Wyższa wydajność folii dzięki dodatkowi grafenu

Wyższa wydajność folii dzięki dodatkowi grafenu Canva

Kiedy myślimy o grafenie, zwykle wyobrażamy sobie jego zastosowaniu w takich zastosowaniach jak elektronika, medycyna lub materiały budowlane. Okazuje się, że to materiał, który poprawia wydajność nawet zwykłej folii.

Powszechnie okrzyknięty „cudownym materiałem” grafen przybiera postać arkuszy atomów węgla o grubości jednego atomu połączonych ze sobą we wzór przypominający strukturę plastra miodu. Jest bardzo elastyczny i stabilny chemicznie; wykazuje wysoką przewodność elektryczną i cieplną.

Firma Gerdau Graphene włączyła małe płatki tego materiału do dodatku znanego jako Poly-G PE-07GM. Kiedy granulki Poly-G są dodawane do żywicy używanej do produkcji folii polietylenowej, gotowy produkt jest znacznie mocniejszy i bardziej stabilny termicznie, odporny na promieniowanie UV i lepiej przewodzi elektryczność. Dodatkowo, ponieważ folia wzmocniona Poly-G jest mocniejsza niż jej konwencjonalne odpowiedniki z czystego polietylenu, może być cieńsza. W rezultacie do jego produkcji potrzeba mniej żywicy polietylenowej, a waga całości również jest niższa. To pozwala obniżyć koszty produkcji i transportu.

W serii testów przemysłowych zastosowano folię Poly-G do pakowania gwoździ budowlanych. Mimo że folia była o 25% cieńsza niż konwencjonalna polietylenowa folia opakowaniowa, przedziurawiło ją „znacznie mniej” gwoździ. Co więcej, ulepszona folia nadal w 100% nadaje się do recyklingu.

Firma ogłosiła pierwszą komercyjną sprzedaż Poly-G PE-07GM do nieujawnionego klienta przemysłowego. Nawiązała również współpracę z Sumitomo Corporation w celu dystrybucji materiału w Japonii.

Źródło: Grafen Gerdau

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę