Wysoka i stabilna wydajność wierteł pełnowęglikowych

Wysoka i stabilna wydajność wierteł pełnowęglikowych Dormer Pramet

W ciągu ostatnich kilku lat branża obróbki skrawaniem uległa dużym zmianom. Zapotrzebowanie na produkty o wyższej jakości i większej niezawodności stale rośnie, a firmy produkcyjne muszą się do tych warunków dostosowywać.

Firma Dormer Pramet wprowadziła na rynek nową generację uniwersalnych wierteł pełnowęglikowych o cechach, dzięki którym ekonomiczna obróbka otworów weszła na wyższy poziom.

Produkty Dormer Pramet Force X i Force M, oferowane przez markę Dormer, cechują się unikalną konstrukcją przyłożenia, która  umożliwia sprawne odprowadzanie wiórów i ułatwia ponowne ostrzenie. Dzięki procesowi kształtowania krawędzi, mocnej konstrukcji naroży zewnętrznych i równomiernemu przebiegowi zużycia wiertła wykonują otwory lepszej jakości i zapewniają niezawodny przebieg obróbki.

Wiertła posiadają podłoże z drobnoziarnistego węglika spiekanego i pokrycie wykonane z TiAlN. Materiały te zapewniają wysoką odporność i wydłużają żywotność narzędzi, dzięki czemu wiertła te nadają się do stosowania w szerokiej gamie obrabiarek i materiałów, takich jak stal nierdzewna, stal stopowa lub żeliwo.

Dormer R100/R120 to standardowe wiertła w jasnym wykończeniu z ostrzem 120° wspomagającym samocentrowanie, najczęściej stosowane w branży budowy maszyn. W segmencie tym wiertła te można wykorzystywać w wielu zastosowaniach i materiałach, zarówno w obrabiarkach CNC, jak i wiertarkach stołowych, a także w wiertarkach ręcznych do wiercenia bardziej miękkich materiałów.

Cechy wiertła Force X, Force M i R100/R120

R100 i R120 są doskonałym wyborem dla użytkowników poszukujących wyższej wydajności, na poziomie oferowanym przez wiertła HSS, ale nieposiadających budżetu umożliwiającego zakup wysokowydajnych wierteł klasy premium. Seria Force X zapewnia doskonałe połączenie wydajności z funkcjonalnością, a dzięki możliwości stosowania w wielu różnych materiałach, wiertła te doskonale nadają się dla firm podwykonawczych wykonujących obróbkę skrawaniem – mówi Tom Berrill, kierownik terenowy w Dormer Pramet.

Luiz Junior, kierownik ds. rozwoju i badań w Dormer Pramet, dodaje – Pełnowęglikowe wiertła R100/R120 to nasz "pojazd z napędem na cztery koła". Niezależnie od ich sposobu zastosowania można uzyskać wszechstronność konwencjonalnego wiertła HSS przy podwyższonej wydajności.

Wydajność w zastosowaniach przemysłowych

W branży budowy maszyn można spotkać wiele różnych zastosowań obróbki skrawaniem. Klienci często decydują się na wybór narzędzi standardowych o dużej elastyczności i wszechstronności, nadających się do różnych materiałów. Oczekują produktów wysoce niezawodnych, szybkich i dostępnych. Klientami są zwykle podwykonawcy poziomu drugiego lub trzeciego, posiadający różne możliwości obróbki CNC. Większość tych firm wykonuje obróbkę wielu różnych przedmiotów przeznaczonych dla odbiorców prowadzących działalność w sektorach konstrukcyjnym, mechanicznym i budowlanym.

Wiertła R100/R120 są najczęściej stosowane przez klientów z sektora utrzymania ruchu, napraw i remontów (MRO), co przekłada się na ogromną liczbę różnorodnych zastosowań w całej branży maszynowej. Ważnym zadaniem sektora MRO jest utrzymywanie sprawności sprzętu, linii montażowych lub maszyn w segmentach takich jak lotnictwo, motoryzacja, energetyka, przemysł spożywczy i budowlany. Zastosowania w branży MRO obejmują obróbkę otworów, gwintowanie, frezowanie, rozwiercanie, pogłębianie i usuwanie zadziorów. 

David Risk, globalny kierownik produktu w Dormer Pramet, wyjaśnia – R100/R120 to standardowe wiertła pełnowęglikowe ogólnego zastosowania, oferujące doskonałą trwałość narzędzia i stabilną wydajność. Są one przeznaczone do stosowania zarówno w wiertarkach stołowych, jak i w obrabiarkach CNC, głównie w branży budowy maszyn i utrzymania ruchu, i są logicznym wyborem dla produkcji małoseryjnej we wszystkich segmentach przemysłu. Natomiast serie Force X i Force M to wysokowydajne pokrywane wiertła pełnowęglikowe, z wewnętrznym doprowadzeniem chłodziwa lub bez, zapewniające bardzo krótkie jednostkowe czasy obróbki. Są one doskonałym wyborem dla produkcji wielkoseryjnej wykonywanej za pomocą obrabiarek CNC i są głównie stosowane w branży budowy maszyn, przemyśle lotniczym oraz w produkcji form i matryc.

Źródło: Dormer Pramet

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę