6 hitów polskiej branży zbrojeniowej
Polska branża zbrojeniowa może pochwalić się wieloma rodzajami uzbrojenia, które trafiają na rynki zagraniczne. To m.in. pojazdy transportowe i bojowe, przenośne zestawy przeciwlotnicze i systemy artyleryjskie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów hitów eksportowych polskiej zbrojeniówki.
Kołowe transportery opancerzone Rosomak
Kołowe transportery opancerzone Rosomak produkowane są w licznych wersjach zabudowy. Choć jest to pojazd na licencji fińskiej firmy Patria, jest on sukcesywnie modyfikowany i rozwijany w Polsce. Pierwsza dostawa transporterów Rosomak dotarła do Polski na przełomie 2004 i 2005 r. Najnowsza dostawa dla polskiej armii obejmie podwozie zintegrowane ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30 i wyposażone w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 był realizowany przez konsorcjum w składzie Huta Stalowa Wola i WB Electronics.
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, który jest zmodyfikowaną wersją PZR Grom, produkowany jest w Zakładach Metalowych Mesko. Przeznaczony jest przede wszystkim do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców i dronów. W porównaniu do swojego poprzednika ma ulepszony system naprowadzania, zwiększony zasięg (nawet do 5,5 km) i większą zdolność rażenia.
Armatohaubica samobieżna Krab
AHS Krab to samobieżny system artyleryjski kalibru 155 mm o długości lufy L/45 (45 kalibrów) na podwoziu południowokoreańskiego K9PL (produkcji Samsung Techwin) wytwarzany jest w Hucie Stalowa Wola od 2008 r. Zasięg Kraba przy użyciu klasycznej amunicji odłamkowo-burzącej wynosi ok. 32 km, a z pociskami z tzw. gazogeneratorem może razić cele na odległość nawet 40 km.
Moździerz samobieżny Rak
Zaprojektowany w Hucie Stalowa Wola M120 Rak, czyli samobieżny moździerz kalibru 120 mm, jest montowany zarówno na podwoziu gąsienicowym (bazuje wówczas na Lekkim Podwoziu Gąsienicowym – LPG), jak i kołowym (na bazie KTO Rosomak). Pierwsza dostawa Raków dla polskiego wojska miała miejsce w 2017 r. Zasięg rażenia przy amunicji odłamkowo-burzącej HE wypełnionej trotylem wynosi ok. 10 km.
Polski system rakietowo-artyleryjski Pilica
Pilica to polski system rakietowo-artyleryjski krótkiego zasięgu (Very Short Range Air Defence – VSHORAD) do obrony przeciwlotniczej (do zwalczania m.in. śmigłowców, samolotów, dronów i pocisków manewrujących) o zasięgu do 6,5 km. Wykonawcą Pilicy jest konsorcjum PGZ-PILICA, które tworzą spółki PGZ: PIT-Radwar, PCO i Zakłady Mechaniczne Tarnów.
Bojowy Wóz Piechoty Borsuk
Borsuk to prototyp polskiego bojowego wozu piechoty, którego pierwsze dostawy dla polskich sił zbrojnych mają nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r. Wytwarzany będzie przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola. Borsuk będzie uzbrojony w działo kalibru 30 mm, podwójną wyrzutnę PPK Spike i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm.