Targi EMO Hannover 2017 – świat obróbki metali

Hannover Messe
Reklama
Reklama

Po czteroletniej przerwie znów wiodące światowe targi branży obróbki metali odbędą się w Hanowerze. W dniach 18-23 września 2017 r. pod hasłem „Connecting systems for intelligent production“ producenci technicznego wyposażenia produkcyjnego, pochodzący z całego świata, zaprezentują istniejące rozwiązania, które pozwolą klientom na osiągnięcie znacznych korzyści dzięki zastosowaniu cyfryzacji i połączeniu produkcji w sieć. 

Światowe targi EMO Hannover wyróżniają się wielkością powierzchni wystawienniczych, gośćmi z całego świata oraz dużą liczbą prezentowanych innowacji. Na koniec kwietnia 2017 r. zgłosiło się ponad 2000 firm z 44 krajów, które zarezerwowały ponad 175 tys. m2 powierzchni wystawienniczej netto. Z samej Europy przybędzie ponad 1400 wystawców. – Oznacza to, że aktualny poziom zgłoszeń znajduje się znacznie powyżej porównywalnego wyniku podczas wcześniejszej imprezy. – tłumaczył Wilfried Schäfer, prezes VDW (Stowarzyszenia Niemieckich Fabryk Obrabiarek) podczas konferencji prasowej dotyczącej targów EMO. Wiele wskazuje na to, że impreza EMO Hannover 2017 zmierza w kierunku rekordowej liczby uczestników.

Reklama

Targi EMO Hannover są prawdziwym hotspotem dla międzynarodowych fachowców z branży przetwórstwa metali, co widać po odwiedzających. W roku 2013 przybyło około 143 tys. odwiedzających z branży, którzy na Targi EMO w Hanowerze przyjechali ze 110 krajów. Udział gości z zagranicy wynosił 42 procent. Żadna inna impreza na świecie poświęcona technologii produkcji nie ma tak wysokiego odsetka gości z innych krajów.

W Hanowerze wystawca spotyka się wyłącznie z odwiedzającymi będącymi wysokiej klasy specjalistami w branży, posiadającymi kompetencje decyzyjne. 80 procent odwiedzających wskazało w ostatniej ankiecie, że ma wpływ na decyzje zakupowe w swoim przedsiębiorstwie. Odpowiednio wysokie były oczekiwania wystawców dotyczące tego, co będzie się działo juz po targach. Faktycznie raporty za IV kwartał 2013 r. wskazywały na zmianę. Po spadku liczby zleceń w skali międzynarodowej, trwającym przez siedem kwartałów, po raz pierwszy po targach odnotowano 6-proc. wzrost zamówień. – Oceniamy, że zjawisko to jest również efektem EMO – podsumowuje Wilfried Schäfer.

Targi EMO Hannover są traktowane jako miejsce, w którym prezentowane są innowacje w technologiach produkcyjnych. Często producenci swoje nowo powstałe produkty dopasowują do terminarza EMO, aby właśnie na targach zaprezentować swoje nowości fachowcom z branży, przybyłym na imprezę z różnych krajów. – Z tego powodu wiele trendów, takich jak elastyczne koncepcje produkcji, obróbka z zastosowaniem wysokich prędkości, wykorzystanie napędów linearnych, by wymienić jedynie kilka z nich, rozpoczęło swój zwycięski marsz ku produkcji właśnie od EMO. – wyjaśnia Schäfer. W 2013 r. 45 proc. wystawców podało, że przyjechało na targi ze swoimi technicznymi nowinkami.

Centralnymi tematami dyskutowanymi w branży są cyfryzacja i łączenie w sieć, co odzwierciedla motto targów EMO. Jednak nadal nadrzędne znaczenie mają klasyczne wymagania stawiane obrabiarkom i systemom produkcyjnym. Mechaniczna wytrzymałość, pewne elementy składowe, bezpieczne systemy sterowania maszyn oraz inteligentne procesy i systemy sterujące są podstawą jakości, produktywności i opłacalności produkcji. W tych dziedzinach na targach EMO Hannover zostanie zaprezentowane szerokie spektrum maszyn.

W ofercie znajdują się standardowe maszyny, dostępne w dobrej cenie. Proste koncepcje pracy maszyn z licznymi możliwościami ich adaptacji można w razie potrzeby uzupełniać o dostępne akcesoria. Solidnie wykonane, standardowe, łatwe w konserwacji i obsłudze komponenty to rozwiązania, o które pytają się klienci z rynków, gdzie cena jest istotnym czynnikiem. Możliwe jest np. proste dozbrojenie maszyny trzyosiowej i uzupełnienie jej w razie potrzeby o czwartą oś. Takie rozwiązania stwarzają zakładom produkującym konstrukcje stalowe, firmom z prostymi mechanicznym systemami produkcji lub budującym uniwersalne maszyny całkiem nowe perspektywy na rynku. Standardowe koncepcje częściowego mocowania i mocowania narządzi mogą z kolei zminimalizować koszty dodatkowe przy zakupie nowej maszyny.

Reklama

Kolejną grupę stanowią maszyny do produkcji narzędzi i form. Dają szczególne wsparcie w programowaniu kompleksowych wolnych powierzchni, a ponadto ich niektóre fragmenty mogą także przez dłuższy czas pracować bez obecności operatora. Przy naprawie drogich narzędzi można dokonać integracji dodatkowych procesów technologii przyrostowej. Nowe wymagania klientów wobec szczególnej jakości wykończenia powierzchni dotykowych są realizowane dzięki zastosowaniu systemów laserowych i ultradźwiękowych.

Kolejny obszar całego spektrum ofertowego stanowią uniwersalne maszyny produkcyjne i maszyny specjalne stosowane do wytwarzania dużych serii i w produkcji masowej. Są w nich zintegrowane różnorodne rozwiązania automatyczne, od prostej wymiany palety po w pełni automatyczne systemy magazynowania i operowania. Takie rozwiązania pozwalają na utrzymanie kosztów produkcji pojedynczych sztuk na niskim poziomie, a to dzięki kompleksowej obróbce i zintegrowanym technologiom zapewniającym najwyższy stopień dokładności powtórzeń oraz dostępności.

Z opisanymi właściwościami powiązane są nowe możliwości świata cyfrowego, pozwalające na optymalizację procesów u klienta oraz zwiększenie dostępności czy produkcji. Tutaj np. można skorzystać z zasobów Big Data. Jest to jeden z tematów poruszanych w licznych dyskusjach. By możliwe było konkretne wykorzystanie tych danych w otoczeniu produkcyjnym, należy wyodrębnić liczne zapisywane dane pomiarowe dotyczące stanu maszyny od tych, które są zbędne. Szczegółowe analizy dużej ilości danych pozwalają na odpowiednio wczesne rozpoznanie zbliżającej się awarii, np. głównego wrzeciona czy osi posuwu, oraz na bardziej precyzyjnie wyznaczanie terminów konserwacji, niż było to możliwe do tej pory.

Całkiem nowe możliwości pojawiają się w zakresie wykonywania prac konserwacyjnych i serwisowych. Tzw. Augmented Reality zastępuje klasyczną książkę konserwacji. Technik-serwisant, posługując się smartfonem i tabletem, uzyskuje informacje na temat stanu maszyny, przy czym system oprogramowania rozpoznaje, w której części maszyny znajduje się technik. Dzięki komunikacji online z systemem sterowania maszyny można z łatwością odnaleźć błąd. Wyświetlane instrukcje, które opisują krok po kroku niezbędne prace naprawcze, zastępują czasochłonne szkolenia dotyczące produktu przeprowadzane u klienta.

Organizatory targów EMO wychodzą z założenia, że EMO Hannover 2017 da ważne impulsy do realizacji bardzo obiecującej koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej (Industrie 4.0) czy Internetu rzeczy (IoT). – Do obrabiarek już dawno wprowadzona została cyfryzacja. – mówi Schäfer. – Na przykład cyfrowe symulacje są również możliwe i to od dłuższego czasu. Zgodnie z hasłem Industrie 4.0 chodzi teraz o połączenie w sieć całej produkcji lub całego łańcucha tworzenia wartości.

W szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa mają nadal problemy z wprowadzaniem u siebie całkowicie zautomatyzowanego i połączonego w sieć systemu Smart Factory, ponieważ tutaj konieczne są wysokie nakłady inwestycyjne. Dlatego bardziej realistyczne jest zbliżanie się do rozwiązań Industrie 4.0 małymi kroczkami. Liczne drobne innowacje przynoszą wymierne korzyści użytkownikom maszyn oraz zwiększają konkurencyjność producenta maszyn.

Podczas EMO Hannover zostanie zaprezentowanych bardzo wiele takich sprytnych rozwiązań. Oto kilka przykładów:

  • Nowe metody inteligentnego zarządzania narzędziami z bezpośrednim przesyłaniem danych do maszyny, pozwalające na zmniejszenie nakładów związanych z przygotowywaniem pracy.
  • Odsyłanie danych pomiarowych w trybie offline w ramach samoregulującego się, optymalnego sterowania procesem szlifowania narzędzi.
  • Systemy czujników oraz oprogramowanie do niezależnego od sterowania monitorowania pracy maszyn – od poziomu poszczególnych elementów składowych do poziomu całej fabryki.
  • Metody panowania nad transmisją danych i bezpieczeństwem danych.
  • Systemy wsparcia zwiększające produktywność dzięki połączeniu maszyn w sieć współpracy oraz systemom ERP.
  • Platformy biznesowe do kompleksowej organizacji procesu produkcyjnego wykorzystujące dane uzyskiwane w czasie rzeczywistym.
  • Otoczenie komunikacyjne dla transparentnej, niezależnej i równocześnie bezpiecznej wymiany danych podczas całego łańcucha tworzenia wartości.
  • Aplikacje umożliwiające indywidualną konfigurację sterowania poprawiające obsługę i rozszerzające łączność.

Pomysłowość wynalazców w otoczeniu produkcyjnym jest ogromna. – mówi na zakończenie Wilfried Schäfer z VDW.

Źródło: Hannover Messe

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama