10 lat ArcelorMittal w Polsce

ArcelorMittal
Reklama
Reklama

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, od 10 lat jest obecny na polskim rynku. W tym czasie zainwestował w polskie hutnictwo ponad 5 mld zł w ciągu dekady. 4 lipca w Krakowie podsumowano tę dekadę obecności na specjalnej uroczystości.

- Dziękujemy za ten wielki wysiłek inwestycyjny, to jest wielkie osiągnięcie właściciela, kadry menedżerskiej, ale także ogromny wysiłek załogi, aby w tym nie najlepszym czasie dla światowego hutnictwa tu, w Polsce, tak istotnie zmodernizować nasz narodowy potencjał i wprowadzić go do rywalizacji i konkurencji na globalnym rynku - mówił wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

W jego ocenie polskie hutnictwo ma za sobą dobre pierwsze półrocze tego roku, w którym w dużym stopniu wykorzystywany był posiadany potencjał produkcyjny. Wśród wyzwań stojących przed polskim przemysłem ciężkim szef resortu gospodarki wymienił wymagania pakietu klimatycznego i rosnące ceny energii w Europie.

Dwa rozdziały

ArcelorMittal pojawił się w Polsce w 2004 r. wraz zakupem Polskich Hut Stali, spółki zrzeszającej największe polskie huty. Prywatyzacja PHS była najważniejszym fragmentem rządowego programu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali.

Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland, ocenił, że minioną dekadę można podzielić na dwa rozdziały. Pierwszym był okres 2004-2008 - lata rozwoju, dobrej koniunktury i rekordowej produkcji. Później nastąpiło załamanie koniunktury i nadszedł czas konfrontacji z nową rzeczywistością gospodarczą. Jak podkreślił, koncern kontynuował inwestycje mimo załamania rynku stali w ostatnich latach. W ciągu dekady ArcelorMittal zainwestował w modernizację polskich zakładów ponad 5 mld zł.

70% potencjału polskiego hutnictwa

Dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Manfred van Vlierberghe przypomniał, że należące do koncernu huty: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie, skupiają ok. 70% potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W ciągu 10 lat wyprodukowały ponad 50 mln ton stali. Należąca do ArcelorMittal koksownia w Zdzieszowicach wytworzyła w tym czasie około 45 mln ton koksu. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys.

Reklama

Kluczowe liczby dekady ArcelorMittal w Polsce:
1. Bezpieczeństwo: częstotliwość wypadków niższa o ponad 90%.
2. Ekologia: projekty o wartości 500 mln zł i emisja CO2 niższa o 25%.
3. Różnorodność: 2 nowoczesne przedszkola zakładowe.
4. Społeczności lokalne: 12 mln zł na edukację, ochronę zdrowia i bezpieczeństwo.
5. Instalacje: projekty modernizacyjne o wartości ponad 5 mld złotych.
6. Wyroby płaskie: najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca - 1,2 mld złotych.
7. Wyroby długie: 1 z 3 na świecie instalacji do produkcji 120-metrowej szyny.
8. Zakłady w 6 miastach i 3 województwach.
9. Ponad 50 mln ton stali w ciągu 10 lat.
10. Ponad 45 mln ton koksu w ciągu 10 lat.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama