ABB zregenerowało tysiące używanych robotów

ABB
Reklama
Reklama

W ciągu ostatnich 25 lat tysiące robotów zostało odnowionych i zmodernizowanych przez wyspecjalizowane zespoły ABB. W globalnych centrach regeneracji i napraw oprócz robotów odnawiane są także urządzenia peryferyjne, takie jak kontrolery i manipulatory. To nadawanie drugiego życia maszynom, które mogą wrócić na linię produkcyjną w bardzo dobrym stanie.

Wspieramy rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia robotów. Wykorzystujemy do tego cyfrowe narzędzia poprawiające jakość lub zmniejszające ilość odpadów w procesie, jak i regenerację oraz modernizację, które wydłużają okres eksploatacji starych robotów – powiedział Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

Reklama

W globalnym centrum regeneracji robotów ABB w czeskiej Ostrawie znajduje się jeden z największych na świecie parków używanych i regenerowanych robotów. Można tam znaleźć 400 różnego typu manipulatorów. Obecnie zapotrzebowanie na roboty poddane fabrycznej regeneracji jest tak duże, że zakład w Ostrawie opuszcza więcej niż jedna maszyna dziennie.

Każdy używany robot jest poddawany rygorystycznym kontrolom, w tym przynajmniej 16-godzinnym testom. W centrach ABB naprawiane są nie tylko poszczególne części, ale i modernizowane całe roboty. Inżynierowie korzystają przy tym z oryginalnych szkiców technicznych, specyfikacji i danych wymiarowych. Dzięki temu używane a zrewitalizowane roboty oferują taki sam poziom jakości, wydajności, trwałości i bezpieczeństwa, co nowe maszyny ABB. Każdy taki robot objęty jest dwuletnią gwarancją, a jego nabywca korzysta z takiego samego wsparcia serwisowego, w tym usług instalacji i szkoleń, co w przypadku zakupu nowego produktu.

Zregenerowany fabrycznie robot zyskuje nowe życie również w kontekście cyfrowym – można go podłączyć do takich usług jak ABB Ability Connected Services lub RobotStudio, oprogramowania do symulacji procesu i programowania offline. Aktualizacje zwiększają potencjał także w zakresie robotyki współpracującej. Np. oprogramowanie SafeMove pozwala na pracę robotów u boku operatorów bez konieczności stosowania rozbudowanych zabezpieczeń. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dostępna przestrzeń jest ograniczona.

Powiązane firmy

Reklama

Modernizacja robotów przyczyniła się do poprawy elastyczności i produktywności u naszych klientów, a wydłużenie żywotności maszyn pozwoliło im zmaksymalizować zwrot z inwestycji – twierdzi Jan Borsky, kierownik sprzedaży w centrum ABB w Ostrawie. – Pomagamy również tym klientom, którzy chcą uzupełnić istniejące linie produkcyjne o kolejne roboty, ale konkretny model, którego potrzebowali, nie jest już produkowany.

Sieć globalnych zakładów ABB zajmujących się regeneracją robotów obejmuje centra w Ostrawie w Czechach, Auburn Hills w Michigan i Szanghaju w Chinach, a także lokalne centra serwisowe w Brazylii, Meksyku, Niemczech i Wietnamie.

Źródło: ABB

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama