90% MŚP pozytywnie ocenia ostatnie 12 miesięcy

Pixabay

Polskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa podsumowywały 2017 r. Prawie 90% właścicieli oceniło minione 12 miesięcy jako udane dla firmy. Niezadowolonych z działalności jest tylko 6% firm – głównie z branży usługowej.

2017 był dobrym rokiem dla polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Zadowolonych z działalności jest niemal 90% właścicieli firm z tego sektora – wynika z badania Diners Club Polska. Najwięcej entuzjazmu panuje w mikro firmach – aż 98% z nich pozytywnie oceniło ostatni rok. Pod względem branży, najbardziej usatysfakcjonowane są MŚP rolnicze oraz handlowe.

Nowymi etatami, powstałymi w 2017 r., pochwaliło się co piąte MŚP – z czego największy wzrost zatrudnienia zanotowały firmy średnie (46%) oraz te z branży handlowej (40%). Do redukcji liczby pracowników przyznał się co dziesiąty przedsiębiorca – najwięcej zwolnień odbyło się w firmach usługowych oraz przemysłowych.

Okazuje się, że 2017 r. nie był najlepszym rokiem dla branży usług. Najwięcej właścicieli firm właśnie z tego sektora oceniło źle swoją kondycję finansową. Tylko co 10. z nich wierzy w  poprawę sytuacji w najbliższym roku – mówi Katarzyna Fatyga, prezes Diners Club Polska.

Priorytetem były cięcia
Jak wynika z badania, priorytetem dla firm w 2017 r. były cięcia kosztów. Stawiało na nie największa liczba przedsiębiorców – 41%. Na zdobycie nowych klientów liczyło 26%, a  na utrzymaniu obecnych skupiło się 18% badanych. Zwiększenie zatrudnienia priorytetowo traktowało 8% MŚP, a niewiele mniej, bo 7% chciało przede wszystkim inwestować w rozszerzenie działalności.

– Biorąc pod uwagę to, że aż 90% właścicieli uważa minione 12 miesięcy jako udane, możemy wnioskować, że postawione cele udało się zrealizować – mówi Katarzyna Fatyga z Diners Club.

2018 zapowiada się dobrze
W 2018 r. nadrzędnym zadaniem dla ponad połowy badanych firm będzie zyskanie nowych odbiorców. Stawiają na to zarówno firmy handlowe, usługowe, jak i produkcyjne. Jedynie przedsiębiorstwa rolnicze określiły inny cel na najbliższy rok. Będą nim cięcia kosztów, które zamierza wdrożyć aż 94% firm z tego sektora.

W nadchodzącym roku branża MŚP zamierza także wdrożyć więcej inwestycji rozwojowych – priorytetowo z roku na rok traktuje je coraz większa liczba przedsiębiorców – obecnie jest to 13% – mówi Katarzyna Fatyga z Diners Club Polska.

Poprawy sytuacji finansowej firmy w najbliższym roku możemy spodziewać się u 35% przedsiębiorców. Na pogorszenie koniunktury przygotowuje się tylko 6%. Najbardziej pesymistycznie w przyszłość patrzą MŚP przemysłowe oraz usługowe.

Źródło: Diners Club Polska

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę