5 zasad bezpiecznego cięcia betonu

5 zasad bezpiecznego cięcia betonu Shutterstock

Profesjonaliści odpowiedzialni za cięcie betonu muszą posiadać wiedzę i umiejętności potrzebne nie tylko do dobrej pracy, ale również do zachowania pełnego bezpieczeństwa. Stosowanie odpowiednich procedur, narzędzi i sprzętu ochronnego minimalizuje ryzyko narażenia na szkody wykonawcy i osób wokół. Co zrobić, by zachować wysokie standardy bezpieczeństwa podczas cięcia betonu?

  • Cięcie betonu jest procesem, podczas którego jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw
  • Sprzęt ochronny jest zawsze niezbędny podczas wykonywania cięcia betonu
  • Należy minimalizować powstające podczas cięcia betonu zapylenie
  • Narzędzia do cięcia betonu należy odpowiednio używać, monitorować podczas pracy i zabezpieczać podczas przerw w cięciu

Cięcie betonu – potencjalne ryzyka

W kwestii bezpieczeństwa użytkowania tarcz diamentowych do cięcia betonu świadomość użytkowników ma zdecydowanie tendencję rosnącą. Wciąż jednak jest w tej materii sporo do zrobienia. Niejednokrotnie brak odpowiedniego przeszkolenia, ignorancja czy zwykła ludzka bezmyślność doprowadzają do sytuacji ryzykownych, które mogą skończyć się nieprzyjemnie dla użytkownika. Przykłady zaniedbań i złych praktyk obserwujemy na co dzień, przyglądając się pracy najczęściej z użyciem narzędzi ręcznych: szlifierek kątowych i ręcznych pił spalinowych. Najczęściej obserwowanym obrazkiem jest praca bez okularów ochronnych. Rzecz wydawałoby się oczywista, ale niestety nie dla wszystkich użytkowników. Kolejne to praca w zapyleniu powstającym przy cięciu betonu bez maski przeciwpyłowej. Często spotykamy się również z niedozwolonym szlifowaniem tarczą do cięcia oraz pracą w niewygodnej pozycji: ze szlifierką podniesioną ponad linię barków oraz cięcie betonu z drabiny.

Pamiętajmy, że tylko stosując się do zaleceń producentów narzędzi i praktyków znacząco podnosimy bezpieczeństwo swoje i naszego bezpośredniego otoczenia. Czytajmy informacje na opakowaniach i dołączonych ulotkach. Potraktujmy te kilka minut czasu jako inwestycję we własne bezpieczeństwo.

Zawsze noś sprzęt ochronny podczas cięcia betonu

Podstawową i najważniejsza zasadą jest to, żeby zawsze używać odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osoby wykonującej cięcie betonu, jak i tych, którzy pracują w pobliżu. Odpowiedni sprzęt powinien obejmować gogle lub okulary ochronne, zatyczki do uszu lub słuchawki, wzmocnioną odzież roboczą (taką, która nie ogranicza ruchów, ale też nie jest na tyle luźna, by mogła wkręcić się w narzędzia), a także rękawiczki i obuwie ze stalowymi noskami (lub buty ze stalową osłoną).

Zminimalizuj ilość pyłu

Pył jest dużym zagrożeniem występującym podczas procesu cięcia betonu. Piasek, zaprawa i beton mogą przenosić krzemionkę i inne niebezpieczne pyły, których wdychanie może prowadzić do chorób płuc. Rozwiązaniem jest ograniczenie zapylenia, poprzez stosowanie metody cięcia na mokro wraz z miejscową wentylacją wyciągową.

Cięcie betonu tylko z odpowiednimi narzędziami

Najpopularniejszą techniką cięcia jest wykorzystywanie narzędzia do cięcia betonu z ziarnem diamentowym. Diament to najtwardszy występujący w naturze materiał. Ziarno diamentowe obecne w segmentach ściernych pił diamentowych sprawia, że narzędzie poradzi sobie z najtwardszymi materiałami budowlanymi. Użycie tylko odpowiedniej tarczy, o wysokiej jakości i wytrzymałości, zapewni gładką i bezpieczną pracę sprzętu.

Dobrym wyborem w tej kategorii może być np. tarcza diamentowa do betonu Klingspor DT600U. To jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi diamentowych – dzięki użyciu wysokiej jakości pyłu diamentowego może być użytkowana do cięcia wszystkich materiałów. Tarcza ta wyróżnia się bardzo krótkimi segmentami, co zapewnia wyjątkowo agresywne i szybkie cięcie, a dzięki wąskim szczelinom międzysegmentowym krawędzie po cięciu pozostają wyjątkowo gładkie. Nadaje się do użytku zarówno w szlifierkach kątowych, jak i przemysłowych, a w średnicach powyżej 300 mm również na piły stołowe i ręczne przecinarki spalinowe.

Zawsze zabezpieczaj narzędzia do cięcia betonu

Podczas pracy zdarzają się nieoczekiwane przerwy — ważny telefon lub inna sprawa, która wymaga wzmożonej uwagi, a często również wstrzymania procesu cięcia. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji całkowicie wyłączyć narzędzie tnące i zaczekać do zatrzymania obrotów. Następnie – odłóż sprzęt w bezpieczne miejsce, by uniknąć wypadku i uszkodzeń. Ważne też, by wszystkie narzędzia były odpowiednio uziemione i izolowane. Nigdy nie używaj elektronarzędzi przy cięciu na mokro.

Monitoruj pracę piły

Zwróć uwagę na kąt pracy piły. Podczas cięcia betonu nie odchylaj piły, utrzymuj kąt prosty. Tnij wyłącznie prostoliniowo. Kwestie te są szczególnie ważne przy korzystaniu z piły ręcznej. Uważaj na ukryte „twardsze” miejsca – np. elementy zbrojenia, kiedy piła można nagle odskoczyć. Nie wymuszaj zbyt szybkiego posuwu – pozwól ciąć tarczy swoim tempem. W przypadku spadku liczby obrotów szlifierki zmniejsz docisk, aby przywrócić optymalne obroty silnika. Nie używaj narzędzi tnących na drabinach i innych niestabilnych konstrukcjach. Jeśli musisz wykonać cięcie betonu na wysokości, upewnij się, że stoisz na solidnej platformie, która pozwoli na bezpieczną obsługę.

Źródło: Kronenflex

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę