Większa elastyczność produkcji z konfiguratorem produktów

Większa elastyczność produkcji z konfiguratorem produktów Arkance Systems

Żyjemy w czasach, w których klienci końcowi coraz częściej domagają się niestandardowych produktów i rozwiązań szytych na miarę. Oczekują, że z łatwością dostosują swoje zamówienia, mając pewność, że wybierane przez nich towary odpowiadają ich potrzebom.

Typowe dwuwymiarowe procesy zamawiania na papierze często nie są w stanie zapewnić szybkiej i elastycznej konfiguracji. Czas marnuje się na nieefektywną komunikację, błędy skutkują kosztowną przebudową komponentów, procesy zamówień są opóźnione, a ceny produktów są błędnie oszacowane. Producenci wyrobów coraz częściej sięgają po modele 3D, próbując udoskonalić i przyspieszyć niestandardowy proces zamawiania. Jednak tworzenie modeli 3D do konfiguracji i wyceny samo w sobie jest czasochłonne, angażuje zasoby działu konstrukcyjnego, stąd dodatkowo wydłuża proces ofertowania. Ponadto przy użyciu standardowych programów CAD 3D trudno zapewnić powszechny dostęp do modeli. 

Elastyczna konfiguracja 3D 

Idealnym rozwiązaniem zaistniałego problemu jest możliwość elastycznego i łatwego zaprojektowania własnego produktu przez klienta. Najlepiej, żeby ten proces odbywał się w przeglądarce internetowej, ponieważ nie wymaga instalacji żadnych programów i zapewnia użytkownikowi prostotę i komfort działania.  

W przypadku wielu produktów tworzonych na zamówienie, chcielibyśmy mieć możliwość zmiany wymiarów i wyposażenia, a niekiedy też koloru. Na każdym kroku konfiguracji powinniśmy widzieć zmianę ceny, a w oknie graficznym obserwować, jak zmienia się wygląd naszego wyrobu. Więc optymalnym sposobem na tworzenie własnego wyrobu są trzy kroki: wybór typu, podanie jego wymiarów oraz dodatkowych parametrów wyposażenia. Na każdym kroku powinien nam towarzyszyć podgląd 3D odzwierciedlający wiernie wygląd tworzonego wyrobu oraz jego aktualna cena.  

To cechy istotne z punktu widzenia klienta. Dla producenta wyrobów niezwykle istotna jest architektura oraz koszt utworzenia i utrzymania takiego konfiguratora.

Arkance Configurator 

Właśnie taki konfigurator opracowała firma Arkance Systems. Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje możliwości platformy internetowej Autodesk Forge, aby pomóc zakładom produkcyjnym oferować elastyczną, dokładną konfigurację produktów 3D.  

Konfigurator firmy Arkance Systems wykorzystuje interfejs platformy Forge – obsługujący ponad 70 różnych formatów wejściowych plików – do wyodrębniania danych modelu z oprogramowania CAD klientów i renderowania on-line interaktywnych modeli 3D, które można wyświetlać we wszystkich przeglądarkach internetowych. 

Ponieważ Arkance Configurator oparty jest o platformę chmurową, jest dostępny w dowolnym momencie z dowolnego miejsca i przy użyciu dowolnego urządzenia. 

Klienci mogą uzyskać dostęp do łatwych w nawigacji modeli 3D żądanych produktów w dowolnej przeglądarce internetowej i skonfigurować je za pomocą kilku kliknięć, bez konieczności posiadania wiedzy projektowej lub pobierania oprogramowania. Model 3D towarzyszy użytkownikowi podczas wszelkich zmian parametrów i aktualizuje się na bieżąco, a także generuje dokładne i natychmiastowe wyceny w odpowiedzi na każdą konfigurację. Po zakończeniu konfiguracji dostępna jest do pobrania dokumentacja produktu i uproszczony model 3D wyrobu.  

Firma produkcyjna natomiast otrzymuje kompletne zamówienie na spersonalizowany wyrób, które zawiera odpowiednio zmodyfikowany model 3D, dokumentację produkcyjną 2D, listę materiałową oraz kosztorys. Ponieważ Arkance Configurator integruje się z systemami klasy ERP i CRM, klient jest od razu identyfikowany w bazie CRM, a zamówienie bezpośrednio trafia do systemu ERP. 

Korzyści

Dzięki zastosowaniu Arkance Configurator zakład produkcyjny może uruchomić automatyczny proces dostosowywania i zamawiania swoich produktów. Klienci nie czekają na ofertę, nie ma błędnego szacowania kosztów, dział handlowy nie oczekuje na dział konstrukcyjny, a ten nie jest obciążony pracą związaną z ofertowaniem i przeprojektowywaniem podobnych komponentów. 

Cały proces skutkuje ogromną oszczędnością czasu, upraszczając komunikację między klientem końcowym, projektantem i producentem. W rezultacie firma produkcyjna jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom klientów przy zachowaniu konkurencyjności i zyskowności operacyjnej. 

Autor: Marek Majewski, dyrektor Runku-Przemysł w firmie Arkance Systems Poland

Arkance Systems Poland

Arkance Systems Poland

#PodnosimyWartośćBiznesu naszych klientów 

Od ponad 30 lat dostarczamy rozwiązania IT, przeprowadzając polskie firmy przez cyfrową transformację w sektorze przemysłu. W zależności od potrzeb naszych klientów tworzymy rozwiązania w zakresie optymalizacji projektowania czy usprawnienia produkcji, które znacząco zwiększają zyski przedsiębiorstw. 

Jesteśmy firmą konsultingowa, która posiada bogaty zasób różnorodnych kompetencji. W ramach grupy zatrudniamy ponad 370 inżynierów, certyfikowanych przez Autodesk i innych producentów oprogramowania. W naszym zespole w 13 krajach na świecie znajdują się wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy zajmują się analizą wymagań w dowolnej branży i opracowywaniem indywidualnych rozwiań. Dzięki temu potrafimy skutecznie i kompleksowo wspomagać naszych klientów w transformacji cyfrowej przemysłu. 

Jako Arkance Systems Poland posiadamy najwyższy poziom partnerstwa z Autodesk, co potwierdza profesjonalny poziom realizowanych przez nas usług. Warto również dodać, że w ciągu zaledwie czterech lat obecności pod szyldem Arkance Systems Poland staliśmy się drugim co do wielkości partnerem Autodesk w Polsce.

Profil Firmy

Arkance Systems Poland