Wentylatory szaf sterowniczych

Wentylatory szaf sterowniczych TME / Rittal

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji szaf sterowniczych w systemach automatyki, jak również teleinformatycznych, a nawet elektrycznych, należy do podstawowych zadań instalatora. Wymuszony ruch powietrza pomaga w termoregulacji układów elektronicznych, natomiast sprawna filtracja zapobiega awariom wywołanym zapyleniem oraz zawilgotnieniem obwodów. W zależności od wielkości i charakterystyki instalacji będzie wymagane użycie wentylatorów o adekwatnej wydajności, mocy oraz napięciu zasilania.

Poszukując odpowiednich elementów instalacji, warto zwrócić się w stronę uznanych i sprawdzonych marek. Jednym z takich producentów jest Rittal – niemiecka firma o 60-letniej tradycji w produkcji artykułów z dziedziny HVAC. Poniżej zaprezentowano wybór produktów skierowanych do szaf sterowniczych i automatyki. Asortyment ten obejmuje zarówno same wentylatory, jak również akcesoria w postaci osłon i maskownic oraz materiały eksploatacyjne (wkładki filtrujące).

Osiowe wentylatory AC od Rittala to urządzenia dostarczane są w komplecie z panelem wentylacyjnym (kratką) i matą filtracyjną. W standardowym zestawie osiągają klasę szczelności IP54. Z katalogu TME dostępne są modele zasilane napięciami 115V i 230V AC. Moc wentylatorów sięga od 18 W do 135 W, co przekłada się na wydajność przepływu powietrza od 66 m3/h do 770 m3/h. Wymiary wentylatorów w tej grupie wynoszą od 148,5 mm do 323 mm. Urządzenia posiadają wbudowane bezpieczniki (2A), a producent gwarantuje żywotność do ok. 65000 h (zależnie od modelu).  W ofercie znalazł się również zabudowany wariant Rittal-3139100 o polu podstawy 400 x 400 mm i wysokości 133 mm. Jest to wentylator dachowy o mocy 62 W i wydajności 525 m3/h z możliwością montażu od wewnątrz i na zewnątrz skrzyni.

W wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem są wentylatory zasilane prądem stałym. Tak jest między innymi w przypadku aplikacji mobilnych (instalacji w pojazdach), jak również systemów teleinformatycznych, których integralnym elementem są przetworniki napięcia. Rittal oferuje wentylatory DC w standardowych rozmiarach 92 mm i 124 mm. Podobnie jak modele AC, produkty zostały wyposażone w osłony i wkładki filtrujące. Wydajność urządzeń wynosi 20 m3/h i 55 m3/h przy mocy 3 W i 5,5 W.

Akcesoria do wentylatorów

Prawidłowa instalacja i konserwacja wentylatorów wymaga doboru odpowiednich akcesoriów. W ofercie TME umieszczono markowe produkty uzupełniające Rittal, dzięki czemu klienci mogą mieć pewność, że nabywają wkładki i osłony kompatybilne z artykułami producenta.

Filtry (maskownice)

Filtry instalowane na czole wentylatora składają się z maskownicy oraz pojemnika na wkładkę. Akcesoria te przystosowano do rozmiarów wyżej opisanych urządzeń. Wykonano je z białego ABS, co nadaje elementowi estetycznego wyglądu.

Maskownica
Maskownica wykonana z ABS wyposażona we wkładkę filtrującą

Wkładki (poliuretan)

W zależności od aplikacji może być wymagane zastosowanie właściwych wkładek filtrujących. Dostępne artykuły Rittal wykonane są z poliuretanu, włókna chemicznego lub stali niklowo-chromowej. Dwa ostatnie materiały odporne są na temperatury do 100°C i filtrują pyły o ziarnistości powyżej 10 µm. W większości przypadków wkładki dystrybuowane są w zestawach zawierających 3 lub 5 sztuk, natomiast oferowane rozmiary sięgają od 89 x 89 mm do 323 x 323 mm.

Osłony

Osłony Rittal przeznaczone są do wentylatorów o rozmiarach: 92 mm, 124 mm i 292 mm. Ich zadaniem jest ochrona wlotów wentylatora przed zachlapaniem na skutek opadów atmosferycznych, jak również podczas mycia szaf sterowniczych za pomocą strumienia wody.

Osłona
Osłona chroniąca wlot wentylatora przed zachlapaniem

Aby zapewnić pełną ochronę elementów elektromechanicznych, osłony wykonano ze stali nierdzewnej i wyposażono w silikonowe uszczelki.

Źródło: TME

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę