Terenówka z plastiku

Reklama
Reklama
Niemiecka firma Uniqueco stworzyła wielozadaniowy samochód z napędem 4x4. Pojazd nazywa się eFROOG i wygląda jak typowy samochód terenowy. Jego wyjątkowość polega na tym, że w większości jest on zbudowany z tworzywa sztucznego.

Elementy plastikowe tego niezwykłego pojazdu w 72% składają się z materiałów z odzysku. Zastosowanie plastiku do budowy eFROOG spowodowało, że pojazd jest bardzo lekki: waży zaledwie 550 kg (bez silnika). eFROOG ma elementy z tworzywa sztucznego mocowane do stalowych i aluminiowych ram. Producent przekonuje, że stosując tę metodę można stworzyć samochody nawet o połowę lżejsze od metalowych odpowiedników. Co więcej, plastik jest odporny na blaknięcie i zarysowania. Według producenta, pojazd spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa oraz zdaje pozytywnie testy zderzeniowe.

Reklama

Niestety, zmniejszenie ciężaru wiąże się z gorszymi osiągami w porównaniu do tradycyjnych terenówek. Wynika to z konieczności zastosowania niewielkiego silnika benzynowego o pojemności 1 litra i mocy 65 KM. Pojazd może być też napędzany silnikiem elektrycznym o mocy od 14,6 kW do 30 kW. Korzystając z e-napędu, eFROOG może przejechać ok. 185 km i osiąga maksymalnie 80 km/h. Silnik benzynowy ma zapewnić pokonanie 1050 km, spalając przy tym ok. 4 l na 100 km, i także rozpędza samochód do maks. 80 km/h.

www.efroog.de

Reklama
Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama