Transport intermodalny. Projektowanie terminali przeładunkowych
Monografia jest pierwszym kompleksowym kompendium wiedzy o transporcie intermodalnym zwierającym również procedurę projektowania terminali intermodalnych, co pozwala na praktyczne jej wykorzystanie.
Efektywne zarzadzanie procesami logistycznymi wymaga budowy nowoczesnych struktur systemów transportowych. Wybór sposobu przemieszczania ładunków w systemach logistycznych wynika ze specyfiki samego systemu oraz stosowanej technologii przewozowej.
W ostatnim okresie wyraźnie wzrasta zainteresowanie nowoczesnymi usługami transportowymi o charakterze logistycznym dla obsługi obrotu towarowego. Do ich rozwoju konieczna jest rozbudowa punktowej infrastruktury transportowej, której najistotniejszymi elementami są intermodalne terminale przeładunkowe lub centra logistyczne wyposażone w tego typu infrastrukturę.
Zasadnicza część książki „Transport intermodalny. Projektowanie terminali przeładunkowych” dotyczy zagadnień kształtowania i wymiarowania terminali intermodalnych. Przedstawiono metodologię projektowania terminali, która jest ważna w inżynierskim podejściu do tej klasy problemów.
W pierwszej części publikacji zarysowana została specyfika transportu intermodalnego i jego miejsca w systemach transportowych, w zasadniczej zaś części czytelnik może zapoznać się z narzędziami do kształtowania i wymiarowania terminali intermodalnych: od projektowania terminali (inżynierskie podejście), przez dobór technologii przeładunkowych, aż po narzędzia wymiarowania (liczenie kosztów, nakładów, obrotów, liczby operacji na terminalu itd.).
Duży nacisk położono na praktyczność publikacji, co wyraźnie widać w rozdziałach poświęconych np. procedurze projektowania terminala intermodalnego czy obliczania nakładów i kosztów oraz w rozdziałach przedstawiających opisy przypadków.
Publikację napisali eksperci z Politechniki Warszawskiej. Skierowana jest przede wszystkim do studentów studiów inżynierskich I i II stopnia na kierunkach transport, logistyka, a także kierunków ekonomicznych z logistyki. Ze względu na walory praktycznie książki może być ona również z powodzeniem wykorzystania przez praktyków – biura projektowe, konsultantów logistyki itd.
Źródło: PWN