Wzmacniacz efektywności energetycznej dla pras do głębokiego tłoczenia

Wzmacniacz efektywności energetycznej dla pras Bosch Rexroth

Dzięki zastosowaniu serwohydraulicznego napędu, firma Bosch Rexroth zwiększa wydajność w formowaniu blach. Rekuperacja (odzysk energii) pozwala zwiększyć efektywność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia nawet o 30 procent. Modułowa budowa upraszcza projektowanie i montaż dla producenta maszyn. Użytkownicy końcowi korzystają na zmniejszonej objętości oleju i mniejszej przestrzeni montażowej. Blacha może być formowana z lepszą wydajnością i jakością. Jednocześnie rozwiązanie zapewnia możliwości cyfryzacji. Użytkownicy końcowi mogą zminimalizować przestoje, na przykład poprzez monitorowanie procesu.

Powiązane firmy

Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Nowoczesne prasy do głębokiego tłoczenia powinny formować blachy o niezmiennie wysokiej jakości i wydajności oraz zużywać jak najmniej energii. Jednocześnie producenci maszyn wymagają ustandaryzowanych rodzajów napędów, aby móc ekonomicznie realizować szeroki zakres zadań. Szczególnie kładzie się nacisk na obniżenie kosztów projektowych oraz montażu.

Serwohydrauliczne napędy firmy Bosch Rexroth 

W zależności od potrzeb, moduły składające się z zespołu pompy serwohydraulicznej i bloku sterującego mogą być używane do zasilania poduszki matrycy i górnego ramienia prasy. Przy zastosowaniu dwóch aplikacji serwohydraulicznych obsługiwanych za pomocą wspólnego, elektrycznego układu napędowego, prasa do głębokiego tłoczenia osiąga do 30 procent oszczędności energii w porównaniu z konwencjonalną prasą hydrauliczną sterowaną zaworami.

Zwiększenie efektywności energetycznej jest możliwe z jednej strony dzięki sterowanemu za pomocą prędkości zespołu serwomotoru pompy górnego ramienia prasy, co pozwala uzyskać precyzyjną moc, jaka jest wymagana w każdym momencie cyklu pracy prasy. Z drugiej strony, podczas głębokiego tłoczenia, część energii procesowej może być odzyskana przez zespół serwomotoru pompy poduszki matrycy, który reguluje jej siłę zamiast sterowania zaworem. Odzyskana energia elektryczna może zostać zwrócona do sieci lub dostarczona do górnego tłoka za pośrednictwem wspólnej szyny prądu stałego. Bezpośrednio zmniejsza to zużycie energii przez maszynę podczas procesu tłoczenia.

Dodatkowe oszczędności

Co więcej, rozwiązanie z napędem serwohydraulicznym otwiera możliwość dodatkowych oszczędności poprzez zminimalizowanie wymagań dotyczących chłodzenia jednostki hydraulicznej. Spowodowane jest to wysoką wydajnością i znacznym zmniejszeniem strat w przepustnicy, co skutkuje zmniejszonym nagrzewaniem się oleju hydraulicznego. W rezultacie można zastosować mniejszą jednostkę napędową, a niektórych przypadkach może ona pracować bez chłodzenia, co dodatkowo obniża koszty.

Wyższa jakość

Cyfrowe sterowanie napędem serwohydraulicznym ma pozytywny wpływ na jakość i przejrzystość procesu, a także na produktywność. Dzięki temu poszczególne ciśnienia, położenia, prędkości i siły mogą być kontrolowane bardzo precyzyjnie, a części blaszane mogą być produkowane z powtarzalną dokładnością i wyższą jakością. Na przykład napęd górnego ramienia prasy może pracować przy bardzo niskich prędkościach silnika, wynoszących zaledwie kilka obrotów na minutę. Jednocześnie, szybko reagujące serwomotory umożliwiają skrócenie czasu cyklu i zwiększenie wydajności. Różne opcje pomp z 2-punktowymi lub proporcjonalnymi systemami regulacji aż po sterowanie wielokwantowe jeszcze bardziej rozszerzają zakres projektów, czyniąc koncepcję energooszczędnego napędu atrakcyjną w wielu różnych zastosowaniach.

Napęd serwohydrauliczny umożliwia również analizy oparte na danych w celu optymalizacji procesów i monitorowania stanu w celu zminimalizowania przestojów.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę