Trendy druku 3D. Technologia z potencjałem

Trendy druku 3D. Technologia z potencjałem 3D Solutions

Jakie trendy w druku 3D dominują na rynku? Czy wykorzystujemy możliwości rozwoju tej technologii? Które branże mogą na tym skorzystać? Takie pytania zadano wystawcom 3D Solutions, którzy odpowiedzieli jakie nowości zostaną przedstawione na targach w czerwcu.

3D w sercu przemysłowego świata

3D Solutions Targi Druku i Skanu 3D, dedykowane profesjonalistom, zapewnią wszystkim uczestnikom dostęp do innowacyjnych urządzeń i wiedzy dotyczącej technologii przyrostowych. Do dyspozycji zwiedzających będą: prezentacje drukarek 3D, wydruków, skanerów 3D, konsultacje i możliwość zapoznania się z technologią „na żywo”. 3D Solutions odbywają się w trakcie trwania największych w tej części Europy targów przemysłowych ITM Industry Europe. 

– Targi 3D Solutions z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. W naszej ocenie jako organizatorów tego wydarzenia potencjał rozwoju technologii przyrostowych jest ogromny. Z drukiem 3D eksperymentuje coraz więcej firm. W krajach wysokorozwiniętych drukarki wykorzystywane są zarówno do wytwarzania spersonalizowanych produktów medycznych, jak i wielkopowierzchniowych budynków. W Polsce druk 3D też jest coraz bardziej popularny, głównie w przemyśle, stąd kontynuujemy ideę organizacji 3D Solutions w trakcie największego spotkania branży przemysłowej - ITM Industry Europe – przekonuje Mateusz Nowakowski, dyrektor targów 3D Solutions.

Trendy 3D i możliwości rozwoju

Obserwuje się tendencję wzrostową popularności technologii druku 3D na rynku światowym. Świadomość firm w zakresie potrzeb i wykorzystania technologii wytwarzania przyrostowego ciągle rośnie. Technologia druku 3D ma duży potencjał rozwoju, co potwierdzają także wystawcy targów 3D Solutions dzieląc się opiniami na temat trendów branży.

Widać trend profesjonalizacji - wykorzystania druku i skanowania 3d w firmach. Rynek już jest wyedukowany i wie co to jest i jak z korzystać z tych nowych technologii do własnych potrzeb. Technologia druku 3d na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak w Polsce bez ogólnej wizji wspieranej np. przez organizacje rządowe niewiele się zmieni – ocenia Krzysztof Gębarski, CEO Smarttech.

–​​​​​​​ Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się drukowanie oprzyrządowania. Zakłady przemysłowe chętnie stosują technologie przyrostowe do produkcji narzędzi, które są lżejsze i bardziej ergonomiczne od tych wytwarzanych metodą obróbki skrawaniem. Za pomocą druku 3D można stworzyć nietypowe uchwyty, prowadnice, kołki montażowe lub przyrządy produkcyjne, które są dostosowane do konkretnego zadania. Na drukarkach 3D wykonuje się części do robotów przemysłowych oraz uchwyty do obrabiarek CNC. Wyraźnym trendem staje się używanie druku 3D jako technologii wspierającej klasyczne metody wytwarzania lub stosowanej zamiennie w zależności od potrzeb. Niezmiennie druk 3D jest wykorzystywany do prototypowania, jednak wraz z rozwojem materiałów możemy tworzyć prototypy, które nadają się do testów funkcjonalnych. Nie są to już tylko modele koncepcyjne o niskiej jakości, ale wyroby przeznaczone do pracy w trudnym środowisku, narażone na rozciąganie, wysokie temperatury lub działanie środków chemicznych – mówi Dariusz Hankus, specjalista ds. technologii przyrostowych w CadXpert.

3D dla różnych gałęzi

Z możliwości jakie dają technologie przyrostowe korzystają już różne gałęzie przemysłu. – Na druku 3D mogą skorzystać w zasadzie wszystkie branże inżynierskie, w których dzięki pomiarom 3D istniejących produktów możemy produkować wysokiej jakości idealne dopasowane akcesoria oraz gdzie dzięki drukowi 3D możemy szybciej wprowadzić produkt na rynek lub wytwarzać wysokiej jakości produkty o złożonych kształtach zgodne z CAD – mówi Krzysztof Gębarski.

–​​​​​​​ Z rozwoju druku 3D najpełniej korzystają firmy produkcyjne i typowo przemysłowe. Niezmiennie technologie przyrostowe są wykorzystywane w lotnictwie, kosmonautyce, w branży motoryzacyjnej i kolejowej. Przemysłowe systemy druku 3D oferują wytrzymałe materiały, jak PC-ABS, PC, Nylon 12 Carbon Fiber, PEKK, które mogą pracować mechanicznie, materiały odporne na wysoką temperaturę lub na działanie środków chemicznych, smarów, olejów itp. Wydruki 3D z tworzywa ULTEM 9085 są montowane w samolotach i w pociągach. Ze względu na ich właściwości zastępują one części z aluminium – zachowują wytrzymałość i niepalność, a przy tym są dużo lżejsze. Zauważamy także wzrost zainteresowania drukiem 3D wśród placówek medycznych. Polscy chirurdzy drukują fragmenty narządów lub tętnic, by przygotować się do operacji. Dzięki rozwojowi druku 3D modele anatomiczne są bardziej precyzyjne i funkcjonalne. Wydruki mogą imitować tkanki: mogą być miękkie i elastyczne jak naczynia krwionośne lub twardsze jak kości czy chrząstki. Technologie addytywne znajdują coraz więcej odbiorców wśród dentystów. Drukarki 3D są bardziej precyzyjne i wygodne w użyciu niż modele gipsowe. Coraz więcej gabinetów ma na wyposażeniu skanery 3D i przechodzi na stomatologię cyfrową. Naturalnym procesem jest to, że po zeskanowaniu modele mogą być wydrukowane. Zamiast wysyłać do laboratorium wycisk z masy gipsowej, lekarz dentysta może wysłać plik. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla lekarza czy technika dentystycznego, jak i dla pacjenta – twierdzi Dariusz Hankus.

3D SOLUTIONS co pokażą wystawcy?

Targi co roku są okazją dla firm do pokazania nowości produktowych. To właśnie tutaj, w Poznaniu wystawcy planują premiery swoich innowacyjnych rozwiązań. Smarttech pokaże nowe urządzenie do kontroli jakości 3d. Z kolei CadXpert zaprezentuje przemysłowe drukarki 3D Stratasys z serii F123, które z uwagi na m.in. specjalistyczne materiały do druku i odpowiednie certyfikaty coraz częściej są wykorzystywane do produkcji mało i średnio seryjnej. - Z nowości zaprezentujemy trzecią generację drukarki Formlabs, czyli Form 3. Urządzenie drukuje z żywic fotopolimerowych w technologii LFS z gamy ponad 20 materiałów. Grubość wiązki lasera w tej drukarce została pomniejszona do 85 mikrometrów, a dzięki zastosowaniu kilku innych technologicznych rozwiązań możemy otrzymać niezwykle precyzyjne wydruki z gładką powierzchnią. Warto zobaczyć również drukarkę 3D MakerBot METHOD X, której premiera odbyła się w zeszłym roku, a obecnie jest coraz częściej wybieraną drukarką 3D z naszej oferty. To urządzenie klasy biurowej drukuje z inżynieryjnych materiałów typu ABS oraz rozpuszczalnego materiału podporowego. Nie zabraknie też mobilnych skanerów 3D EinScan Pro 2X oraz laserowych FreeScan – zdradza plany firmy CadXpert Dariusz Hankus.

Premierę szkolenia VR w energetyce podczas targów 3D Solutions zaprezentuje B3D s.c. –​​​​​​​ To bardzo duży i wymagający projekt. Myślę, że wzbudzi duże zainteresowanie – zapowiada Paweł Woźniak.

Źródło: 3D Solutions

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę