Współpraca handlowa PGNiG i Lotos w Norwegii

Bibby Financial Services

PGNiG Supply & Trading – spółka, która pochodzi z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, staje się wyłącznym odbiorcą gazu ziemnego wydobywanego w Norwegii przez Lotos Exploration & Production Norge – spółkę z Grupy Kapitałowej Lotos, prowadzącą działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Na podstawie umów zawartych między spółkami obu Grup zakupy gazu będą realizowane od 1 października 2019 do 1 października 2021 roku, z opcją przedłużenia do 1 października 2025 r. Wolumen dostarczanego błękitnego paliwa uzależniony będzie od wydobycia zrealizowanego przez Lotos Norge.

Norwegia, ze względu na ogromny potencjał wydobycia gazu i ropy, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju PGNiG – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG ds. handlowych. – Grupa LOTOS to nasz strategiczny odbiorca gazu w Polsce. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę handlową o rynek norweski. Jako PGNiG realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i przygotowujemy się do sprowadzania gazu norweskiego do Polski. W 2022 roku po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe rozpoczniemy bezpośrednie i niezakłócone dostawy gazu z Norwegii do Polski na konkurencyjnych warunkach. Realizacja tego projektu otworzy także możliwości pogłębienia współpracy Lotos i PGNiG – dodał Maciej Woźniak.

Segment wydobywczy jest dla Lotosu ważny nie tylko z ekonomicznego powodu, ale również z uwagi na możliwość zapewnienia niezakłóconych dostaw własnych surowców. Porozumienie z PGNiG jest dla nas atrakcyjne z punktu widzenia biznesowego, tym bardziej, że ok. 3/4 naszego wydobycia w Norwegii to właśnie gaz ziemny. Podpisana umowa pokazuje, że polskie firmy poprzez synergie są w stanie budować silną pozycję na międzynarodowym rynku surowców – powiedział Tomasz Maj, prezes zarządu Lotos Upstream, podmiotu odpowiedzialnego za realizację strategii segmentu wydobywczego Lotosu. – Aktualne rezerwy (typu 2P) węglowodorów w Norwegii wynoszą 35 mln boe, z czego aż 40% to właśnie gaz ziemny – podkreślił Tomasz Maj.

Podpisana umowa to kolejny etap rozwoju współpracy pomiędzy GK PGNiG i GK Lotos. PGNiG od 2010 r. jest strategicznym dostawcą gazu ziemnego dla Grupy Lotos, a od 2015 r. dostarcza również ropę naftową na potrzeby produkcyjne rafinerii w Gdańsku. Od 2019 r. obie firmy wspólnie rozwijają rynek LNG nad Bałtykiem, oferując usługę komercyjnego bunkrowania statków paliwem LNG pochodzącym z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Źródło: Grupa Lotos/PGNiG

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę