Unipetrol zwiększa produkcję paliwa lotniczego

Orlen
Reklama
Reklama

Wchodzący w skład Grupy Orlen czeski Unipetrol uruchomił produkcję paliwa lotniczego w rafinerii Litvínovie. Dotychczas było ono wytwarzane jedynie w Kralupach.

Jest to efekt rosnącego popytu na paliwo lotnicze oraz nowych możliwości biznesowych, jakie pojawiają się w ramach działania w Grupie Orlen. Uruchamiając produkcję w Litvíniovie, Unipetrol zwiększy swoje moce produkcyjne w segmencie paliwa lotniczego o ok. 30%, do poziomu ok. 200 tys. ton rocznie. Nakłady inwestycyjne związane z rozszerzeniem produkcji przekroczyły 100 mln koron (ok. 16,5 mln zł).

Reklama

Unipetrol jest jedynym w Czechach producentem paliwa lotniczego JET A-1, które nadaje się do większości samolotów odrzutowych. Unipetrol, we współpracy z PKN ORLEN, jest dostawcą paliwa do portu lotniczego im. Václava Havla w Pradze oraz do Administracji Państwowymi Rezerwami Materiałowymi. PKN Orlen jest również ważnym odbiorcą w praskim porcie, od kwietnia ubiegłego roku zaopatrując w paliwo linie lotnicze tankujące na tym lotnisku. Unipetrol planuje produkować do 200 tys. ton Jet A-1 rocznie, z czego około jedna trzecia będzie pochodzić z zakładu w Litvínovie.

Reklama

Źródło: PKN Orlen

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama