5 zasad bezpiecznego cięcia betonu

Shutterstock
Reklama
Reklama

Profesjonaliści zajmujący się cięciem betonu muszą posiadać wiedzę i umiejętności potrzebne nie tylko do dobrej pracy, ale również do zachowania pełnego bezpieczeństwa. Stosowanie odpowiednich procedur, narzędzi i sprzętu ochronnego minimalizuje ryzyko narażenia na szkody wykonawcy i osób wokół. Co zrobić, by zachować wysokie standardy bezpieczeństwa podczas cięcia betonu?

W kwestii bezpieczeństwa użytkowania tarcz diamentowych do cięcia świadomość użytkowników ma zdecydowanie tendencję rosnącą. Wciąż jednak jest w tej materii sporo do zrobienia. Niejednokrotnie brak odpowiedniego przeszkolenia, ignorancja czy zwykła ludzka bezmyślność doprowadzają do sytuacji ryzykownych, kończących się nieprzyjemnie dla użytkownika. Przykłady zaniedbań i złych praktyk obserwujemy na co dzień, przyglądając się pracy najczęściej z użyciem narzędzi ręcznych: szlifierek kątowych i ręcznych pił spalinowych. Najczęściej obserwowanym obrazkiem jest praca bez okularów ochronnych. Rzecz wydawałoby się oczywista, ale niestety nie dla wszystkich użytkowników. Kolejne to praca zapyleniu powstającym przy cięciu bez maski przeciwpyłowej. Często spotykamy się również z niedozwolonym szlifowanie tarczą do cięcia oraz pracą w niewygodnej pozycji: ze szlifierką podniesioną ponad linię barków oraz cięcie z drabiny.

Pamiętajmy, że stosując się do zaleceń producentów narzędzi i praktyków znacząco podnosimy bezpieczeństwo swoje i naszego bezpośredniego otoczenia. Czytajmy informacje na opakowaniach i dołączonych ulotkach. Potraktujmy te kilka minut czasu jako inwestycję we własne bezpieczeństwo.

Reklama

Zawsze noś sprzęt ochronny

Podstawową i najważniejsza zasadą jest to, by zawsze używać odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osoby wykonującej cięcie, jak i tych, którzy pracują w pobliżu. Odpowiedni sprzęt powinien obejmować gogle lub okulary ochronne, zatyczki do uszu lub słuchawki, wzmocnioną odzież roboczą (taką, która nie ogranicza ruchów, ale też nie jest na tyle luźna, by mogła wkręcić się w narzędzia), a także rękawiczki i obuwie ze stalowymi noskami (lub buty ze stalową osłoną).

Powiązane firmy

Reklama

Zminimalizuj ilość pyłu

Pył jest dużym zagrożeniem występującym podczas cięcia betonu. Piasek, zaprawa i beton mogą przenosić krzemionkę i inne niebezpieczne pyły, których wdychanie może prowadzić do chorób płuc. Ogranicz zapylenie, stosując metodę cięcia na mokro wraz z miejscową wentylacją wyciągową.

Używaj odpowiednich narzędzi

Najpopularniejszą techniką cięcia betonu jest wykorzystywanie narzędzi z ziarnem diamentowym. Diament to najtwardszy występujący w naturze materiał. Ziarno diamentowe obecne w segmentach ściernych pił diamentowych sprawia, że narzędzie poradzi sobie z najtwardszymi materiałami budowlanymi. Użycie odpowiedniej tarczy, o wysokiej jakości i wytrzymałości, zapewni gładką i bezpieczną pracę sprzętu.

Dobrym wyborem w tej kategorii może być tarcza Klingspor DT600U. To jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi diamentowych – dzięki użyciu wysokiej jakości pyłu diamentowego może być użytkowana do cięcia wszystkich materiałów. Tarcza ta wyróżnia się bardzo krótkimi segmentami, co zapewnia wyjątkowo agresywne i szybkie cięcie, a dzięki wąskim szczelinom międzysegmentowym krawędzie po cięciu pozostają wyjątkowo gładkie. Występuje w rozmiarach od 100 do 500 mm i nadaje się do użytku zarówno w szlifierkach kątowych i przemysłowych, a w średnicach powyżej 300 mm również na piły stołowe i ręczne przecinarki spalinowe.

Zawsze zabezpieczaj narzędzia

Podczas pracy zdarzają się nieoczekiwane przerwy — ważny telefon lub inna sprawa, która wymaga uwagi i wstrzymania zadań. Pamiętaj, by w takiej sytuacji całkowicie wyłączyć narzędzia tnące i zaczekać do zatrzymania obrotów. Następnie — odłóż sprzęt w bezpieczne miejsce, by uniknąć wypadku i uszkodzeń. Ważne też, by wszystkie narzędzia były odpowiednio uziemione i izolowane. Nigdy nie używaj elektronarzędzi przy cięciu na mokro.

Monitoruj pracę piły

Zwróć uwagę na kąt pracy piły. Podczas cięcia nie odchylaj piły, utrzymuj kąt prosty. Tnij wyłącznie prostoliniowo. Kwestie te są szczególnie ważne przy korzystaniu z piły ręcznej. Uważaj na ukryte „twardsze” miejsca — np. elementy zbrojenia, kiedy piła można nagle odskoczyć. Nie wymuszaj zbyt szybkiego posuwu – pozwól ciąć tarczy swoim tempem. W przypadku spadku liczby obrotów szlifierki zmniejsz docisk, aby przywrócić optymalne obroty silnika. Nie używaj narzędzi tnących na drabinach i innych niestabilnych konstrukcjach. Jeśli musisz ciąć beton na wysokości, upewnij się, że stoisz na solidnej platformie, która pozwoli na bezpieczną obsługę.

Źródło: Kronenflex

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama