Targi Plastpol wracają do przedpandemicznej formy

Targi Plastpol wracają do przedpandemicznej formy Targi Kielce

Maszyny od ponad 500 firm zajmą wszystkie 7 hal wystawienniczych Targów Kielce. Po trzech latach na targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy Plastpol wracają firmy z Azji. Swoje oferty zaprezentują firmy m. in. z Chin, Tajwanu i Japonii. Ostatnio Targi Plastpol taką skalę osiągnęły podczas edycji w 2019 roku.

Zajęliśmy wszystkich 7 hal wystawienniczych, łącznie z ostatnim pawilonem B, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Na targach pojawią się firmy z całego świata, choćby z Indii, Turcji, Włoch, Niemiec czy Portugali, ale też z Azji – mówi dyrektor projektu Plastpol, Kamil Perz. – Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych w dobie kryzysu nie uniknęła problemów i wynikających z tego zmian. Widzimy, że wiele firm coraz więcej mocy przerobowych kieruje w stronę branży obronnej. Biorąc pod uwagę, że największymi targami organizowanymi w Kielcach jest poświęcony obronności MSPO, na Plastpolu obecni będą zarówno wystawcy, jak i odwiedzający z sektora militarnego. Dlatego też targi te dają możliwość przyjrzenia się branży, szukania nowych klientów czy rynków zbytu.

Linia produkcyjna i nowości

Tegoroczna edycja Targów Plastpol zapowiada się jako wydarzenie skupiające w sobie przedstawicieli każdego zakątka świata. Obecnie do targów Plastpol zgłoszone jest ponad 500 firm. W Targach Kielce zaprezentują się maszyny i technologie wiodących koncernów. Firmy z branży od 27 lat widzą w targach Plastpol ważnych klientów, nowe rynki zbytu i kluczowe kontakty biznesowe.

Unikatowym dla targów Plastpol jest to, że na cztery dni wydarzenie targowe zmienia się w jedną wielką fabrykę. Każda z maszyn działa, jest obsługiwana przez pracowników firmy i przechodzi przez pełen cykl produkcyjny. To pozwala na zobaczenie maszyn w akcji, co pomaga przy podjęciu decyzji, ale też stanowi niemałą atrakcję dla zwiedzających. Naturalnie, podczas targów Plastpol prezentowane są nowości. Przykładem jest firma Arburg, która w tym roku  zaprezentuje hybrydową maszynę Allrounder 470 H, przygotowana na 100-lecie firmy. Allrounder 470 H w porównaniu z typową wtryskarką hydrauliczną charakteryzuje się o 50% lepszym bilansem energetycznym i pozwala zaoszczędzić do 12 000 kg CO2 rocznie. We wtryskarce zastosowano wiele innowacji technicznych, które są dostępne tylko w firmie Arburg. Dla przykładu, nowa koncepcja zarządzania olejem zmniejsza jego zapotrzebowanie aż o 35%.

Targi Plastpol wracają do przedpandemicznej formy zdjęcie w treści artykułu

Wiedza merytoryczna podczas Plastpolu

Rok 2023 w branży upłynie pod znakiem zamkniętego obiegu produkcyjnego. Obecna technologia pozwala na stworzenie maszyn operujących praktycznie bezpośrednio na plastiku z odzysku. To ogromna zmiana i dobra wiadomość dla sektora przetwórczego, ponieważ pozwala na całkowitą zmianę myślenia o przetwórstwie tworzyw sztucznych. Potwierdzają to analizy ogólnoświatowych instytucji działających w tej branży. 

Przemysł tworzyw sztucznych nieustannie rozwija nowe technologie, które usprawniają proces produkcyjny, obejmując więcej materiałów pochodzących z recyklingu, mniej materiałów, projekty umożliwiające recykling i lepszą wydajność w celu lepszej ochrony żywności i napojów, znacznie zmniejszając ilość odpadów – mówi Matt Seaholm, prezes organizacji Plastics Industry Association.

Swoją wiedzą podzielą się także włoscy przedstawiciele branży. Uczestnicy targów Plastpol będą mogli wziąć udział w seminarium dotyczącym perspektyw czekających na włoski przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co istotne, zgodnie z danymi firmy Amaplast, Polska jest trzecim rynkiem dla włoskiej branży przetwórczej, co stawia ten kraj wyżej, niż m.in. Chiny. 

Tak jak od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji Targów Plastpol w Kielcach będzie Seminarium Techniczne Plastech Info. Odbędzie się ono w drugim dniu Targów 24 maja. Motywem przewodnim będzie hasło „Zaawansowane materiały polimerowe – technologie, przetwórstwo, aplikacje”.

Podczas Plastpol 2023 roczny raport branżowy przedstawi Fundacja Plastics Europe Polska. Dodatkowo, wspólnie z Fundacją dwie konferencje organizuje Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy. Tematami spotkań będą „Koalicja na rzecz recyklingu tworzyw sztucznych” oraz „Cyrkularne surowce i produkty”.

XXVII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol odbędą się 23-26 maja 2023 w Targach Kielce.

Źródło: Targi Kielce

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę