Ulgę B+R należy rozliczyć do końca czerwca

Ulga na B+R do rozliczenia do końca czerwca 2020 Pixabay

Po raz drugi Ministerstwo Finansów wydłuża termin na składanie zeznań podatkowych dla płatników CIT. W zeszłym roku mogli oni skorzystać z dodatkowych 2 miesięcy, tym razem mają czas do 30 czerwca. Przedłużenie terminu składania CIT za 2020 rok to dobra wiadomość zwłaszcza dla podatników, którzy chcieliby skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, a do końca marca nie zdążyliby przygotować niezbędnej dokumentacji.

 

Od 2016 r. podatnicy odliczyli ponad 5,6 mld zł kosztów kwalifikowanych z ulgi na B+R

Z roku na rok liczba przedsiębiorstw korzystających z ulgi na działalność badawczo-rozwojową systematycznie wzrasta. Od początku jej funkcjonowania, czyli od 2016 r., podatnicy PIT i CIT odliczyli już ponad 5,6 mld zł kosztów kwalifikowanych. Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Finansów za rok podatkowy 2019 po ulgę B+R sięgnęło 1342 podatników CIT oraz 1195 PIT-owców. To odpowiednio 41% i 34% więcej niż rok wcześniej.

Jak mówiła Karolina Łukasik, project manager w Dziale Innowacji, Ulg i Dotacji w Ayming Polska, wielkość odliczeń kosztów kwalifikowanych również rośnie. Podatnicy CIT odliczyli w 2019 r. niemal 2,25 mld zł kosztów, podczas gdy w 2018 roku było to 1,7 mld zł. Z kolei PIT-owcy dokonali odliczeń o wartości 293 mln zł w porównaniu do 179 mln zł rok wcześniej. Choć te wzrosty cieszą, to jednak w dalszym ciągu liczba podatników rozliczających ulgę B+R jest stosunkowo niewielka. 2537 podmiotów, które sięgnęły po tę preferencję w 2019 r., to bowiem jedynie kropla w morzu na tle firm, które prowadzą w Polsce działalność badawczo-rozwojową.

Co w 2019 r. odliczano najczęściej?

Biorąc pod uwagę koszty kwalifikowane wykazywane przez podatników w 2019 r., zdecydowanie najczęściej odliczali oni koszty osobowe dotyczące pracowników bezpośrednio realizujących działalność badawczo-rozwojową. Taki trend można zauważyć również w poprzednich latach. W 2019 koszty osobowe wyniosły 2 518,9 mld zł i stanowiły tym samym 72% wszystkich zadeklarowanych kosztów.

Co istotne, zgodnie z art. 18da Ustawy CIT oraz 26ea Ustawy PIT, podatnikom, którzy w pierwszym oraz drugim roku prowadzenia działalności ponieśli stratę bądź osiągnęli dochód niższy od kosztów kwalifikowanych dotyczących prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, przysługuje też zwrot bezpośredni kwoty nieodliczonej ulgi B+R. W 2019 z tej możliwości skorzystało zaledwie 27 podatników CIT i PIT, a łączna kwota zwrotu sięgnęła 2,7 mln zł.

Źródło: Ayming

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę