Trzy wersje oprawek hydraulicznych i tulei redukcyjnych od firmy Seco

Oprawki hydrauliczne i tuleje redukcyjne firmy Seco Seco

Producenci powinni w sposób ekonomiczny sprostać konkretnym wyzwaniom w obszarze obróbki skrawaniem. Mając to na uwadze, firma Seco oferuje szeroką gamę oprawek hydraulicznych i towarzyszących im tulei redukcyjnych w trzech wersjach, z których każda może służyć do mocowania kilku różnych rozmiarów wielkości trzpieni narzędziowych, co pomaga zmniejszyć asortyment potrzebnych narzędzi. Dzięki sile mocowania rozłożonej wokół chwytu (360°) narzędzia i precyzyjnemu centrowaniu, oprawki hydrauliczne i tuleje rozprężne zapewniają niezawodność, wyjątkową wydajność obróbki i maksymalną trwałość narzędzia.

Wszechstronność i łatwość obsługi

Aby zapewnić łatwe, nieskomplikowane i wszechstronne mocowanie narzędzi, Seco oferuje oprawki hydrauliczne w trzech wersjach: HC Conventional, HCR Reinforced i HCS Slim. Wersja HC Conventional (tradycyjna) zapewnia precyzyjne mocowanie podczas wiercenia, rozwiercania i lekkiego frezowania. Uniwersalnym rozwiązaniem jest wersja HCR Reinforced (wzmocniona), która skutecznie utrzymuje narzędzie we wszystkich zastosowaniach — zarówno w obróbce z dużą prędkością (HSM), jak i w obróbce z dużą wydajnością (HPM) — oraz przy wykorzystywaniu wszelkich rodzajów trzpieni narzędziowych, takich jak cylindryczne lub typu Weldon i Whistle Notch. Wersja HCS Slim (wąska) idealnie nadaje się do uzyskania dostępu do głębokich i wąskich wgłębień podczas 5-osiowej obróbki z dużą prędkością.

Skomplikowane systemy mocowania narzędzi nie tylko wymagają dużej uwagi i odpowiedniego szkolenia, aby uniknąć obrażeń u operatora, ale także dodatkowego czasu i nakładów finansowych – twierdzi Yves Heitz, kierownik ds. produktu w firmie Seco. – Oprawki hydrauliczne i tuleje redukcyjne Seco eliminują zarówno ryzyko, jak i wszelkie dodatkowe czynności konserwacyjne, dzięki czemu użytkownicy mogą szybciej wykonywać obróbkę, uzyskując wszechstronność mocowania za sprawą mniejszej liczby potrzebnych narzędzi.

Aby zapewnić większą elastyczność procesu mocowania narzędzi skrawających o różnych rozmiarach, tuleje redukcyjne 05FHC z rowkami, przeznaczone do uchwytów hydraulicznych, umożliwiają mocowanie trzpieni o różnych średnicach w jednym uchwycie. Tuleje te działają z chłodzeniem przelotowym przez narzędzie lub chłodzeniem peryferyjnym oraz mogą działać z narzędziami o rozmiarach metrycznych lub calowych.

Niewielkie bicie i wysoka precyzja

Według Heitza przy wysokich prędkościach wrzeciona niezbędna jest kontrola bicia uchwytu narzędzia. Na przykład podczas obróbki z prędkością sięgającą 25 000 obr./min oprawki hydrauliczne i tuleje rozprężne firmy Seco ograniczają bicie i związane z nim drgania. Użytkownicy zyskują bezproblemowe mocowanie narzędzia bez dodatkowych kosztów związanych ze specjalistycznymi uchwytami.

Aby kontrolować drgania, oprawki hydrauliczne Seco wyposażone są w wewnętrzne zbiorniki, w których olej wytwarza duże siły mocujące narzędzie na całym obwodzie (360°), działając jako naturalny układ tłumienia drgań – włączany za pomocą prostego obrotu śruby z łbem sześciokątnym. Ponadto tuleje redukcyjne zaciskają się równomiernie i całkowicie wokół trzpieni narzędziowych, zapewniając precyzyjne centrowanie i siłę uchwytu.

Tuleje redukcyjne z rowkami są dostępne w wersjach z chłodziwem w układzie zamkniętym i obwodowym, a uchwyty hydrauliczne obsługują wszystkie narzędzia obrotowe Seco. Oprawki są kompatybilne ze wszystkimi typowymi oprawkami wrzecion w obrabiarkach, w tym: HSK, DIN, BT, BT stożkowe/czołowe, CAT, CAT.

Sstożkowe/czołowe i cylindryczne trzpienie proste. Narzędzia z trzpieniem metrycznym mocowane są bezpośrednio wewnątrz średnic wewnętrznych uchwytów, natomiast trzpienie calowe są utrzymywane za pomocą tulei redukcyjnych.

Źródło: Seco 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę