwintowanym (-A) lub gwintem wewnętrznym (-I). Listę możliwych kombinacji sposobów montażu dodatkowo rozszerza kołnierz GN 1050.2, który jednocześnie pomaga w równomiernym rozłożeniu sił na większej powierzchni (rys. 6).

Rys. 6. Kołnierz montażowy GN 1050.2

Szybkozłącza oferowane są w dwóch różnych wykonaniach: wersja F – ustalająca, dzięki której możliwe jest precyzyjne spozycjonowanie mocowania oraz wersja L – pływająca, która poprzez odpowiednie luzy może kompensować przesunięcia pomiędzy punktami mocowania (Rys. 7). Obie wersje nie przenoszą momentu obrotowego, tzn. że swobodnie obracają się wokół osi wzdłużnej sworznia. W przypadku stosowania kilku złączy na tym samym elemencie, w celu skompensowania przesunięcia wzdłużnego, promieniowego i osiowego można zastosować model L. 

Rys. 7. Szybkozłącze w wersji F i L. Wersja L umożliwia kompensację przesunięć wzdłużnych, poprzecznych i osiowych

Gdzie stosować szybkozłącza?

Szybkozłącza wtykowe mogą być stosowane na urządzeniach lub liniach produkcyjnych do efektywnego montażu prowadnic bocznych, osłon, dodatkowych podzespołów. Sprawdzą się w miejscach wymagających częstych przezbrojeń bez użycia dodatkowych narzędzi. Przykłądy zastosowań zostały przedstawione na rysunku 8.

Rys. 8 Przykłady zastosowań szybkozłączy GN 1050

Źródło: Elesa+Ganter 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę